2024. július 16., kedd

Vállalkozóbarát önkormányzat

Szabadkán a gazdaságfejlesztés egyik legfontosabb lépésének a beruházási lehetőségek feltérképezését tartják
Szabadkán a kis- és középvállalkozások fejlesztésére szánt alap 16 millió dinárra duzzadt

Szabadkán három nagyobb beruházás van folyamatban: épül a Népszínház, lassan elkészül a víztisztító, és az idén nagyobb lendületet vett az évek óta húzódó fedett medencekomplexum építése.

– Szabadka fejlesztési irányelvét két dokumentumban fogalmazták meg. Az egyik a város gazdasági fejlesztési stratégiája, amely a 2007-től 2012-ig terjedő ötéves időszakra terjed ki. Ebben tételesen fel van tüntetve, hogy mit, mikor és milyen ütemben kell fejleszteni. A másik dokumentum pedig, amit örökül kaptam, Pásztor István polgármesteri programjának gazdasági része. A kettő többé-kevésbe egybevág, hiszen nyilvánvaló, hogy melyik irányba kell a várost fejleszteni. Mindkét dokumentum kidolgozásában ugyanazok a szakemberek vettek részt. Azonban a Pásztor-féle programban nagyobb hangsúlyt kapott a magyarlakta területek gazdasági fellendítése – hallottuk Bajtai Kornéltól, a városi tanács gazdasági felelősétől. A nagyobb lélegzetvételű beruházási projektumok mellett a két aktuális terület éppen az Ipari Park és a Palicsi Park elnevezésű vállalat megalapítása.

A koalíciós megállapodás szerint mindkét helyen az Európai Szabadkáért koalíció adja majd az igazgatót. Folyamatban van a Palicsi Park vállalat megalapítása. Miután hivatalosan is megalakul a cég, elkezdődhet Palics fejlesztési tervének megvalósítása. E tervet már több hazai és külföldi gazdasági vásáron is bemutattuk. Az Ipari Park létrehozására a legmegfelelőbb a 21 hektár területen fekvő kaszárnya és gyakorlótér lenne. Becslések szerint ennek a területnek az értéke 112 millió dinár. Nyáron úgy tűnt, hogy létrejön a megegyezés, de a védelmi miniszter valószínűleg több pénzre számított a területért, ezért elindították újbóli felbecslését. Az elsődleges tervek szerint azokba a létesítményekbe, amelyek használhatók, első lépésben az üzleti inkubátorházat költöztetnénk át. A inkubátorházból három év után kivonuló cég az ipari parkban folytathatná a termelést, de már a saját lábán – mondta. A gazdasági felelős rámutatott, hogy a vámszabad övezetet is bővíteni lehetne e területen. Ám ezeket a terveket az infrastruktúra teljes felújítása előzné meg. Jövőre erre a célra az önkormányzat 160 millió dinárra pályázott a Nemzeti Beruházási Tervnél.

Bajtai Kornél elmondta, hogy fontosnak tartják a gazdasági alközpontok kialakítását. Már több helyi közösséggel tárgyalások folynak a gazdasági lehetőségek feltérképezése céljából.

– A Tartományi Nagyberuházási Alapból szinte naponta érdeklődnek, hogy Szabadka milyen kínálattal rendelkezik a beruházók számára. Ezeknek a gazdasági alközpontoknak az lenne a lényege, hogy a beruházásokat kivinnénk ezekbe a helyi közösségekbe, és az emberek saját lakóhelyükön juthatnának munkához. Ebben a pillanatban egy feltérképezés folyik. Nagyon kevés város végezte el a beruházásra alkalmas lokációk feltérképezését. Az elképzelésem az – amit a jövőre szeretnénk megvalósítani –, hogy tételesen, a parcella jellemzőivel feltérképezzük az állami, illetve az önkormányzati tulajdonban lévő, nem kihasznált területeket – mondta Bajtai, majd folytatta: –Ennek a munkának a kivitelezésére egy szakcsoport alakult, amiben a Városrendezési Intézetből és az Építési Igazgatóságból is vannak szakemberek. Első fázisban a kisbajmoki, illetve a Szabadka és Palics közötti terület feltérképezése folyik. A területekre minden urbanisztikai dokumentáció el fog készülni, és ha minden jól megy, a jövő év közepére már áttekinthető listánk lesz, hogy mit hol tudunk felkínálni.

A gazdasági tanácsos elmondta, hogy az önkormányzat továbbra is fontosnak tartja a kis- és középvállalkozások fejlesztését. A város gazdasági fejlesztési alapot hozott lére 10 millió dináros tőkével, ebből 2 millió dináros támogatásra lehetett pályázni, egyéves türelmi időszakkal, négyéves törlesztési idővel.

– Az idei pályázat a napokban zárult. Valószínűleg közrejátszott a gazdasági világválság, hiszen csupán hárman pályáztak – tudtuk meg, majd hozzátette, hogy a szabadkai önkormányzat vállalkozóbarát programot szeretne folyatni. Erre az első lépés egy tolóablakos ügyintézés létrehozása, ahol a beruházó minden szükséges információt megkaphat, illetve ennek továbbfejlesztésében a szükséges dokumentációkat is beszerezheti majd.

Bajtai Kornél