Tegnap és ma este is az autizmus világnapjára való megemlékezés jegyében kék fénnyel világítják majd meg a régi városháza hivatalos bejáratát, ugyanakkor A szivárvány mögött elnevezésű projektum keretében ma nyílik meg az a napközi, ahol a szakemberek az autizmussal élőkkel foglalkoznak majd.
Milimir Vujadinović, a Városi Tanács szociális ügyekkel megbízott tagja kiemelte, támogatva az Autista Személyek Megsegítésével Foglakozó Városi Egyesületet, az önkormányzat a rendelkezésükre bocsátott egy helyiséget a napközi foglalkozások megtartására a Vareš utca 28 alatt.
– Ennek a napközinek a megnyitásával mindenképpen példát szeretnénk mutatni más településeknek körülöttünk, hogyan kell gondot viselni az autizmussal élőkről – emelte ki Milimir Vujadinović.
Suzana Skenderović, az Autista Személyek Megsegítésével Foglalkozó Városi Egyesület elnöke rámutatott, nonprofit egyesületüket három évvel ezelőtt azért alapították, hogy segítséget nyújtsanak az autizmussal élő személyeknek és családjaiknak a hétköznapokban. Jelenleg megközelítőleg 30 tagot számlálnak, de szinte havonta csatlakoznak hozzájuk új tagok a környező településekről.
– Hogy minél többet tudjunk segíteni az autizmussal élő személyeknek és családjaiknak, 13 aktivitást indítottunk el, amelyeket szakemberek tartanak. Így individuális defektológiai kezeléseket tartunk, úszóiskolát szervezünk, individuális logopédiai foglalkozásokat, pszichológiai szaktanácsadást a szülőknek, a tinédzsereknek foglalkozásokat, zenés drámafoglalkozásokat, képzőművészeti foglalkozásokat, kreatív műhelymunkákat, inkluzív Montessori programokat szervezünk, testnevelést, valamint karatézni is tanulhatnak a gyerekek, de hippoterápiára is lehetőség van – emelte ki az egyesület elnök asszonya. Ezekben a foglalkozásokban defektológus, pszichológus, zenetanár, óvónők, tanárok, edzők, hippoterapeuta és önkéntesek is részt vesznek.
Boris Živkov szomatopedagógus, az egyesület defektológusa rámutatott, a legkisebb gyerek, akivel foglalkoznak 2 éves, és a korai foglalkozással sokkal jobb eredményeket tudnak elérni, mint a nagyobb gyerekeknél.
– A szakirodalom is a korai foglalkozás megkezdését szorgalmazza, ugyanis így önellátóbbak lehetnek az autista gyerekek, mintha azt a későbbi fázisban kezdenék el. Sajnos a szülők azzal, hogy hosszú ideig kénytelenek a diagnózisra várni, sok időt elvesztegetnek, és átlagban 4-5 éves korukban kezdik el a gyerekekkel a foglalkozásokat – emelte ki Boris Živkov. Rámutatott, azt szeretnék az egyesületben elérni, ha a szülők már a két évnél fiatalabb gyerekeket is elvinnék a foglalkozásokra, de ugyanakkor azt is, ha hálózatba kötnék mindazokat az intézményeket, amelyek a gyerekek fejlődésével foglalkoznak, így a gyerekek szaktanácsadóját, a kórház szülészetét, valamint az iskoláskor előtti intézményeket és az iskolákat.
– Mi már felvettük a kapcsolatot a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézménnyel, és így azok a gyerekek, akik az inkluzív program keretében kapcsolódnak be az óvoda munkájába, igénybe vehetik majd az egyesület szolgáltatásait is – mondta a defektológus. Majd arra bátorította azokat, akik segítségre szorulnak, hogy forduljanak hozzájuk, ugyanakkor azok jelentkezésére is számítanak, akik önkéntesen szeretnének részt venni az egyesület munkájában.
