2024. július 16., kedd

Új képet kell kialakítani Vajdaságról

A tartományi büdzsé kiigazítása után 10–11 millió dinár többletpénzt juttathatnak a cégeknek és a civil szervezeteknek (Fotó: Dávid Csilla)

Nagyon fontosnak tartom azt, hogy készül a 2011-es költségvetés, és nem mindegy, hogy milyen lesz. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy ne ismétlődjön meg a tavalyi történet, hanem hogy az idén, talán először, a törvényhozó, a parlament tartsa tiszteletben az alkotmányt, a 7 százalékos vajdasági költségvetési nagyság tekintetében – nyilatkozta lapunknak Pásztor István tartományi gazdasági titkár.

A tartományi gazdasági titkárság csütörtökön az Újvidéki Vásáron sajtótájékoztatót tartott, amelyen Pásztor István gazdasági titkár beszámolt a titkárság idei, kiállításokhoz fűződő tevékenységéről.

Pásztor István elmondta a Magyar Szónak, hogy a kiállításon való részvétel egy igen érdekes működési ágazata a gazdasági titkárságnak.

– Egyrészt azért, mert a gazdasági titkárság az Újvidéki Vásár exkluzív partnere a tartományi kormányzat részéről. Mi vagyunk azok, akik összpontosítjuk a vajdasági kormány megjelenési ambícióit az újvidéki vásárokon. Ilyen értelemben a gazdasági titkárság az Újvidéki Vásár exkluzív partnere, és több mint hatvanmillió dináros forgalmat bonyolítunk le ebben a szférában az Újvidéki Vásár irányába. Nagyon fontosak voltak ezenkívül az országos és regionális vásárokon való megjelenéseknek az elősegítése, és ebben a gazdasági titkárság fontos szerepet játszott. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy több tíz vajdasági cég mutatkozhatott be a régióban rendezett vásárokon, valamint világszerte fontosabb kiállításokon is részt vehettek a titkárság segítségével, többek között Londonban, Berlinben, és egyéb fontos rendezvényeken – mondta Pásztor.

A tartományi gazdasági titkárság 35 vajdasági vállalat európai kiállításokon való részvételének anyagi hátterét szolgáltatta a 2010-es év folyamán, összesen 4,2 millió dinár értékben. A titkárság támogatta a tartományi turisztikai cégek együttes föllépését a budapesti idegenforgalmi kiállításon, a Szerbiai Idegenforgalmi Szervezettel közösen finanszírozták a vajdasági turisztikai ágazat bemutatkozását a Berlini Idegenforgalmi Szakvásáron, s a termékeikkel a Legjobb Vajdaságból címet elnyerő vállalatokkal az idén is ott volt a titkárság a Gornja Radgona-i mezőgazdasági kiállításon Szlovéniában. A Celjei Nemzetközi Kereskedelmi Vásáron 27 cég bemutatkozását támogatták.

A kiállításokról visszajelzések is vannak már, négy-öt olyan kiállító volt a huszonhétből, akik ott a vásár keretében tovább tudtak lépni partneri kapcsolatok kiépítése, piacszerzés, valamint befektetések terén.

– A vásáron való megjelenés nagyon fontos, legyen az cég vagy önkormányzat, tartomány vagy akár ország. Ebben a pillanatban a vajdasági gazdaságnak és az országnak is az egyik legnagyobb mínusza az a kép, amelyik kísér bennünket még a kilencvenes évekből. Ennek a képnek a lebontása ebben a pillanatban az egyik legfontosabb feladat – magyarázta Pásztor.

A befektetők azonban csak biztos környezetben érzik jól magukat, ott, ahol a pénzüket és a cégüket gyarapíthatják. Szerbiában a területrendezési terv még mindig nem készült el, ez nem kimondottan kecsegtető a befektetők szemszögéből.

– A területrendezési terv nincs közvetlen kapcsolatban a beruházásokkal, mégis nagyon fontos, mert megvalósulásával megváltoznak a befektetés általános feltételei. Ha egy területen dinamikusan fejlődik az út- és a vasúthálózat, a telekommunikáció és a kommunális szolgáltatás, valamint jó az emberállomány, akkor úgy gondolom, hogy komoly vonzerőt jelent a befektetések tekintetében. Ezt ma világosan látni, mert az itt megjelenő befektetők pontosan elmondják a befektetési területre vonatkozó elképzeléseiket. Ez nem propaganda kérdése, hanem a befektetési környezet elemzésének a következménye, tehát egészen pontosan lehet látni, hogy Újvidéknek és egyéb nagy városoknak komoly vonzerejük van a fejlett környezetük miatt – mondta Pásztor.

A tartományi büdzsé kiigazítása után a gazdasági titkárság pluszpénzhez jutott, az összeg nem túl nagy, és már azt is tudni, mire fordítják, vagyis azokra a tartalmakra, amelyekre év közben nem jutott.

– Én szeretnék segíteni azoknak a cégeknek, amelyeknek talpon maradása ezektől a pici segítségektől is függhet, ezen túlmenően pedig azoknak a civil szervezeteknek és önkormányzatoknak is, amelyeknek ez szintén sokat jelenthet. Nem áll túl sok pénz a rendelkezésünkre, talán valamivel több mint tíz–tizenöt millió dinár. Ez az ambíciók, a szükségletek vonatkozásában minimálisnak nevezhető, de ez a realitás. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy készül a 2011-es költségvetés, és nem mindegy, hogy milyen lesz, és nem mindegy ha újra megismétlődik a tavalyi történet. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy ne ismétlődjön meg, hanem hogy az idén, talán először, a törvényhozó, a parlament tartsa tiszteletben az alkotmányt a 7 százalékos vajdasági költségvetési nagyság tekintetében. Ez olyan mozgásteret, olyan fejlesztési lehetőséget hordoz magában, ami reálissá teszi azt, hogy komolyabb előrelépést tudjunk felmutatni – magyarázta Pásztor István.