2024. november 24., vasárnap

A makrokozmosz albatroszai

Egy verseny a demokráciáról, a szociális helyzetről, a társadalmi problémákról

A Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium néhány diákja is bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Politológiai Tanszéke által meghirdetett versenybe, az Online Demokrácia Activitybe, melyet második alkalommal rendeznek meg. A harmadik osztályos, angol szakos Csordás Noémi, Berkes Izidóra, Patyerek Réka és Kovács Olivér alkotja a csapatot, amely nemcsak az iskolát, hanem Vajdaságot is képviseli, s a különféle feladatok megvalósítása által másik tizenhat csapattal küzd meg a fődíjért, egy brüsszeli kirándulásért.

Noémi egyik ismerőse útján szerzett tudomást a versenyről, s mint Izidóra elmondta, tekintve, hogy közel állnak hozzájuk a társadalmi tantárgyak, másrészt ők is látják a problémákat a szűk környezetükben és a társadalomban, ezért is tartották érdemesnek foglalkozni ezekkel a kérdésekkel, s bekapcsolódni a versenybe.

A verseny első része online fordulókból állt, ahol többek között ki kellett találniuk a csapatnevet, mottót, logót, valamint példaképet és mentort választottak maguknak. Mottójuknak Martin Luther King Van egy álmom beszédjének két sorát választották: „egy napon minden völgy fölemelkedik, minden hegy és halom lesüllyed, az egyenetlen egyenessé lesz és a dombvidék síksággá!”, illetve A makrokozmosz albatroszai nevet választották maguknak, aminek külön jelentése is van.

– A makrokozmosszal azt közvetítjük, hogy szeretnénk minél több embert bekapcsolni a folyamatba és a feladatokba, a vizek urát, az albatroszt pedig Charles Baudelaire francia szimbolista költőtől kölcsönöztük, akinek négy verssora ihletett meg minket, ami arról szól, hogy szárnyalunk és hogy ne törjék le a szárnyainkat és minél inkább meg tudjuk mutatni a társainknak, hogy a demokrácia milyen előnyöket hordoz – magyarázza Réka.

– Az is egy feladat volt, hogy a Facebook közösségi portálon is nyissunk egy oldalt, ahol közzétesszük mindazt, amit csinálunk, valamint a demokráciával kapcsolatos dolgokat is bemutassuk – teszi hozzá Olivér.

A feladatok során társadalmi problémákkal kellett foglalkozniuk, így a homoszexualitás és a fogyatékkal élők helyzete kapott náluk főszerepet. Készítettek egy képregényt, jártak több civil szervezetnél, például a Caritasban, a Bethesda Szeretetszolgálatnál, a Žarko Zrenjanin iskolában, elméletben kidolgozták, hogy milyen tevékenységeket végeznének a szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok megsegítésére, illetve most zajlott le az utolsó forduló, melyben egy kérdőívet kellett kitöltetniük, a kapott adatokat pedig kielemezték egy dolgozat, illetve egy videóesszé formájában.

– A kutatás arra vonatkozott, hogy az emberek szerint mi mozgatja a világot. Négy generációt kérdeztünk meg, a saját korosztályunkat, a 20 és 35 év közöttieket, a 35 és 50 év közöttieket, és az időseket. Nagyon érdekes adatokat kaptunk. A mi korosztályunk és az idős emberek eléggé hasonlóan vélekednek ezt a kérdést illetően, ugyanis mindkét csoport szerint a pénz és az ember, mint gondolkodó lény mozgatja a világot, valamint a fiatalok körében a hatalom és a média is nagyobb hangsúlyt kapott, de a hit és a felsőbb erők alacsony arányban jelentek meg. A következő korcsoport, a 20 és 35 év közöttiek szerint a tudás és a tájékozottság a mozgatórugó, a mi szüleink generációja pedig inkább a szeretetet, az információkat és az embert emelte ki – mondja Noémi.

Ha a makrokozmosz albatroszainak sikerül bekerülniük az első hat csapatba, akkor Budapesten lesz egy háromnapos élő verseny, az első három helyezett pedig kijut Brüsszelbe. Bár a végső cél akár ez is lehetne, de a csapat tagjai elmondták, attól függetlenül, milyen eredményt sikerül elérniük, mindenképpen hasznos volt számukra az elmúlt néhány hét, hiszen jobban belelátnak a társadalomba, a szegénység szülte problémákba, élesebben látják, hogy ha lenne is elég pénzük és megoldásuk a gondok orvoslására, a társadalmi megítéléssel még mindig nagy baj lenne, melynek hátterében a tudatlanság áll.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás