2024. november 22., péntek

Magyarország az Újvidéki Vásár első partnerországa

A vajdasági vállalkozókkal kialakított kapcsolatok bővítése a magyar gazdaság szereplői számára is fontos érdek és sürgető feladat
A vásáron való szereplés alkalom a határon átívelő gazdasági együttműködés javítására is

Magyarország lesz az idei Újvidéki Mezőgazdasági Vásár első partnerországa. Az erről szóló szerződést Varga Imre, Magyarország belgrádi nagykövete, Saša Dragin mezőgazdasági miniszter, Pásztor István tartományi gazdasági titkár és Goran Vasić, az Újvidéki Vásár igazgatója látták el kézjegyükkel.

A megállapodás jelentőségéről és mit jelent Vajdaság szempontjából, hogy Magyarország első számú partner lesz, Pásztor Istvánt kérdeztük. Lapunknak a következőt nyilatkozta:

– A megállapodás jelentőségét a gazdasági titkár, a vásárigazgató és a magyar nagykövet is saját perspektívájából másképpen látja. A magam szemszögéből az Újvidéki Vásár jelképes vajdasági cég, vezetésében az utóbbi hónapokban egyfajta nyitottság, alkalmazkodási készség tapasztalható, hogy újabb tartalmakat vigyenek rendezvényeik sorába. A soron következő, 77. Mezőgazdasági Vásáron az idén első ízben fog megjelenni Magyarország, mint partnerország. Mintegy ezer négyzetméteren mutatkoznak be a magyarországi élelmiszer-feldolgozással és -forgalmazással foglalkozó cégek. Termékeket, technológiákat hoznak, piaci lehetőségeket kínálva és keresve. Fontos az is, hogy a magyarországi fellépés nem puszta vásári megjelenés, hanem ezzel egyidejűleg az ország ízeit, hangjait, értékeit is megpróbálják megfelelő módon bemutatni. A vásár területén a lacikonyháktól kezdve különböző programokon át gazdag tartalmakkal színesítik a rendezvényt. A vásár kapuin kívül a város több pontján kulturális programok sora fogja fémjelezni Magyarországot. A kiemelkedő magyarországi vendégszereplés és a vásáron való részvétel nem csupán a vajdasági magyar közösség számára, hanem országos viszonylatban is igen fontos, mert Magyarország január 1-jétől az Európai Unió soros elnöke lesz – mondta Pásztor.

Azzal a kérdésünkkel, hogy Magyarország tekintetében milyen jelentőséggel bír, hogy az idei újvidéki mezőgazdasági vásáron az első partnerországként lépnek fel, Szécsényi Orsolyát a belgrádi Magyar Nagykövetség kereskedelmi irodavezetőjét kerestük fel:

– Elsősorban nagy megtiszteltetés, és Magyarország regionális gazdasági jelentőségét is jelzi, hogy az újvidéki mezőgazdasági vásár történetében az első partnerország státust Magyarország nyerte el, így a magyar szervezők a korábbinál jelentősebb, több tárcát átfogó, reprezentatív megjelenésre készülnek, csaknem 1000 m2 területen.

Magyarország Szerbia ötödik legnagyobb importpartnere és kilencedik legnagyobb exportpartnere a kereskedelmi forgalom alapján összeállított szerb rangsorban.
A kétoldalú kereskedelemben meghatározó szerepe van a magyarországi multinacionális cégeknek – pl. OTP, MOL, Betonút Zrt. –, és a Szerbiában működő, körülbelül 500 magyar–szerb, vegyes tulajdonban lévő kis- és középvállalatnak. Magyarország jelentős, 2865 millió eurós export- és 626 millió eurós importforgalmat bonyolít le a balkáni országokkal, és ennek csaknem egyharmadát a Szerbiával való kereskedelem teszi ki. Fontos célunk, hogy szorosabb legyen a két ország között a kapcsolat, és megoszthassuk az uniós tapasztalatainkat akár a mezőgazdaság, akár más fontos területen.

A Vajdaság vállalkozásaival kialakított kapcsolatok bővítése a magyar gazdaság szereplői számára is fontos érdek és sürgető feladat. Kiemelt cél a határ menti gazdasági együttműködés javítása és az áruforgalom növelése, valamint kedvezőbb feltételek teremtése a térségbe irányuló magyar befektetések számára. Magyarország az elmúlt évek során Közép-Kelet-Európa legnagyobb tőkeexportőr országává vált, és ezen belül a Balkán a magyar tőkekivitel szempontjából kiemelkedő jelentőségű célpont. Az újvidéki vásáron a magyar vállalkozók évről évre egyre nagyobb számban jelennek meg, ami jól mutatja a Vajdaság iránt egyre fokozódó gazdasági érdeklődést.

Az idei vásáron az ITD Hungary segítségével 55-60 magyar mezőgazdasági, csomagolástechnikai, gépipari, vegyipari, valamint az AMC szervezésében kb. 25 élelmiszeripari cég mutatkozik be, melyek reprezentálják a piac igényeinek megfelelő, exportképes termékeket előállító magyar kis- és középvállalkozói réteget. A szervezésre kiírt közbeszerzési pályázat folyamatban van, az eredményhirdetésre április 7-én kerül sor, akkor pontosabb információink lesznek a résztvevő cégekkel kapcsolatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás