2024. november 23., szombat

A múltból való kilépés kulcsa az együttműködés

Újvidéken megnyílt a Duna menti országok II. üzleti fórumát

A közös üzleti stratégiák kidolgozása, megfogalmazása, a fiatalok társadalmi helyzetének és munkavállalási lehetőségeinek javítása, valamint a nőknek az üzleti életben való helyzetének felmérése és javítása volt a célja a második alkalommal megrendezett kétnapos nemzetközi tanácskozásnak, a Duna menti országok üzleti fórumának. A rendezvény tegnap nyílt meg az újvidéki Master Központban. A fórum egyébként a Media Inventa piackommunikációs ügynökség és a Tartományi Képviselőház közös munkájának gyümölcse, amely nagymértékben támogatja az Európai Unió által megfogalmazott Duna-stratégiát.

Az ünnepélyes megnyitón elsőként Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Megemlítette, hogy már tavaly szerették volna hagyományossá tenni a tanácskozást, ez pedig – mint mondta – csakis úgy érhető el, ha ismét sikeres és jól megszervezett rendezvény kerül megrendezésre. Felszólalásában kifejtette azt is, hogy nem lehet elkerülni azt a véletlent, hogy a fórum első napja éppen november 25-ére esik, arra az évfordulóra, amikor az I. világháború után Vajdaságot Szerbiához csatolták. A képviselőház elnöke rámutatott arra, hogy ezt a dátumot még ma is több vita övezi, amely ma is meghatározza életünket. Sokak számára ez a kilencvenöt évvel ezelőtti esemény még nem záródott le.

– Egyeseket a győztesek közé sorolnak, másokat pedig a vesztesek oldalára állítanak, mintha ennek bármilyen jelentősége is lenne arra vonatkozólag, hogy milyen szerepet töltenek be ma, és töltenek majd be a jövőben – húzta alá Pásztor.

Megjegyezte, hogy történelmi szempontból talán véletlen egybeesés a múlt történései és a fórum megnyitójának az időpontja. Szerinte azonban ez üzenetet is hordoz magában, amely a múltból való kilépést, illetve abból a szituációból való kijutást jelenti, amelybe a múlt eseményei sodortak bennünket. Kifejtette, hogy a november 25-éhez hasonló dátumok meghatározzák egy bizonyos régió és a benne élő emberek sorsát, bizonyos módon kódolják az azóta lezajlott majdnem százévnyi eseményt, de kódolják a jelenlegi helyzetet is. A Tartományi Képviselőház elnöke szerint jelenleg legfontosabb az együttműködés, az egymást összekötő lehetőségek keresése. Fontosnak tartja a fórum megrendezését, mert a közös stratégiákat helyezi előtérbe, igyekszik választ adni az időszerű kérdésekre, a fiatalok jövőjére. Segít választ adni arra a kérdésre, hogy menjenek-e vagy maradjanak, és hogy milyen vállalkozási esélyei vannak az országnak.

Miroslav Vasin tartományi gazdasági titkár is beszélt a tegnapi dátumról. Megjegyezte, hogy a dátum és a hozzá párosuló évforduló ne a múltbéli történéseket helyezze előtérbe, hanem szolgáljon kiindulópontként egy jobb jövő megalapozásához, valamint legyen fontos lépés az euróintegrációs folyamatokban. Kifejtette, hogy a kétnapos tanácskozás kiváló alkalmat nyújt arra, hogy Vajdaság és egyben Szerbia választ kapjon a fórumon megfogalmazott kérdésekre, és a válaszokat azoktól kapja, akik már ismerik a kulcsfontosságú tudnivalókat, és helytálló információkkal tudnak szolgálni. Megjegyezte, hogy jelenleg Szerbiának azok a legfontosabb partnerei, akik segítséget nyújtanak neki az unióba való belépés küszöbén.

Michael Davenport az EU szerbiai küldöttségének vezetője kifejtette, hogy a fórum nagy fontossággal bír Szerbia uniós útjában, a kulcsfontosságú tanácskozások egyike, amelyek közelebb hozzák egymáshoz Szerbiát és a Duna-régió képviselőit, és kiváló alkalmat nyújt a jelenlévőknek arra, hogy olyan stratégiákat fektessenek le, amelyek több területen is nyereséget hoznak a régióban lévő országok számára. Kitért arra, hogy az Európai Unió a Duna-stratégia révén több módon – fejlesztés, oktatás, gazdaság, új kereskedelmi vonalak kiépítése vagy éppen az idegenforgalom által – igyekszik támogatni ezeket az országokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás