Szerbiának még legalább 5–10 évre lesz szüksége ahhoz, hogy teljesen alkalmazkodjon az uniós jogszabályokhoz, vagyis ennyi évbe telik az ország EU-s felzárkózása – értékelte Vladimir Gligorov gazdasági szakember, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Intézet munkatársa a tegnap kezdődött 15. Szerbiai Gazdasági Fórumon, amelyet a pénzügyminisztérium és a Szerbiai Gazdasági Kamara szervezett.
– Az országnak tehát legalább öt évre lesz szüksége, de akár tíz évet is igénybe vehet a jogszabályok összehangolása. Ez alatt az idő alatt nem várható látványos növekedés, hiszen a bruttó hazai össztermék, a GDP csak 2-2,5 százalékkal emelkedhet évente, ezenkívül a gazdasági trendek összehangolása is hatalmas erőt fog igénybe venni. Ahhoz azonban, hogy állami szinten gördülékenyen kezdődhessenek meg a változások, a politikai érdekeket is harmonizálni kell – emelte ki a szakember.
A szakértő úgy gondolja, hogy az országnak olyan gazdaságra van szüksége, amely megállja helyét a nemzetközi versenyben, és azon a véleményen van, hogy az államvezetésnek fokozatosan csökkentenie kellene a termelésben vállalt szerepét.
– Enélkül szinte elképzelhetetlen a gazdasági euróintegráció – fejtette ki véleményét a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Intézet munkatársa.
Gligorov arra is rámutatott, hogy a szerbiai magánszektor jelenleg nem versenyképes, erről az alacsony kivitel és a munkanélküliségi ráta is tanúskodik.
– Az export csupán harminc százaléka a GDP-nek, az ideális arány azonban 60–70 százalék lenne, ha lépést akarunk tartani az Európai Unió gazdasági tempójával. Az alacsony kiviteli mutatók a recesszió és a több éve stagnáló termelés jelei. Emellett az országban a munkanélküliség sem elhanyagolható probléma, mivel a magánszektor csupán kisszámú polgárt alkalmaz. Sokkal jobb prognózisokat lehetne felállítani, ha többen dolgoznának az országban. Nyugodtan megállapítható, hogy az összehangolódás jó ideig el fog húzódni – mutatott rá a szakértő.
