2024. május 4., szombat

Kiváló gazdasági eredmények

Siniša Mali értékelte washingtoni látogatásukat

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülésén Szerbia küldöttsége is részt vett. Az eredményekről tegnap Siniša Mali pénzügyminiszter számolt be.

– A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tavaszi ülésén a lehető legjobb módon mutattuk be Szerbiát. Gratuláltak Szerbiának a kiváló eredményei miatt, mint mondták, országunk kiváló példa arra, hogyan őrizhető meg a gazdasági stabilitás a válság alatt – fogalmazott Mali.

Kiemelte, hogy a két legfontosabb pénzügyi intézet vezetői pozitívan értékelték Szerbia gazdaságát. Az IMF a következő két évben is támogatja a reformokat, így még az idén vagy jövőre befektetésre ajánlott kategóriába kerülhetünk.

Washingtonban úgy értékelték, hogy Szerbia sikeresen küzdött meg a válsággal, pénzügyileg stabil tudott maradni, a gazdasági mutatók kiválóak. A világgazdaság ugyan elkerülte recessziót, de a gazdasági növekedés lelassult. Ezzel szemben a szerb gazdaság tavaly 2,5 százalékkal nőtt, az idén februárban pedig 5,9 százalékkal. Minden gazdasági ágazat növekedést mutat, elsősorban az exportnak és a beruházásoknak köszönhetően.

Mali rámutatott arra, hogy Szerbia sikeresen megküzdött a válsággal, amelyet a koronavírus-járvány idézett elő, 9 milliárd eurót különített el a gazdaság és a polgárok megsegítésére. A kihívások ellenére a szerb gazdaság továbbra is növekszik.

A pénzügyminiszter Kristalina Georgijeva IMF elnökének szavait tolmácsolva elmondta, hogy Szerbia GDP-arányos államadóssága 47,6 százalék, a világ államadóssága a GDP-hez viszonyított aránya 2019 óta 84 százalékról 93 százalékra emelkedett, az eurozóna átlaga pedig 89 százalék. Ez jól mutatja, hogy Szerbia minden dinárról gondot visel. 

Mali elmondta, hogy az Egyesült Államokban bemutatták a szerb gazdaság eredményeit, nevezetesen, hogy a munkanélküliségi ráta jelenleg 9,1 százalék, valamikor pedig 25,9 százalék volt. A foglalkoztatási ráta 59,5 százalék, a költségvetési hiány pedig 2,2 százalék. Ezt mind látják az IMF vezetői.
Mali szerint ez nem jelenti azt, hogy minden ideális, Szerbiának nem szabad leállni a reformokkal, főleg az állami vállalatok, az adóhivatal átalakításával. Azon kell munkálkodni, hogy növeljük a versenyképességet és a szerb gazdaságot vonzóbbá tegyük.

Az ülésen szintén bemutatták, hogy Szerbiába tavaly 4,5 milliárd euró értékű külföldi beruházás érkezett, ami rekord a régióban, a regionális beruházások 60 százalékát jelenti. 

– Szerbia a gazdaság további növekedésére számít az Ugrás a jövőbe 2027 fejlesztési terv által, amely nagy lehetőséget jelent Szerbia számára. Az a cél, hogy 2027-re az átlagfizetés 1400 euró legyen, az átlagnyugdíj és a minimálbér pedig 650 euró. Ez óriási különbség 2012-hez képest, amikor Szerbia a csőd szélén állt. Szerbia a megfelelő módon vette a kihívásokat, az előrejelzések szerint a reformok végrehajtásával a fejlődés folytatódik. Az idén a befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet. Ezáltal új beruházások érkeznek az oszágba, új munakhelyek nyílnak meg, emelkednek a fizetések– fejtette ki Mali.

Nyitókép: Jorgovanka Tabaković, Kristalina Georgieva és Siniša Mali (A pénzügyminisztérium felvétele)