A globális gazdasági válságnak bizony érezhető hatása lesz a vállalatok ügyvitelére és fennmaradására, ezért egyértelmű véleménye a gazdasági kamaráknak, hogy a vállalatok egymásra vannak utalva és kölcsönösen segíteniük kell egymást, s mindezt az állam szárnyai alatt. Ha ez megteremtődik, méltán várhatjuk azt, hogy a pénzügyi és gazdasági válság negatív következményei elviselhetőbbek lesznek, sikerül megőrizni a termelési folyamatokat, a kivitelt megtartani a korábbi szinten és főleg megtartani a gazdaságilag indokolt és fontos, valamint ésszerű munkahelyeket.
Ebben a szellemben való továbblépés érdekében Vajdaságban fokozottabb ellenőrzés alá kell helyezni a termelést és a feldolgozást, legalábbis így vélekednek a tegnap Újvidéken a Vajdasági Gazdasági Kamara szervezésében megtartott tanácskozás résztvevői. A Tartományi Gazdasági Kamara képviselőin kívül jelen volt a Vojvodina Šume vezetősége, a Szerbiai Gazdasági Kamara és a Szerémségi Gazdasági Kamara képviselője, s nem utolsó sorban Pásztor István tartományi gazdasági titkár, a TVT alelnöke.
Takács Márta, a Vojvodina Šume közvállalat igazgatója a fafeldolgozó ipar kérdéseiről tartott rövid beszámolót:
–Tavaly októbertől kezdve folyamatosan követjük, hogy Európa-szerte milyen következményekkel jár a gazdasági és a pénzügyi válság. Felkészültünk a nehézségekre, és ennek függvényében alakítottuk ki a közvállalat 2009-es üzleti politikáját. Majd száz szerződés vár végső jóváhagyásra. A legtöbb ügyfél vajdasági, mondhatom úgy is, hogy az üzleteink 90 százalékát a tartományban bonyolítjuk le, kis-, közepes és nagyvállalattal egyaránt. Az idei év első negyedében fogunk áremeléshez folyamodni, a későbbiekben természetesen követjük a piacon előálló ingadozásokat és kénytelenek leszünk ahhoz alkalmazkodni. Szinte már biztos, hogy az idén is teljes kapacitással tevékenykedik a közvállalat, és azt is fontos hangsúlyozni, hogy a Vojvodina Šume sem a tartományi, sem a köztársasági költségvetésből nem kap támogatást. Tehát teljesen önerőből működtetjük a céget. A kötelezettségeink bizony óriásiak, sok pénz elmegy különböző illetékek, járulékok pénzelésére. A tartomány részéről kaptunk olyan ígéretet, hogy 24 millió dinárt utalnak át bizonyos programok megvalósítására. Ez a pénz még nem érkezett meg. Mi a gazdasági ügyfeleink irányába és a kamarák felé teljesen nyitottak vagyunk, készen állunk a kölcsönös együttműködésre.
Pásztor István tartományi gazdasági titkár arról tájékoztatott, hogy állandó a párbeszéd a titkárság és a fafeldolgozó ipari cégek között A Vojvodina Šume jó ügyviteli politikát folytat, és sikeres cég. A gazdasági titkár hangsúlyozta az együttműködésnek a fontosságát, s azt, hogy az adott gazdasági körülmények között jobban oda kell figyelni az ügyviteli feltételekre, s minden lépést meg kell fontolni. A gazdasági kamarák ebben nagy segítségre lehetnek a különböző gazdasági vállalatoknak, de a piacon egy kicsit aktívabban kellene részt venniük. A szakvásárokon is nagyobb kötelezettséget kellene vállalniuk, és a különböző pályázatokon is jó lenne, ha élénkebben részt vennének. A válság miatt a pénzügyi támogatás nagyon fontos szerepet játszik, s arra szolgálnak a különböző alapok, hogy ezt elősegítsék. Pásztor Istvánnak elhangzott egy olyan indítványa is, hogy létre kellene hozni a vajdasági feldolgozó ipar klaszterét, mert ez mindenképpen azt szolgálná, hogy még erősebbé és stabilabbá válna ez az iparág.