2024. május 19., vasárnap

Soros: az Iszlám Állam rátalált a nyugati társadalmak Achilles-sarkára

Az Achilles-sarok nem más, mint a halálfélelem

„A terroristák és a demagógok meg akarnak félemlíteni bennünket. Nem szabad hagyni magunkat” – írja Soros György a brit Guardianben hétfőn megjelent véleménycikkében. A magyar származású amerikai befektető szerint a nyílt társadalmak mindig veszélynek vannak kitéve, ez napjainkban különösen igaz Amerikára és Európára. A dzsihádista terrorcsoportok, mint az Iszlám Állam és az al-Kaida, rátaláltak a nyugati társadalmak Achilles-sarkára, ami nem más, mint a halálfélelem – véli Soros.

A befektető felidézi, hogy kutatások szerint az emberi gondolkodást alapvetően meghatározzák az érzelmek, a terrorizmus ezért komoly fenyegetést jelent társadalmaink számára: a halálfélelem miatt az emberek és vezetőik elkezdenek irracionálisan gondolkodni, majd viselkedni. A félelem háttérbe szorítja a nyitott társadalom elvont értékeit és elveit – írja Soros. Emlékeztet, hogy ahogy most a terrorizmustól tartanak az emberek, úgy a korábbi generációk a nukleáris háborútól, a kommunizmustól és a fasizmustól tartottak.

A dzsihádista terroristák fő célja, hogy meggyőzzék a muszlim fiatalokat arról, hogy a terrorizmusnak nincs alternatívája – írja Soros György, hozzátéve, hogy a terrortámadások segítik ezt a célt, a halálfélelem ugyanis Európa- és Amerika-szerte felébreszti az iszlámellenességet, a nem muszlim társadalom egy része minden muzulmánra potenciális terroristaként kezd tekinteni.

A terrorizmusra adott hisztérikus muszlimellenes reakciók félelmet és haragot keltenek az Európában és Amerikában élő muzulmánokban, ami miatt többen csatlakoznak a terroristákhoz, és ez egy öngerjesztő folyamat – véli Soros. Szerinte a nyílt társadalmakat meghatározó értékek és elvek feladása nem megfelelő válasz, és felidézi a legutóbbi republikánus elnökjelölt-vitát is: vélhetően Donald Trump muszlimellenes kijelentéseire reflektálva, a józan ésszel ellentétesnek nevezi, hogy „az ellenségeink akaratát követjük”.

A szíriai konfliktus, ami a menekültválság fő okozója, az Európai Unió létét fenyegeti – állapítja meg. A polgárháború megoldásával a világ „jobb állapotban lenne” – véli Soros, hozzátéve, hogy miközben az Iszlám Állam félelemben tartja a világot, saját területén egyre gyengébb, vezetői tisztában vannak azzal, hogy Irakban és Szíriában meg vannak számlálva a napjaik.

Soros szerint Szíriában bizonytalanok a kilátások, de egy dolog biztos, hogy óriási tévedés úgy reagálni, ahogy azt a terroristák is várják tőlünk. A befektető azzal zárja írását, hogy meg kell erősíteni elkötelezettségünket a nyílt társadalom iránt, és ellenállni kell a Donald Trump- és Ted Cruz-féle politikusok felől érkező „szirénhangoknak”, bármilyen nehéz is ez.