2024. május 7., kedd

Hosszú: arany és világcsúcs!

Katinka ötödik vb-aranyát nyerte – Cseh László bronzérmes 50 pillangón – Még két új női világcsúcs – Ma vízilabdában: Magyarország–Olaszország és Szerbia–USA

Nagyon jó döntésnek bizonyult, hogy Hosszú Katinka visszalépett a 100 méteres hátúszás elődöntőjétől, és minden erejét a 200 vegyes döntőjére tartalékolta. A világ legsokoldalúbb úszónője a kazanyi vizes vb úszóversenyei második napjának zárófutamában elejétől végéig fantasztikusan úszott, és nemcsak az aranyérmet nyerte el fölényesen, hanem megdöntötte az amerikai Ariana Kukors 2009-es római rekordját is. Katinka 2:06,12 perc alatt tette meg a távot, ami három századdal jobb a régi csúcsnál. Magyarországnak így Kazanyban már három érme van, mindegyik fajtából egy-egy, Katinka pedig ötödik vb-aranyát, összesen nyolcadik vb-trófeáját nyerte.

Cseh László decemberben tölti be a 30-at, ám a versenyúszásnak a jelek szerint még nem gondol hátat fordítani. A magyar veterán tegnap 10. vb-érmét nyerte, s a kazanyi már zsinórban a hetedik vb, amelyen Cseh dobogóra állhatott, hisz először még 2003-ban végzett a három legjobb között. Cseh tegnap nem rajtolt éppen a legjobban az 50 pillangó döntőjében, de derekasan küzdött, egymás után érte be a riválisokat, és végül a bronzpozíción csapott célba a lengyel Czerniakkal együtt, a francia Manaudou és a brazil Santos mögött. Ez volt Magyarország második dobogós helye a kazanyi vb-n, ami után következett Katinka aranyérme.

A női 100 pillangó döntőjének eseménye, hogy a svéd Sarah Sjöström másodszor is megdöntötte a világcsúcsot, egy tizedet javítva a tegnapin. A férfi 100 mell döntőjében a brit Adam Peaty a hajrában múlta felül a dél-afrikai Cameron van der Burghot, aki 75 méterig egy testhosszal is vezetett.

Velimir Stjepanović 200 gyorson sem jutott a döntőbe. Mint a selejtezőben is, gyorsan kezdett, futamában féltávon ő fordult elsőnek, azután azonban méterről méterre visszaesett, és a tavalyi kétszeres Európa-bajnok a végső sorrendben a 12. helyet szerezte meg 1:47,55 perces eredménnyel.

A tegnap délelőtti selejtezőben Hosszú Katinka 58,78-as magyar csúccsal a legjobb időt úszta 100 háton, majd azonnal bejelentette, hogy az elődöntőben, a 200 vegyes döntője miatt, nem folytatja. Kapás Boglárka a 6. idővel jutott az 1500-as táv döntőjébe. Ez a selejtező futam arról marad emlékezetes, hogy az amerikai Katie Ledecky 15:27,71 perccel új világcsúcsot állított fel. Eddigi csúcsa 15:28,36 volt. 200 gyorson Velimir Stjepanović 1:47,10-zel a 11. helyen jutott az elődöntőbe. E számban Bernek Péter 34., női 100 mellen Sztankovics Anna 32., férfi 100 háton Balog Gábor 23., Petar Petrović pedig 45. lett.

Az úszóversenyeken ma ötször hirdetnek győztest. 16 óra 32 perces kezdettel férfi 200 méter gyors, női 100 hát, női 1500, férfi 100 hát és női 100 mell a döntők műsora. A délelőtt folyamán 8.30-as kezdettel selejtezőt tartanak férfi 50 mellen (Szilágyi Csaba, Horváth Dávid), női 200 gyorson (Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn, Katarina Simonović), férfi 200 pillangón (Cseh László) és férfi 800 gyorson (Gyurta Gergely, Bernek Péter és Vuk Čelić).

Lassan zárószakaszába ér a férfi-vízilabdatorna, és ma a negyeddöntő lesz műsoron parádés párosítással. Számunkra két meccs is kimondottan érdekes, hisz a címvédő magyar válogatott a 2011-ben bajnok olaszokkal, az Európa-bajnok Szerbia pedig az USA csapatával mérkőzik. Rangadó lesz a horvát–montenegrói is, míg a görög–ausztrál párt így egymás ellen nem vártuk a negyeddöntőre. A magyarok a tavalyi Eb-n 8:7-re verték az olaszokat, két évvel korábban az olimpián 11:9-re kaptak ki tőlük. Szerbia és az USA nemrég a világliga szuperdöntőjén vívtak meg, s Szerbia 13:7-re nyert. Vb-n legutóbb 2005-ben csatáztak, 8:4-es szerb győzelemmel, a pekingi olimpián viszont az USA nyert az elődöntőben 10:5-re, amit Šapic és Šefik kapus ökölcsatája követett. Dejan Savić akkor csapatkapitány, az edző pedig az USA mai mestere, Dejan Udovičić volt.

A magyar női vízilabda-válogatott holnap a 11.10-kor kezdődő meccsen a 9. helyért Brazíliával mérkőzhet. Bujka Barbara és társnői tegnap meglehetősen nehezen nyertek Kanada ellen, míg Brazília sokkal könnyebben verte Kazahsztán seregét. A kanadaiak egyszer sem vezettek, eleinte, 3:3-ig minden magyar gólra válaszolni tudtak, majd az 5:3-as és 6:4-es hátrányt is ledolgozták. Merész András kapitány lányai az utolsó negyedben húztak el döntő jelentőségű 9:6-ra.

A vízilabdatorna mai műsora, a 15. helyért: Kína–Argentína (8.30), a 13. helyért: Oroszország–Japán (9.50), a 9–12. helyért: Kanada–Kazahsztán (11.10), Brazília–Dél-Afrika (12.30), negyeddöntő: Horvátország–Montenegró (16.30), Görögország–Ausztrália (17.50), Magyarország–Olaszország (19.10), Szerbia–USA (20.30).