2024. november 23., szombat

Az idén csak a legbátrabbak nyaralnak

Napról napra változnak a környező országokba való beutazási feltételek

Szerbiában a héten jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzöttek száma, s erre a régió országai azonnal reagáltak. A döntések leginkább azokat érintették, akik a június első felében zajlott fokozatos határnyitások után még reménykedtek abban, hogy eljuthatnak a tervezett nyaralásukra. Továbbra is változó a helyzet ugyanis a görög határon, az adriai tengerpart pedig szinte elérhetetlenné vált a szerb turisták számára.

LAKAT ALATT AZ ADRIA

Egy nap alatt szertefoszlott azoknak az álma, akik Horvátországban foglaltak szállást a nyári idényben. A horvát kormány szerdai döntésének értelmében ugyanis kéthetes karanténba kell vonulniuk azoknak a szerbiai polgároknak, akik átlépik az ország határait. A döntést részben azokkal a szerbiai adatokkal hozták összefüggésbe, amelyek szerint hosszú idő után bőven száz fölé emelkedett az egy nap alatt jegyzett Covid–19-megbetegedések száma országunkban. Jelenleg tehát a szerb állampolgároknak elérhetetlennek tűnik az Adriai-tenger horvát szakasza. Azok azonban, akik csak átutaznának a szomszédos országon, szabadon útra kelhetnek, hisz a kéthetes karantén nem vonatkozik a Horvátországot tranzitállamként használó utasokra – részletezte a kormánydöntést Davor Božinović horvát belügyminiszter, az ottani civil védelmi stáb vezetője. A horvátországi beutazással kapcsolatos korlátozások egyébként nem kizárólag Szerbiára, hanem Bosznia-Hercegovinára, Észak-Macedóniára és Koszovó területére is vonatkoznak.
Montenegró sem tágít: a tervezett határnyitás elmarad, miután a már egy hónapja teljesen vírusmentes övezetben a Belgrádban zajló Partizan–Crvena zvezda mérkőzést követően újabb fertőzéseket regisztráltak. Az ottani szakemberek szerint Szerbia felelőtlenül járt el, amikor ekkora mértékű összejövetelt engedélyezett. A nagy meccsre ugyanis tömegesen érkeztek montenegrói szurkolók is, akiknek visszatérésével újabb eseteket jegyeztek a szomszédos államban. Az incidens után a montenegrói hatóságok bejelentették, hogy Szerbia felé mindaddig zárva tartják a határokat, amíg nem ismeretesek a belgrádi derbi egészségügyi következményei.

Egyes államok ugyanis attól tették függővé a határaik átlépését, hogy a beutazni vágyó állampolgár lakhelyén mekkora a fertőzés aránya. Montengró azon országok polgárainkak engedélyezi a határai átlépését, akik olyan területen élnek, ahol a 100 ezer lakosra jutó megbegedettek száma nem haladja meg a 25-öt. Podgorica múlt vasárnap erősítette meg azon álláspontját, miszerint a szerbiai állampolgárok mellett az észak-macedóniaiak, spanyolok, franciák, belgák, angolok, portugálok, fehéroroszok, oroszok és a svédek sem utazhatnak be az országba, de a Moldáviából és az Észak-Írországból érkezők is hiába kelnek útra. A vesztegzárral korlátozott országok listája mellett meghatározták azon államok lajstromát is, amelyeknek a polgárait kötelezik a 48 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszt felmutatására. Ide került Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Törökország, Izrael, Lengyelország, Románia, Olaszország és Ukrajna is. A többi európai ország polgárai korlátozások nélkül léphetik át a montenegrói határt.

Az egyetlen város, ahol még szállást foglalhatnak az Adriai-tenger partján a szerb állampolgárok, az Neum. A település Bosznia-Hercegovina egyetlen, csupán 20 kilométernyi tengerparti szakaszán fekszik, és egyelőre minden korlátozás nélkül elérhető. Szarajevó ugyanis június 1-jétől megnyitotta az országhatárokat Szerbia, Montenegró és Horvátország felé, és a szomszédos államok polgárai azóta is feltételek nélkül utazhatnak Bosznia-Hercegovina területén. A többi ország lakói azonban csak indokolt esetekben léphetnek át a bosnyák határon, és abban az esetben is két napnál frissebb negatív tesztet kell felmutatniuk.

A szerb állampolgároknak kevésbé vonzó albán tengerpartra is csak bizonyos feltételekkel lehet eljutni: a beutazáshoz ugyanis szállásfoglalási igazolás vagy munkaengedély szükséges. Az országot a montenegrói korlátozások miatt azonban legkönnyebben Koszovón keresztül lehet megközelíteni, amelynek határain viszont négy naptól nem régebbi, negatív PCR-tesztet követelnek. A május végén meghozott határnyitási határozat értelmében ugyanis mindazoknak, akik nem rendelkeznek az igazolással, hét napra karanténba kell vonulniuk.

Volt, aki már vállalta a bizonytalan utat és viszonylag problémamentesen jutott le a görög partokra

Volt, aki már vállalta a bizonytalan utat és viszonylag problémamentesen jutott le a görög partokra

IRÁNY DÉLKELET!

