2024. július 17., szerda

Féléves gyakorlat a közigazgatásban

Átvehették a gyakornoki képzést igazoló okiratokat a vajdasági adminisztrációba betekintést nyert egyetemisták – A tapasztalat azt mutatja, 30 százalékuk állandó munkahelyet kap

Az elmúlt tizenkét évben, amióta az Újvidéki Egyetem és a tartományi adminisztráció együttműködése, valamint az EBESZ szerbiai küldöttségének támogatása révén megszakítás nélkül folyik az egyetemi hallgatók tartományi intézményekben elvégzett munkagyakorlati programja, 477 egyetemista szerzett későbbi professzionális pályája során hasznosítható értékes tapasztalatot. Az idén sem volt másképp: az egyetemi karok hallgatói befejezték a gyakorlatot, az Újvidéki Egyetem központi épületében pedig tegnap az igazoló bizonyítványokat is átvehették. A 2014/2015-ös tanévben a programban összesen 58 egyetemi hallgató vett részt, mindannyian a Tartományi Képviselőházban, a tartományi kormány valamelyik titkárságán, a Tartományi Ombudsmannál vagy más vajdasági intézményben töltöttek el hónapokat. Pásztor István, a vajdasági parlament elnöke a bizonyítványok kiosztását megelőzően a sajtónak azt nyilatkozta, hogy a gyakorlati tudás megszerzése azért rendkívül fontos, mert az elméleti tudásszerzést követően a hallgatóknak alkalmuk van arra, hogy a mindennapi élettel is találkozzanak.

Ajándékcsomag is járt az oklevelek mellé, melyet Pásztor István adott át a hallgatóknak – Luka Bošnjak átveszi az elismeréseket (Fotó: Ótos András)

Ajándékcsomag is járt az oklevelek mellé, melyet Pásztor István adott át a hallgatóknak – Luka Bošnjak átveszi az elismeréseket (Fotó: Ótos András)

– Szerbia most egy olyan időket él, amikor mindenki a strukturális reformokról beszél. A közigazgatás karcsúsítása, a költségvetés teherbírása a téma, s ez utóbbi indokolttá teszi az előbbinek a végrehajtását. Másrészt azt látjuk, hogy a közigazgatás még ilyen nagy számú foglalkoztatott mellett sem elég hatékony. Éppen ezért áll előttünk két feladat: egyrészt a közigazgatás karcsúsítása, másrészt pedig a minőségnek a javítása – fogalmazott Pásztor.

A minőség javítása azt jelenti, hogy jól képzett, az állami szféra iránt elkötelezett embereket kell alkalmazni. Az ehhez hasonló programok azért fontosak, mert elsősorban a jól képzett fiatalok azok, akik hatékonyabbá tudják tenni a közigazgatást – hangsúlyozta a házelnök.

Prof. dr. Goran Stojanović tudományügyi és technológiai fejlesztési titkárhelyettes kifejtette, hogy a gyakorlati tudásszerzés egyaránt jó az egyetemistáknak és a tartományi szerveknek is. A gyakorlati képzésben részt vevő egyetemisták harminc százaléka később el is helyezkedik ott, ahol a tudást megszerezte, s ezt a arányt impozánsnak vélte. Prof. dr. Radovan Pejanović, az Újvidéki Egyetem rektora az állammal közösen végrehajtott sikeres projektumok egyikeként beszélt a munkagyakorlati programról, mely esélyt ad az egyetemistáknak arra, hogy megismerkedjenek az adminisztráció működésének bonyolult folyamataival. Maja Mićić, аz EBESZ szerbiai küldöttségének közigazgatási kérdésekkel megbízott munkatársa arra helyezte a hangsúlyt, hogy a program végrehajtása a demokratikus intézményrendszer erősítéséhez járul hozzá, azzal, hogy társadalmi felelősségtudattal rendelkező fiatalokat gyűjt a közigazgatásba.

Két gyakornokkal beszélgettünk. Miloš Aleksić a Jogi Kar hallgatója az ombudsman irodájában tevékenykedett, gyermekjogi kérdésekkel foglalkozott. Mint arról beszámolt, jelentések írásával, a polgárok beadványainak rendszerezésével foglalkozott, a helyi önkormányzatokkal kommunikált. Luka Bošnjak okleveles jogász a képviselőházi szakszolgálat munkatársa volt december és június között. Betekintést nyert a különféle iratok előkészítésébe, a képviselőházi bizottságok munkájába, most pedig a mesterképzés megkezdésére szánta el magát, nem kíván azonnal munkába állni.