Az 1100 literes óriásbogrács (Ótos András felvétele)
Magyarország kitüntetett, partnerországi szerepével megnyílott az idei újvidéki mezőgazdasági kiállítás. Hetvenezer négyzetméteres kiállítóterületen több mint húsz országból ezerháromszáz kiállító mutatkozik be Délkelet-Európa legnagyobb agrárrendezvényén. A szervezők elővételben már 30 000 jegyet értékesítettek. A nagyfokú érdeklődéshez annak is köze lehet, hogy idén a tavalyinál mintegy 30 százalékkal olcsóbbak lesznek a belépőjegyek. Az egyéni jegyért 400, a csoportosért 300 dinárt kell fizetni.
Csak ne essen az eső! – fohászkodott Horváth Vince szenttamási vállalkozó a vásárra érkezett magyarországi bográcsos-főző különítmény vajdasági szervezője. Ezekkel a szavakkal a kiállítók és a látogatók közös vágyának adott hangot. Az időjárás-jelentésből kiindulva azonban sajnos azt kell tanácsolnunk, hogy aki ma vagy holnap látogat ki a vásárra, az ne felejtsen magával esernyőt vinni.
Az idei vásáron a látogatónak a magyar ízeket sem kell nélkülöznie. Erről a Fehér-tói Halászcsárda szakácsai gondoskodnak, akik 1100 literes óriásbográcsban készítik majd a magyar ételkülönlegességeket. Szombaton szegedi gulyásleves és birkapörkölt lesz a menü, vasárnap pedig bableves füstölt oldalassal vagy füstölt csülökkel.
Magyarország a rendezvény első partnerországaként nemcsak gazdasági potenciálját, hanem kulturális értékeit is be kívánja mutatni, s a civilizációs nemzeti hagyományba a főzéstudomány és a sajátos magyar ízek is beletartoznak. Varga Imre, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete a partnerországi szerepet megtiszteltetésnek és nagy felelősségnek nevezte, mivel minden későbbi ország, ami elnyeri ezt a címet, az úttörő magyar szereplésre fog visszatekinteni mint mintára. Pásztor István, a tartományi kormány alelnöke szerint a partnerországi szerep hagyományának kialakítása tovább növeli a mezőgazdasági kiállítás jelentőségét, s Magyarország e kitüntetett címe nem mellékesen a kétoldalú kapcsolattartásra is jó alkalom.
A magyar ízek megismertetése szintén a kapcsolattartásnak egy sajátos formája. Ez azonban ekkora bográcsban főzve nem is olyan egyszerű feladat, hiszen az óriásbogrács speciális főzési technikát igényel.
– Ehhez feltétlenül külön tudomány kell, nem lehet a hagyományos módon hozzáadni a húsokat és a többi hozzávalót, hiszen azok súlyuknál fogva leülnének az óriásbogrács aljába, s így leégne az étel. Jól kell ismerni a konyhatechnológiát, azt, hogy az összetevők milyen gyorsan égnek meg, és a sorrendre is nagy hangsúlyt kell fektetni, csak így készíthető az óriásbográcsban jó étel – magyarázta a Szegedről érkezett Molnár Dániel főszervező.
Horváth Vincétől az árakról is megtudtuk a legfontosabbakat, 200–300 dinárt kell előkészítenie annak, aki meg szeretné kóstolni az óriásbográcsban főtt ételkülönlegességeket. Ennyiért jó nagy adag ételt kap, nem kell tehát attól tartania, hogy korgó gyomorral távozik.