2024. május 2., csütörtök

Ökosétaút épül a Beljanska bara mellett

A Beljanska bara ökológiai parkban közvetlenül a vízfelület mellett ökosétaút építéséről írt alá szerződést a szenttamási önkormányzatban a Vajdaság Vizei Közvállalat képviselője és Zoran Mladenović polgármester. A szerződés értelmében a sétaút kiépítésére az önkormányzat 6 millió dinárt biztosít, a projektum felügyeletével és a közbeszerzési pályázattal pedig a Vajdaság Vizei Közvállalat lesz megbízva. Az újvidéki székhelyű vízgazdálkodási vállalat nevében a szerződést Mirko Adžić igazgató írta alá. A sétaút hossza 2100 méter, kiépítéséhez pedig 15 napon belül meghozzák a közbeszerzési pályázat megindításáról szóló határozatot.

A polgármesteri hivatalban szerdán egy másik fontos összejövetelre is sor került. Az önkormányzat képviselői fogadták a Vajdaság Vizei Közvállalat képviselőit, továbbá a DTD Vízgazdálkodási Intézet és a Tartományi Természetvédelmi Intézet képviselőit. Az ülés témája a Krivaja folyó volt, pontosabban a folyócska településen áthaladó szakaszának rendezése. Ennek értelmében a Rekavica hídtól a Téglagyár utcáig iszaptalanítják és szélesítik a folyó medrét, továbbá rendezik a partszakaszt.

‒ A gond az, hogy erre az ötletterv már elkészült, amelyet a Tartományi Természetvédelmi Intézet áttanulmányozott, de nem adta hozzá saját feltételeit. Időközben elkészült az eredeti projektum is, megkezdődtek a munkálatok, ők azonban továbbra sem adták meg a feltételeket. Ez volt a mai megbeszélések lényege. A mai ülésen elfogadtuk a kezdeményezést, hogy a munka folytatásához az intézmény javasolja saját feltételeit, és hogy az elkövetkező munkálatokat össze kell hangolni ezekkel a feltételekkel – mondta az ülés után Marija Ćorić, a szenttamási önkormányzat környezetvédelmi szakértője. Hozzátette: Olyan határozat született, hogy a vízparton semmiképpen sem épülhet betonjárda, mert ezzel megváltozna a környezet és a víz melletti övezet. A Krivaja ugyanis ökológiai övezetként van nyilvántartva, ami azt jelenti, hogy a településen áthaladva megtartotta természetes, és erre a vidékre jellemző eredeti állapotát. A Tartományi Természetvédelmi Intézet külön projektummal határozza meg, hogy a folyó mellett hol lehet majd betonozni, ez alatt pedig elsősorban a vízhez való lejáratot, lépcsőket értjük. Ugyancsak ragaszkodtak ahhoz, hogy a parton lévő nádat mechanikus úton törjék össze, a vízpartot pedig simítsák el, és füvesítsék be, hogy azt ne lehessen tovább más célokra használni – tette hozzá a környezetvédelmi szakértő.

A szenttamási önkormányzat képviselői kiálltak amellett, hogy a folyócska külső formája megmaradjon, hogy a vízfelület érintetlen maradjon, továbbá hogy a partszakaszt olyan állapotba hozzák, hogy az elérhető legyen úgy a sétálni vágyók, mint a horgászok részére. Ugyancsak fontos, hogy a Krivaját az említett szakaszon iszaptalanítsák, medrét pedig kimélyítsék, biztosítva ily módon az itt lévő növényvilág számára a biológiai minimumot – magyarázta.