2024. május 19., vasárnap

Orbán: Történelmi jelentőségű a bankok elszámoltatása

A miniszterelnök napirend előtti felszólalása a magyar parlament őszi ülésszakának első napján

Történelmi jelentőségűnek nevezte a bankok elszámoltatását Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a parlament őszi ülésszakának első napján, napirend előtt. A kormányfő szavai szerint az elszámoltatás középpontjában az igazságosság, a méltányosság és a tisztesség áll.

A bankok elszámoltatásáról szóló törvényjavaslat középpontjában az igazságosság eszménye, a méltányosság követelménye és a tisztesség elve áll. E jogszabállyal helyreállítható az igazság, és ezzel „végre rendet teszünk a bankok és az emberek zilált viszonyában” – fejtette ki Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában a pénteken benyújtott előterjesztésről.

Jelezte, hogy a kormány elfogadta a Kúria érvelését, amely szerint az egyoldalú szerződésmódosítás helytelen, igazságtalan, ezért tisztességtelen gyakorlatnak minősül.

A bankok elszámoltatását a kormányfő a közjó szolgálatával indokolta. Kifejtette: a szabadság fontos, nélkülözhetetlen, de nem cél, csak előfeltétel, a cél a békés és igazságos élet. A közélet pedig csak akkor lesz igazságos, ha a politika célja a közjó keresése, kijelölése és végül a közös jó szolgálata – hangsúlyozta Orbán Viktor. Hozzátette: igazságos életet úgy teremthetnek, hogy ha mindenki megkapja azt, ami megilleti, mindenki megteszi, ami tőle telik. A bankok elszámoltatása éppen erről szól – mutatott rá.

A most zajló devizahiteles perekről szólva a miniszterelnök felelevenítette: előfordult, hogy több alsóbb szintű bírói tanács vitatta a Kúria döntésének alkotmányos alapjait, ami bár furcsának, szokatlannak tűnik, de jogszerű. Sőt ez csak helyeselhető – folytatta –, mert „jogállami és demokratikus küzdelemben akarunk győzni”. A kormány azt várja, hogy jöjjön el a fair bankok korszaka, amit csak fair küzdelemben szabad kikényszeríteni – tette hozzá.

Kijelentette, az ország ma már elég erős ahhoz, hogy meghozza, betartassa, kikényszerítse a szükséges döntéseket. Ha van összefogás – mondta –, minden lehetséges, ezért pártállástól függetlenül támogatást kért a képviselőktől.

Közölte, ésszerű és indokolt felkészülni a küzdelemre, mert látni, hallani lehet „Brüsszel mozgolódásait”, a bankok pedig önmagukban is erősek, bátrak és ravaszak, „mint a példázatban szereplő denevér: amikor a madarakra vetik ki az adót, a denevérek a fogukat mutatják, amikor pedig az egerekre róják ki, akkor pedig a szárnyukat”.

Orbán Viktor szólt a rezsicsökkentésről is, kiemelve annak a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásait, első helyen a jelentős gazdasági bővülést.

A rezsicsökkentés „egész politikánk sűrítménye (...), arról szól, hogy a magyarokról senki sem húzhat le hét bőrt az alapvető szolgáltatásokért”. A rezsicsökkentés folytatódik, októbertől a távhő ára csökken 3,3 százalékkal – jelezte.

Összegzése szerint kormányának sikerült változtatnia „a mindennapi élet két korábbi nyomasztó (...) jelenségén”, ugyanis megfékezték az áremelkedést, visszavágták a rezsit, a hitelesek megsegítésével pedig belátható időn belül „a reménytelen adósságtól” is meg lehet szabadulni vagy legalábbis az elviselhető lesz.

Kormánya gazdasági eredményei között említette, hogy működik az adócsökkentés politikája, húszéves csúcson van a dolgozók száma, 8 százalék alatt van a munkanélküliség, április–június között ötödével nőttek a beruházások, hároméves csúcson jár a magyar ipar, és így ma már nem tűnik vágyálomnak az a célkitűzés, hogy a ciklus végére az ipari termelés hozzájárulása a nemzeti össztermék egészéhez Magyarországon legyen a legmagasabb egész Európában.

Felszólalásában az október 12-ei önkormányzati választáson való részvételre buzdította a választókat a kormányfő. Aki nem áll ki a véleménye mellett, annak sosem lesz igaza – mondta. Kijelentette: Magyarország felkészült az őszi választásra.

Orbán Viktor felszólalásában beszámolt az árvízi helyzetről.

A Fidesz szerint a bankok elszámoltatása nem csak a devizahitelesekről szól, ez a forinthitelesek ügye is. „Igazságuk nekik is van, és igazságot nekik is kell szolgáltatni” – fogalmazott Rogán Antal, a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője tegnap a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva.

A foglalkoztatás növekedése Magyarországon nem jár együtt a szegénység csökkenésével – mondta a kormányfő felszólalására reagálva az LMP frakcióvezetője, Schiffer András.

A társadalom hűtlen kezelésével vádolom a kormányt – mondta Tóbiás József. A kormányfő felszólalására válaszolva az MSZP frakcióvezetője kifogásolta a szerinte 2010 óta növekvő társadalmi egyenlőtlenségeket, a központosított iskolarendszert.

Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője szerint a devizahitelesek megmentéséről szóló javaslat „minden bizonnyal alkotmányellenes”, és „nincs az az igazság, amit ily módon lehetne orvosolni anélkül, hogy ne tegyen tönkre mindannyiunkat”.

Az Együtt–PM szerint a kormány öt éve hitegeti a devizahiteleseket a probléma megoldásával, de csak halasztgatja azt.

A Magyar Liberális Párt véleménye szerint napirend előtti felszólalásában Orbán Viktor „felmondta a populista leckét”.

A Jobbik a devizakárosultak oldalán áll és támogatni fogja az elszámolási törvényt – jelentette ki Vona Gábor, az ellenzéki párt frakcióvezetője.