2025. április 23., szerda

Ki rendelkezik a természeti kincsek felett?

Bérbe adja, vagy akár el is adja a geotermikus forrásait a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) az államnak, mégha ezeket az ügyleteket a hazai gyógyfürdők és az önkormányzatok sínylik is meg. Egyes állami szervek már felszólították a céget, hogy hangolja össze idevágó energiaügyi politikáját az állami előírásokkal (hiszen mégis Szerbia természeti kincseiről van szó), eddig azonban sikertelenül – olvasható a Vajdasági Kutatási és Elemzési Központ (VOICE) legújabb cikkében.

Mivel a szóban forgó energiaforrásokat is megvásárolták az orosz befektetők az államtól, a gyógyfürdők kénytelenek megfizetni a hasznosított termálvizet a kőolajipari vállalatnak, és az önkormányzatok is csak meghatározott pénzösszeg ellenében használhatják a területen lévő alternatív energiaforrásokat, amelyeknek a NIS a tulajdonosa.

Ilyen módon a vállalat csak tavaly 24,6 millió dinár haszonhoz jutott a termálvízen. Az önkormányzatok 98,6, az állam pedig összesen 246,6 millió dinárt fizettet a cégnek.

A tartományi energiaügyi titkárság adatai szerint a termálvizes kutak 78 százaléka a NIS tulajdonában van.

Ugyanez a tartományi szerv az elmúlt három évben már két alkalommal is kérte a kőolajipari vállalattól, hogy idevágó üzleti tevékenységét hangolja össze a bányászatról és a geotermikus kutatásokról szóló törvénnyel, a NIS azonban egyszer sem reagált a felkérésre.

Nenad Stanković tartományi energiaügyi titkár a VOICE-nak elmondta, hogy a kőolajipari vállalat „geotermikus monopóliumát” még a Naftagastól örökölte, mégpedig jogerős adásvételi szerződés révén.

– Vajdaságban jelentős geotermikus források találhatók, de mindössze elenyésző százalékuk használható, mivel a NIS-ben csak kevés ilyen forrás esetében tettek eleget a törvényes kötelezettségeknek kihasználásuk érdekében – magyarázta a titkár.

Stanković kijelentését egy, az üggyel kapcsolatos szaktalálkozón Igor Korać, a kőolajipari vállalat energiaügyi szektorának igazgatóhelyettese is alátámasztotta. Elmondta ugyanis, hogy a NIS-nek a tartomány területén lévő 75 geotermikus furatából mindössze 12 aktív. További 13-nál megvannak a megfelelő feltételek és berendezések, de nem termelnek.

– Huszonöt kutat rövid időn belül működésbe hozhatunk, ha erre igény mutatkozik. Bérbe is adjuk őket, vagy akár el is adjuk. Sőt még azoktól is megválunk, amelyek jelenleg nem termelnek – fejtette ki Korać.

Az orosz kézben lévő NIS álláspontjából eddig úgy tűnik, hogy továbbra sem szándékoznak azon jogi lépések megtételére, amelyekkel kedvezőbb feltételeket nyújtanának az országnak saját természeti kincsei kihasználására.

Magyar ember Magyar Szót érdemel