2024. november 25., hétfő

A kormány elégedett a menekülthelyzet kezelésével

Aleksandar Vulin, Aleksandar Čepurin orosz nagykövet és Pásztor István a magyarkanizsai táborban meglátogatta a menekülteket

– A helyi önkormányzat és a közvállalatok erőfeszítéseinek köszönhetően itt úgy látom, most mintegy ezer ember elhelyezésére van meg a lehetőség az alapvető feltételek biztosításával együtt, és Magyarkanizsa élhetőbbé vált. Sajnos, úgy tűnik, hosszabb távra kell berendezkednünk a menekültügyet illetően. Szeretnék mást mondani, de az nem felelne meg a realitásnak.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

Ezért fontos, hogy ezek a befogadóközpontok működőképesek legyenek, hogy különböző donációs és állami eszközökből mindent ide tudjunk csoportosítani annak érdekében, hogy a magyarkanizsai önkormányzat másra szánt pénzét ne erre keljen felhasználni. Továbbá fontosnak tartom az állami szervek együttműködését, ezúton is szeretném megköszönni Vulin miniszter úrnak a nyitottságot, az együttműködési készséget – mondta Pásztor István, a tartományi parlament elnöke, aki hozzátette, véleménye szerint minden erőforrást összpontosítani kell, annak érdekében, hogy a terheket szét tudják osztani.

Az eseményen jelen volt Aleksandar Vulinmunkaügyi, foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter, aki elmondta, hogy Szerbiában január 1-jétől augusztus 20-áig 90 ezer személy nyújtott be menekültkérelmet, augusztusban pedig több mint húszezer ember vonult át az országon. Az óriási számok ellenére a miniszter elégedett Szerbia teljesítményével.

– Ha megnézzük a környező országokat – Macedóniát, Görögországot – hogy milyen problémákkal küzdenek, láthatjuk, Szerbia mennyivel szervezettebben kezeli ezt a problémát, hiszen itt még egyetlenegy jelentős incidens sem történt. Vulin elmondta azt is, hogy fel vannak készülve a migránsok érkezésére, és senki sem halad át az országon úgy, hogy ne érezné Szerbia segítségét.

A miniszter elmondta, Szerbiának a migránsok ellátása naponta 15 ezer euróba kerül, és a jövőben Belgrádban is egy ehhez hasonló pihenőhely kialakítását tervezik, hogy tehermentesítsék a köztereket és egy helyre tereljék a menekülteket. A sajtótájékoztatón a magyarkanizsai szülők tiltakozásával is szembesítették a minisztert, miszerint nem szeretnék, ha gyermekeiknek nap mint nap a menekültekkel zsúfolásig tömött autóbuszokon kellene együtt utazniuk.

– Minden migráns, aki Szerbiába érkezik, egészségügyi vizsgálaton esik át, és eddig semmilyen aggodalomra okot adó jelentést nem kaptunk. Nem értem a tiltakozást, hiszen a menekültek ugyanolyan emberek, mint mi, ha jegyet váltanak az autóbuszra, ugyanúgy joguk van azon utazni. Senkit nem fogunk külön autóbuszra ültetni bőrszíne miatt – jelentette ki Vulin.

Aleksandar Čepurin belgrádi orosz nagykövet dicsérte Szerbia menekültek iránti humánus fellépését.

– Preševo és Belgrád után Magyarkanizsát is meglátogattam, és a helyzetet látva elmondhatom, minden migráns hálával tartozik Szerbiának.

A nagykövet utalt az arab világ szörnyűségeire, a civil áldozatokra, ezért – mint mondta – maximális tisztelettel kell lennünk ezek az emberek iránt. A szerb–orosz humanitárius központ szintén jelezte, hogy felkészült a migránsok érkezésére, s kész segítséget nyújtani számukra a továbbiakban is.

Hans Friedrich Schodder, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerbiai elnöke szintén elégedettségét fejezte ki a sátortábor kapcsán, és úgy véli, szemmel látható a szerb kormány nagyon jó koordinációjának és aktivitásának eredménye.

A helyi önkormányzat képviseletében Fejsztámer Róbert is megszólalt, reagálva azokra a bírálatokra, amelyeket nemrégiben az önkormányzat kapott a polgármester beszéde miatt, amikor a menekülthelyzet súlyosságára utalva a menekültek kulturális különbségére tett negatív megjegyzést. A polgármester a köztereken szükségüket végző és a várost teleszemetelő migránsokról azt mondta, hiányzik az alapvető kulturális és intelligenciaszintjük. Fejsztámer azt is elmondta, ha a kormány nem tud a diákok számára külön, vadonatúj autóbuszokat biztosítani, valamint rendőri felügyeletet az oktatási intézményekben, akkor nem kezdik meg a tanítást a községben.

– Az önkormányzat számára sajnálatos volt a reakció, amit kapott a polgármester kijelentése miatt, most az újságírók is láthatják, hogy Magyarkanizsán mennyi mindent előkészítettünk a menekültek számára. Nemzetközi, minisztériumi szinten is, és a menekültügyi hatóság részéről is ezt a tábort tartják a legjobban felszereltnek. Örülünk és büszkék vagyunk erre az eredményre, de felhívnánk a figyelmet, hogy Magyarkanizsa nem szeretne hosszú távra berendezkedni erre a problémára, mert nagyon nehéz fenntartani az egyensúlyt. Az elmúlt hónapokban a Magyarkanizsán áthaladó kilencvenezer személy mindegyike szemetel, higiéniai szükségletét szeretné elvégezni, ennek pedig áram-, víz-, karbantartási és tisztántartási költsége van. Ezek azok a dolgok, amiket mi az elmúlt hónapokban nem kaptunk meg semmilyen szintről sem. Most úgy látom, ez a nyitottság, amelyre vágytunk, most végre bekövetkezett tartományi, köztársasági és nemzetközi szintről is, reméljük, hogy ez egy folyamatos fellendülés lesz, és érkeznek majd anyagi támogatások, amelyekből fenn tudjuk mjd tartani ezt a tábort. Mivel közeledik a szeptember 1-je, feltételeket szabtunk, egyrészt hogy adjanak anyagi segítséget új autóbuszok vásárlására a diákok számára. Erre ígéretet kaptunk, a héten kiderül, hogy beváltják-e. Másrészt felhívtuk a figyelmet, hogy rendőri felügyeletet kérünk minden oktatási intézménybe, és ha ezt nem tudják teljesíteni a gyermekek és polgárok védelme érdekében, szeptember 1-jétől nem tudjuk elindítani a tanítást az iskolában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás