Gráf József magyarországi mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter és Sa ša Dragin szerbiai mezőgazdasági miniszter tegnap együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá, mely értelmében magasabb szintre emelik a két ország közötti együttműködést a mezőgazdaság terén
– Az egyezmény rendkívül fontos a szerbiai mezőgazdaság fellendítésére, és egyben jó alapul szolgál az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz, illetve segít áthidalni a nehézségeket az EU felé vezető úton. Az integrációs folyamatokban a szomszédos országok gyakorlatát fel tudjuk használni, hogy behozzuk a kilencvenes években elveszített időszakot, amely miatt a hazai agrárszektor elmaradt a fejlett országokhoz képest – jelentette ki Saša Dragin. – A mezőgazdaság az egyik legfontosabb gazdasági ágazat Szerbiában, Vajdaság pedig vezető szerepet játszik e téren. Szerbia EU-s csatlakozási folyamataiban a mezőgazdaságban kell a legnagyobb változásokat véghez vinni, hiszen az uniós törvényekkel, előírásokkal, szabványokkal való összehangolásnak a 60 százaléka az agrárszektorra, az élelmiszeriparra és a környezetvédelemre vonatkozik. Magyarország e téren nagy segítséget tud nyújtani országunknak. Már korábban is voltak sikeres példák a két ország közötti együttműködésre, főként a dél- magyarországi és az észak-bácskai régióban. A pozitív példákat és a külföldön bevált gyakorlatokat nálunk is alkalmazni kell. A határon átnyúló projektumok által az EU-s alapoknál már tudunk pályázni támogatásokra, több sikeres projektumot valósítottunk meg magyarországi és romániai partnerekkel. Jelenleg, ami a mezőgazdaságot illeti, pozitív Szerbia külkereskedelmi mérlege, célunk, hogy amikor az EU kapui megnyílnak előttünk és belépünk az európai piacra a nyereséget tovább tudjuk növeli – tette hozzá Dragin.
Gráf József magyarországi mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter is kihangsúlyozta a két ország közötti együttműködés jelentőségét a mezőgazdaság terén. – Már több évtizede sikeres a partnerkapcsolat a kutatás, a tudomány terén, és itt az ideje, hogy az együttműködést egy magasabb szintre emeljük. Négy és fél év „tanulói” időszak után az Európai Unióban elmondhatjuk, hogy a csatlakozás nem könnyű feladat, nagyon komolyan és nagy erőfeszítéssel kell dolgozni. Az első évben traktorok vonultak fel Budapest előtt az unióhoz való csatlakozás elleni tiltakozás jeléül, manapság egész más a helyzet, a magyarországi mezőgazdaság nagyot fejlődött ez idő alatt – tette hozzá a miniszter. – Segíteni fogunk, hogy Szerbia ne kövesse el a magyarországi hibákat. A közös érdekeket együtt tudjuk majd megfogalmazni, hiszen számunkra is fontos, hogy Szerbia egy erős mezőgazdasági ország legyen – fejezte be a miniszter.
A miniszterek találkozóján jelen volt többek között Pap Sándor Magyarország szerbiai nagykövete, Nagy Ferenc főkonzul és Pásztor István tartományi gazdasági titkár is.