2024. május 6., hétfő
BUDAPEST PRIDE

Az Emmi és több párt is elítélte a bántalmazást

BRFK: A rendőrség vizsgálja, történt-e közösség elleni erőszak
A szombati felvonulás részvevői

A szombati felvonulás részvevői

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), az MSZP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt–PM is elítélte, hogy három férfit bántalmaztak ismeretlenek a szombati Budapest Pride után. A rendőrség adatgyűjtést végez annak megállapítására, hogy elkövettek-e közösség tagjai elleni erőszakot a sértettek ellen.

A Szabad Emberek Magyarországért (Szema) szombat délután azt közölte az MTI-vel, hogy három tagjukra támadt egy körülbelül 30 fős csoport a Nyugati pályaudvarnál a Budapest Pride felvonulást követően.

A Szema közleménye szerint a szervezet három tagját „30 rasszista, egyenruhás neonáci” megtámadta, és „cigány buzik” felkiáltással elkezdték verni a három férfit. Hozzátették, hogy „a rendőrség ugyan gyorsan közbeavatkozott, de utána csak az áldozatok adatait vette fel, és a rasszista bűnözőket hagyta elmenni”.

A sajtóhírek szerint Derdák Tibort, a sajókazai Dr. Ámbedkár Iskola igazgatóját, Orsós Jánost, a Dzsaj Bhím közösség vezetőjét és egy harmadik társukat támadták meg. Derdák Tibor több helyen is arról nyilatkozott, hogy a támadást követően egyikük látleletet készíttetett.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) tárca társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága az MTI-hez tegnap eljuttatott közleményében az áll: megdöbbenéssel értesültek arról, hogy Derdák Tibort, Orsós Jánost és társukat szombaton a Budapest Pride felvonulás után ismeretlenek bántalmazták.

Hangsúlyozzák, hogy minden olyan esetet mélységesen elítélnek, amelyben egy demonstráció résztvevőit bántalmazzák, függetlenül attól, hogy a megmozdulással egyetértenek-e vagy sem. A közleményt azzal zárják: bíznak abban, hogy a rendőrség mindent megtesz a tettesek kézre kerítéséért.

Török Zsolt, a szocialisták szóvivője közleményében úgy fogalmazott: az MSZP szolidáris a bántalmazottakkal és mindazokkal, akiket a szélsőjobboldal rendszeresen rettegésben akar tartani. A politikus szerint szégyen, hogy ilyen megtörténhet, mint ahogyan szégyen az is, hogy Európa nagyvárosaiban 50–100 rendőr sem kell a szombatihoz hasonló rendezvény biztosítására, míg hazánkban dupla kordonnal és mintegy ezer rendőrrel kell távol tartani a békés polgároktól „a megvadult szélsőjobb homofób, fajgyűlölő, identitászavaros tagjait”.

A szocialisták egyértelmű és határozott fellépést várnak el a kormánytól és szervezeteitől a szélsőséges és erőszakos csoportokkal, alakulatokkal szemben – áll a közleményben.

A Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke, Niedermüller Péter pártja nevében szolidaritásáról és együttérzéséről biztosította Derdák Tibort, Orsós Jánost és munkatársukat. Szavai szerint határozottan elítélik ezt „a szégyenletes és gyalázatos esetet”. A DK a leghatározottabban kiáll az újfasiszta bandák betiltása és szigorú megbüntetése mellett – jelentette ki.

Szabó Tímea, az Együtt–PM elnökségi tagja is arról írt, hogy szervezetük elítéli a szombati Budapest Pride utáni erőszakos bűncselekményt. A független képviselő emellett teljes körű vizsgálatot követelt a rendőri intézkedés elmaradásának jog- és szakszerűségéről.

Az eset alapos kivizsgálására szólított fel az Amnesty International is. A szervezet aggasztónak tartotta, hogy ez az esemény „sem múlt el homofób és rasszista támadás nélkül”. Azt is aggasztónak nevezték, hogy a helyszínre viszonylag gyorsan odaérkező rendőrök a még a helyszín közelében tartózkodó elkövetőket a sértettek beszámolója szerint nem igazoltatták, és nem kísérelték meg őket előállítani.

A rendőrség honlapján vasárnap délután közzétett közlemény szerint a BRFK adatgyűjtést folytat annak megállapítására, hogy szombat délután hat órát követően elkövettek-e közösség tagjai elleni erőszakot három, a Budapest Pride felvonulásról távozó férfi ellen.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság azt írta: a három férfi egybehangzóan azt közölte a Szent István körúton a rendezvény biztosításában részt vevő rendőrökkel, hogy támadóik nincsenek a helyszínen, róluk személyleírást adni nem tudnak, orvosi ellátásra nem tartanak igényt. A rendőrök a három közül az egyik férfin láttak sérülést, a felső ajkán halvány bőrpírt.

A támadókat – mivel azok a sértettek elmondása szerint már nem voltak a helyszínen – a rendőrök nem tudták igazoltatni, előállítani. A támadók egy későbbi időpontban történt azonosítását a megtámadott három férfi egyikének sajtóban megjelent közlésén kívül jelenleg semmilyen adat, információ nem támasztja alá – közölte a rendőrség.

A rendőrség – mivel a sértettek elhagyták a fővárost – már szombaton megkísérelte beszerezni a sajtóhírekben szereplő sérülésekről a látleletet. A sértettek nyilatkozataiban megnevezett egészségügyi intézmény azonban azt közölte a rendőrséggel, hogy a sértettek még orvosi vizsgálatukat megelőzően eltávoztak onnan, részükre látleletet nem adtak ki – írják.