2024. november 22., péntek

Soha többé ilyen évet

Körvonalazódni látszik az alkotmánynak megfelelő, tartományi hatásköröket szavatoló jövő évi állami költségvetés
Az idei vásári rendezvényeken mintegy 2300 kiállító és csaknem félmillió érdeklődő fordult meg az újvidéki Master Központban (Fotó: Dávid Csilla)

Az Újvidéki Vásár Master Központjában megtartott évértékelő értekezleten Pásztor István tartományi kormányfőhelyettes és gazdasági titkár kijelentette: „nem bírnánk ki” még egy ilyen évet, mint amilyen az idei volt – gondolva itt a tartományi költségvetés igen könnyen kimeríthető anyagi eszközeire. Goran Vasić igazgató szerint az Újvidéki Vásár mintegy 700 millió dináros nyereséggel zár, és jó évnek lehet nevezni a mögöttünk állót.

– Az idén a pénzhiány miatt igen kevés mozgástere volt valamennyi titkárságnak, köztük a gazdasági titkárságnak is. Biztosra vehető, hogy nem áll módunkban még egyszer megismételni a 2010-es évet ilyen alacsony pénzügyi forrásokkal, egyszerűen azért, mert jelentős mennyiségű adósságot kell törlesztenünk az idei megszorítások következtében. Itt van például a Tartományi Nagyberuházási Alap, mely egyedül hétmilliárd dinárral tartozik a már elvégzett munkálatokért – hangsúlyozta Pásztor István.


AZ ELENGEDHETETLEN HÉT SZÁZALÉK

Az idei év rossz anyagi hátterével magyarázta a fontosságát annak, hogy a 2011. évi költségvetés legyen összhangban az alkotmánnyal. Mint mondta, szerencsére kialakult egy szélesebb körű politikai egyetértés azzal kapcsolatban, hogy Vajdaságnak igenis meg kell kapnia az államkassza-pénzek hét százalékát, ahogyan azt a hatáskörökről szóló jogszabályok is előírják. Nemcsak a Vajdasági Magyar Szövetség berkeiben vélekednek ekképpen, hanem annál jóval szélesebb körben is, s ez jó irányba mutat a tartomány jövő évi gazdálkodásának tekintetében – tette hozzá Pásztor.

Pásztor István: A hatáskörök átvétele értelmetlen, ha nincs elegendő pénz


– Egy olyan költségvetés látszik körvonalazódni, amely megfelel majd az elvárásainknak, s meghagyja Vajdaságnak az azt megillető hét százalékot. Ez a hatáskörök átvételét tekintve számít igen jelentős kérdésnek, hiszen az eddigiekben csak azokat a hatásköröket vehette át Vajdaság, melyek, úgymond, nem kerültek sokba, nem kellett hozzájuk nagyobb anyagi háttér. Az útinfrastruktúrára, vasúthálózatra vonatkozó hatáskörök átvétele lehetetlen, értelmetlen, ha egyszer nincs elegendő pénz azok véghezviteléhez – nyilatkozta újságíróknak a gazdasági titkár.


JAVULNAK AZ ÜZLETI KÖRÜLMÉNYEK

Évértékelő elemzésében Goran Vasić, az Újvidéki Vásár vezérigazgatója elmondta, várhatóan mintegy 700 millió dináros nyereséggel zárják a 2010-es évet, s bár a vásár is osztozik a más vállalatokat érintő nehéz gazdasági körülményekben, mégis, ezekhez képest, jó évnek lehet nevezni a mögöttünk állót. Mint mondta, 2300 kiállító, csaknem félmillió érdeklődő fordult meg az idei kiállításokon, a Master Központban szervezett szemináriumokra, tudományos-szakmai tanácskozásokra pedig 220 alkalommal, 15 ezer vendég részvételével került sor. Jövőre 14 alkalommal 25 kiállítást tartanak saját szervezésben, további négy alkalommal, kilenc kiállítást pedig a szlovéniai üzleti partnerük, az ICM International rendez majd az Újvidéki Vásáron. Az egyre fokozottabb érdeklődés az üzleti körülmények javulásáról tanúskodik – fogalmazott Vasić. A 2011-re vonatkozó tervekről a vezérigazgató elmondta, hogy a május 14-e és 21-e között tartandó Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításon, melynek partnerállama ezúttal Portugália lesz, a biotermelésre fektetik a hangsúlyt. Az október végi Investexpo befektetési kiállításra még több helyi önkormányzatot várnak, mint az idén, s már egyes befektetők jelezték részvételi szándékukat. Először kerül megrendezésre a tartományi energiaügyi titkársággal és az újvidéki Műszaki Karral egyetemben egy színvonalas, nagy energetikai kongresszus is az Investexpo keretében.


HÚSZ KULCS

Hogy növelje üzleti sikereit, az Újvidéki Vásár is csatlakozott a tartományi gazdasági titkárság által támogatott Húsz kulcs elnevezésű projektumhoz, melynek kivitelezője a világszerte ismert Deloitte Touche piacelemző-szaktanácsadási vállalat. Zoran Sokolovićprojektmenedzser, a szerbiai vállalatok legnagyobb problémáiként az alacsony termelési eredményeket, az idejétmúlt technológiák széleskörű alkalmazását és a versenyképességgel kapcsolatos gondokat jelölte meg.

– Ezeket a gondokat csak úgy lehet megoldani, ha folyamatosan dolgozunk az új technológiák fejlesztésén, a foglalkoztatottak képzésén, a felesleges költségek lefaragásán és az adott cég üzletelésének jobb megszervezésén. Az Iwao Kobayashi japán professzor által kidolgozott üzleti modell, melynek alapját a Toyotánál alkalmazott módszerek képezik, húsz olyan kulcsfontosságú területet határoz meg a megtakarítás, a gyorsaság és hatékonyság területén, melyek egy ötéves ciklusban akár megduplázhatják az adott vállalat tőkéjét – magyarázta a Húsz kulcs lényegét a menedzser.

Az értekezleten Pásztor István bejelentette, titkársága már elkülönített a jövő évi költségvetésből 15 millió dinárt a Deloitte-projekthez csatlakozó további vállalatok támogatására. Mint mondta, a Húsz kulcs nem a „beteg felépülését segíti”, hanem az eredményeket felmutató cégek továbbfejlesztési céljait szolgálja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás