2024. augusztus 24., szombat

Murszira kötél vár

Megerősítették a volt egyiptomi elnök ellen kimondott halálbüntetést

Az első fokon eljáró kairói büntetőbíróság kedden megerősítette a Mohamed Murszi (a felvételen a tárgyalóterem speciális cellájában) volt egyiptomi elnökre egy hónapja előzetesen kirótt, kötél által végrehajtandó halálbüntetést az ellene folyó börtönkitörési perben. Az iszlamista exállamfő mellett halálra ítélték a mögötte álló Muzulmán Testvériség vezetőjét, Mohamed Badíét és másik négy magas rangú tisztségviselőjét is.

(Fotó: Beta/AP)

(Fotó: Beta/AP)

Az elítéltek a vád szerint a 2011-es felkelés első napjaiban külföldi fegyveresek segítségével kitörtek börtönükből. Saabán el-Sámi bíró szerint valamennyien bűnösök az akció során elkövetett gyilkosságokban, több rendőr elrablásában, középületek felgyújtásában, valamint a fegyházak fegyverraktárainak kifosztásában. Több mint kilencven vádlottra távollétükben mondták ki a legsúlyosabb büntetést, köztük Júszef el-Karadávi befolyásos hitszónokra. Huszonegy embert életfogytiglani börtönre ítéltek, ez az egyiptomi joggyakorlat szerint 25 év szabadságvesztést jelent.

Az előzetesen egy hónapja meghozott büntetéseket az után véglegesítették, hogy azokat az egyiptomi előírásoknak megfelelően véleményezte az ország legfőbb vallási méltósága, a nagymufti. A tárgyalást vezető bíró elmondta, hogy a hatóságok a 2011. január 25-én kirobbant, a Mubarak-érának véget vető egyiptomi forradalom második napján őrizetbe vették az azelőtti évtizedekben hol illegalitásban, hol félillegalitásban működő mozgalom érintett tagjait – köztük Murszit –, röviddel később azonban „nem egyiptomi dialektust beszélő arab” fegyveresek segítségével kiszabadultak a Vádi Natrún börtönből. A bíró szerint előzőleg a Hamász palesztin szervezet, valamint a Hezbollah libanoni síita párt és milícia több száz nehézfegyverekkel ellátott harcosa lépte át a Gázai övezettel közös határt, majd a Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő dzsihadistáknak és a Muzulmán Testvériség tagjainak segítségével január 29-én és 30-án három börtönből összesen több mint 20 ezer rabot szabadítottak ki.

A bíró kijelentette, hogy a január 25-én békésen induló felkelést az említett szélsőségesek döntötték „sosem látott káoszba”, s az akció során számos rendőrtiszttel és katonával végeztek. Sámi szerint a vádakat erősíti az a tény, hogy a Muzulmán Testvériség, amelynek akkor 34 vezetője szökött ki börtönéből, soha sem tudott volna egy ilyen méretű akciót végrehajtani az említett milíciák segítsége nélkül.

A 2012 nyarán megválasztott, majd 2013-ban egy év elnöklés után elmozdított Murszit egy másik perben életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték; abban az eljárásban a vád szerint a testvériség vezetőivel közösen külföldi szervezeteknek kémkedett Egyiptomon belüli terrortámadások végrehajtásának céljával. Ugyanebben a perben életfogytiglanira ítélték Badíe és a testvériség további 16 magas rangú tisztségviselője. Kötél általi halálra ítélték ugyanakkor a szervezet politikai szárnyaként alakult, időközben feloszlatott Szabadság és Igazságosság párt főtitkárát, Mohamed el-Beltágit, valamint a testvériség helyettes vezetőjét, Heirat el-Sátert és Ahmed Abdel-Átit, Murszi elnöki irodájának igazgatóját. Várhatóan mindkét ítélet ellen fellebbeznek.