Érdekesen alakulnak határnyitások a Balkán-félszigeten: a horvát határok lezárásáról szóló döntés meghozatalának napján Észak-Macedónia a vesztegzár megszüntetéséről határozott. Ennek értelmében tegnap teljesen megnyitotta határait a szerbiai és más országok utasai előtt is, de a szkopjei és az ohridi nemzetközi repülőterek is fogadják az utasokat. A beutazókat a jövőben nem kötelezik a tesztek elvégzésére, és karantén letöltésére sincs szükség.

Tranzitországként azonban már június 1-jétől is átutazható volt Észak-Macedónia, így a görög tengerpartra utazó szerb állampolgárok egy része ezt az utat választotta. A macedón–görög határról viszont visszafordították a nyaralókat, a görög döntéshozók ugyanis csupán áruforgalomra korlátozták a két ország közötti beutazások lehetőségét. Ezzel némileg ellentmond az a hír, hogy nemrég a görög–macedón határon átengedik azokat a turistákat, akik visszaútként az Evzonoi–Bogorodica átkelőhelyet választják. A Görögországot elhagyó turistáknak csak egy nyilatkozatot kell kitölteniük arról, hogy öt órán belül elhagyják Észak-Macedónia területét – ezt a hírt Aleksandar Seničić, a Szerbiai Utazási Irodák Nemzeti Szövetségének (YUTA) igazgatója is megerősítette. Hangsúlyozza azonban, hogy a turisták fenntartásokkal fogadják ezt az állapotot, mert a görög külügyminisztérium június 15-ei határozata világosan kifejti, hogy az európai uniós országok lakosai mellett a szerb állampolgárok is Bulgárián keresztül juthatnak el a görög tengerpartokra. Bár a határnyitás első napjaiban még számos hír szólt a bolgár–görög határon veszteglő szerb turistákról, a két ország külügyminisztereinek egyeztetése után mégis megnyíltak az átkelőhelyek, és a nyaralni indulók elérhették úti céljaikat. A helyzet azóta stabilnak látszik, így a Jón- és az Égei-tengeren már jelentős számú szerb turista élvezi a nyarat.

A „balkáni négyek” májusban megkötött egyezségéhez Bulgária is tartotta magát, így a görög tengerpartra való utazás tranzitállamaként is megállta a helyét, de a szerb–bolgár határon keresztül azok is elérik úti céljukat, akik a Fekete-tenger bolgár partjain foglaltak szállást.

Más a helyzet azonban Romániával, amely az országban uralkodó járványhelyzet miatt kénytelen volt egy hónappal elodázni a határnyitást. A veszélyhelyzet megszüntetését június 16-ára tervezték a román hatóságok, a fertőzöttek száma miatt azonban mégsem oldották fel a korlátozásokat. Egyes országok iránt (mint például Magyarország) ugyan lazítottak a határátlépés feltételein, ám a legtöbb külföldi állampolgár továbbra sem lépheti át az ország határait. A tilalom alól már korábban is mentesítették az ingázókat, átutazókat, törvényhozókat, diplomatákat, rezidenseket és családtagjaikat, a legutóbb meghozott kormánydöntés értelmében pedig nem küldik karanténba azon 17 európai ország polgárait sem, amelyekben az utóbbi két hétben az egymillió lakosra eső új koronavírus-fertőzések átlaga nem haladja meg a napi öt esetet – magyarázta az MTI-nek Alexandra Gavan, a román határrendőrség szóvivője.

MI A HELYZET ÉSZAKON?

A napokban igencsak felbolygatta Vajdaságban a kedélyeket az az álhír, miszerint a fertőzöttek számának növekedése miatt Magyarország is lezárja a szerbiai határszakaszát. A közléseket elsőként Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke cáfolta meg, majd a magyar nagykövetség is megerősítette, hogy a magyar–szerb határátkelőkön május 25-étől a napjainkig minden korlátozás nélkül közlekedhetnek a két ország állampolgárai.

Az anyaországi nyitott kapuk viszont nem segítenek azokon, akik Ausztriába vagy Németországba szeretnének visszatérni. Az osztrák hatóságok ugyanis továbbra is kérik a szerb állampolgároktól a negatív PCR-tesztet, ellenkező esetben ugyanis 14 napos karantént rendelnek el a beutazók számára. A korlátozásoktól átutazás estén viszont eltekintenek. Az osztrák intézkedésekkez hasonlóan Németországba is csak azok térhetnek vissza, akiknek állandó, bejelentett lakcímük van az ország területén. A határ átlépését követően azonban 14 napot karanténban kell vonulniuk mind a német, mind más országok állampolgárainak is.

A legtöbb európai állam július 1-jét jelölte meg a korlátozások enyhítésének lehetséges időpontjaként. A koronavírus-fertőzöttek számának újbóli növekedése azonban nem kecsegtet sok reménnyel: félő, hogy a lezárt országokhatárok többségét továbbra sem nyitják meg az utazók előtt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás