2024. április 27., szombat

Óbecse a polgárosodás útján

November elején mutatják be azt a kétnyelvű tanulmánykötet, amelyben magyar és szerb szerzők a község történelmének meghatározó szakaszát hozzák közel az olvasókhoz

Novemberben nem mindennapi kultúrtörténeti esemény helyszíne lesz Óbecse: egy háromnapos rendezvény keretében Óbecse a polgárosodás útján – Bečej na putu ka građanskom društvu címmel egy kétnyelvű tanulmánykötetet mutatnak be a szerzők.

Glässer Norbert,  a kötet óbecsei származású főszerkesztője szerint a könyv szerzői elsősorban azt vizsgálták, hogy mitől lesz városi egy település, mi teszi lakóit öntudatos, saját sorsukat alakítani képes polgárokká. A tanulmányok által felölelt súlyponti időszak 1850-1950, a kutatott társadalmi réteg pedig a kis- és nagypolgárság, valamint az Óbecsén igen jelentős parasztpolgárság. A kötet arra tesz kísérletet, hogy bemutassa Óbecse történetének azt a szakaszát, amely során kialakultak azok a közösségi intézmények és kulturális sajátságok, amelyek a mai élet szerves részévé váltak. A történészi, néprajzi és kulturális antropológiai módszerekkel végzett kutatás célja az egykori mezőváros múltjának a feltárása volt, és arról az időszakról szól, amikor a község fénykorát élte, betekintést nyújtva a nemzeti, nyelvi, vallási és kulturális gazdagságba is.

Az óbecse község kiadásában megjelenő kötet küldetése az lenne, hogy felmutassa a község polgárainak összetartozását, erősítse a közös múlt tudatát és elődeik példáján rámutasson, hogy a közös mindennapok fontos szerepet játszanak egy közösség életében, fejlődésének előmozdításában. A kötetben többek között olvashatunk a vallási egyletek szerepéről, a helyi sajtóról és könyvkiadásról, a település önképéről a helyi vonatkozású képeslapok tükrében, az utónévadási szokások változásáról a különböző etnikumoknál és felekezeteknél, az oktatás alakulásáról, a mecenatúráról és a helyi elitről, az interetnikus kapcsolatok hatásáról a táplálkozási kultúra alakulására és még sok másról. Helytörténeti vonatkozások keretében a helyet kapott a kötetben Than Károly, a magyarországi kémiai és gyógyszerészeti oktatás megalapozója életútjának tudománytörténeti kutatása a heidelbergi és bécsi egyetemi levéltár mindeddig feltáratlan dokumentumai alapján.

A SZTE-BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék által koordinált, az óbecsei önkormányzat által is támogatott kutatásban több magyarországi és vajdasági szakember és hallgató vett részt. A kötét ügyét Varnyú Ilona óbecsei tanárnő és egykori tanítványai, a helyi és regionális múzeumok és levéltárak munkatársai, valamint önkéntesek segítették, anyagi támogatásával pedig a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány Dunatáji népek szakalapítványa, illetve a Wekerle Pályázati Alapkezelő könnyítette meg.

A hiánypótló tanulmánykötetet novemberben egy háromnapos rendezvény keretében mutatják be a közönségnek: november 7-én a Városi Múzeumban korabeli fotókat, a századfordulóra jellemző lakberendezési és használati tárgyakat, festményeket állítanak ki, 8-án a Óbecsei Népkönyvtárban a családi és egyleti utazási és olvasási szokásokat tárja a közönség elé egy kiállítás, 9-én pedig a városháza dísztermében a magát a kötetet mutatják be a szerzők.