Holnap kerül sor Csúrogon Áder János magyar és Tomislav Nikolić szerb államfő közös főhajtására a II. világháborúban ártatlanul kivégzett magyar, valamint szerb áldozatok emléke előtt. Az államfők először a magyar áldozatok emlékére felállított emlékművet koszorúzzák meg, majd ezt követően látogatnak el a szerb áldozatok emlékének tiszteletére berendezett múzeumba, ahol szintén közösen helyeznek el koszorút.
Áder János már ma megérkezik Szerbiába, ahol Belgrádban a tervek szerint először Tomislav Nikolić köztársasági elnökkel, majd Ivica Dačić szerb kormányfővel találkozik. A szerb és a magyar államfő közösen tartanak majd sajtótájékoztatót.
Áder János és küldöttsége a tervek szerint a Szerb Nemzeti Könyvtárba is ellátogat, majd ezt követően részt vesz egy kerekasztal-beszélgetésen, amelyen az 1941/48-as vajdasági áldozatokat feltáró magyar–szerb akadémiai vegyes bizottság tagjai is ott lesznek. A két elnök az ülést megelőzően röviden nyilatkozni fog. A tervek szerint Áder János ezután az Avalán az Ismeretlen hős emlékművére helyez koszorút.
Holnap délelőtt Áder János Nebojša Stefanovićtyal, a Szerbiai Képviselőház elnökével találkozik, majd a beszélgetést követően beszédet mond a parlament képviselői előtt. A magyar és a szerb államfő ezután utazik Csúrogra, ahol először leleplezik a II. világháborúban életüket vesztett magyar áldozatok emlékére felállított emlékművet, majd ezt követően helyezik el a kegyelet virágait. Az államfők ezután a Topalov raktárban berendezett múzeumban a szerb áldozatok előtt róják le kegyeletüket.
Áder János holnap délután Szabadkára és Palicsra is ellátogat, ahol egyebek mellett a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőivel találkozik.
Amennyire történelmi jelentőségű Magyarország és a Szerb Köztársaság államfőjének közös főhajtása a II. világháború magyar, valamint szerb áldozatai előtt, ugyanannyira történelmi és nemzetpolitikai szempontból kiemelkedő jelentőségű a Szerbiai Képviselőház pénteken elfogadott nyilatkozata, amellyel a vajdasági magyarságról lekerült a kollektív bűnösség bélyege. A köztársasági parlament a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt javaslata nyomán szavazta meg A vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944–45-ben elkövetett aktusok elítéléséről szóló képviselőházi nyilatkozatot.
A Vajdasági Magyar Szövetség autóbuszokat szervez a csúrogi emlékmű átadó ünnepségére. A buszok indulásáról a VMSZ helyi irodáiban juthatnak információhoz, www.vmsz.org.rs/rólunk/szervezeteink megfelelő községi oldalán, illetve a 024/624-222 és a 024/624-219-es telefonszámon 8–19 óra között. |
A továbbiakban a parlamenti nyilatkozat teljes szövegét olvashatják:
– A Szerb Köztársaság Alkotmányából kiindulva, amely szerint az emberi élet és méltóság mindenek felett álló,
– Tudatában annak, hogy a második világháborút követően az állami szervek a kollektív felelősség elvén alapuló egyes döntéseikkel a Szerb Köztársaság bizonyos számú polgára ellen igazságtalanságot követtek el,
– Tiszteletben tartva a Szerb Köztársaság polgárainak azon érdekét, hogy a második világháború és az azt követő időszak eseményeivel kapcsolatban kerüljön megállapításra a teljes történelmi és büntetőjogi igazság, hogy a bűntettek ne maradjanak büntetlenül, az igazságtalanságok soha ne ismétlődjenek meg, támogatva a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia által létrehozott, a második világháború és az azt követő időszak (1941–1948.) vajdasági polgári áldozatainak feltárását végző akadémiaközi bizottság munkáját és elismerve annak eredményeit, a szerb és a magyar nép közös történelme ezen tragikus fejezete lezárásának céljával,
– Meggyőződve arról, hogy a tolerancia szellemének és egymás megbecsülésének erősítése a Szerb Köztársaság valamennyi polgárának érdeke, a Szerb Köztársaság Alkotmánya 99. szakasza (1) bekezdésének 7. pontja és a Képviselőházról szóló törvény (a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 9/10. szám) 8. szakaszának (1) bekezdése alapján a Szerb Köztársaság Képviselőháza a 2013. június 21-én megtartott, 2013. évi hatodik rendkívüli ülésén elfogadta
A vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944-45-ben elkövetett aktusoknak a Szerb Köztársaság Képviselőháza által történő elítéléséről szóló
NYILATKOZATÁT
1. A Szerb Köztársaság Képviselőháza a legerélyesebben elítéli a vajdasági magyar polgári lakosság ellen 1944-45-ben elkövetett azon aktusokat, amelyekkel meghatározott személyeket nemzeti hovatartozásuk miatt életüktől, szabadságuktól vagy más jogaiktól bírósági vagy közigazgatási döntés nélkül megfosztottak.
2. A Szerb Köztársaság Képviselőháza a legerélyesebben elítéli a Megszállók és Segítőik Bűntetteinek Feltárását Végző Bizottság 1945. január 22-ei határozatát, amellyel a Zsablyai Járáshoz tartozó Csúrog község lakosait nemzeti hovatartozásuk alapján nyilvánították háborús bűnösnek, továbbá az 1945. március 26-ai határozatát, amellyel a Titeli Járáshoz tartozó Mozsor lakosait nyilvánították nemzeti hovatartozásuk alapján háborús bűnösnek, nem megkérdőjelezve azon személyek egyénileg megállapított felelősségét, akiknek a bűnössége bizonyított. A Szerb Köztársaság Képviselőháza a legerélyesebben elítéli az állami szervek azon aktusait is, amelyeket a Zablyai Község lakosaival szemben hoztak meg nemzeti hovatartozásuk alapján, a Csúrog Község lakosaira vonatkozó, 1945. január 22-ei határozat analógia útján történő alkalmazásával.
3. A Szerb Köztársaság Képviselőháza meggyőződését fejezi ki, hogy a kollektív felelősség alól való mentesítés, amellyel – az egykori állami szervek döntései útján – egyes nemzeti közösségeket sújtottak a második világháború után a Vajdaságban, a tolerancia szellemének és a nemzeti közösségek, valamint a Szerb Köztársaság valamennyi polgára közötti megbecsülés erősítésnek az érdekei szolgálja.
4. A Szerb Köztársaság Képviselőháza elítéli a más nemzethez tartozó vajdasági ártatlan áldozatok második világháború során és után bekövetkezett szenvedéseit is.
5. A Szerb Köztársaság Képviselőháza síkra száll az ártatlanul elítéltek és ártatlan áldozatok teljes körű rehabilitációjáért, nem megkérdőjelezve azon személyek egyénileg megállapított felelősségét, akiknek a bűnössége független bíróság előtt, törvényes eljárásban került vagy kerül bizonyításra.
6. A Szerb Köztársaság Képviselőháza kifejezi a Szerb Köztársaság készségét arra, hogy folytassa a demokrácia, valamint az emberi és kisebbségi jogok és polgári szabadságok fejlesztésének folyamatát, továbbá felszólít valamennyi állami szervet és polgárt, hogy teljes mértékben járuljanak hozzá a polgári egyenrangúságon, valamint az emberi és kisebbségi jogok és szabadságok maradéktalan tiszteletben tartásán alapuló közös élet feltételeinek megteremtéséhez és erősítéséhez.
7. Jelen nyilatkozat a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönyében kerül közzétételre.