2024. május 2., csütörtök

Az EU vezetői készek megtagadni a migránsok egy részének belépését

Az Európai Unió vezetői készek megtagadni a belépést azoktól a migránsoktól, akik nem hajlandóak a menedékkérelmüket abban az országban benyújtani, ahol először léptek az EU területére, mert inkább egy másik országba igyekeznek - áll abban a nyilatkozattervezetben, amely a jövő héten kerül az EU-csúcstalálkozó résztvevői elé. 

Az AP amerikai hírügynökség kedden betekintést kapott a szövegbe, amely azonban - mint az AP rámutatott - még változhat a február 18-19-re tervezett csúcstalálkozóig. A pontos szövegrész szerint a belépést meg kellene tagadni azoktól, "akik nem nyújtottak be menedékkérelmet annak ellenére, hogy lett volna rá lehetőségük."
A lépés fontosságát az adja, hogy sok, háborús konfliktusok elől Európába menekülő Görögországban lép először EU-területre, mégsem folyamodik menedékkérelemmel az ottani hatóságokhoz, mert más országban akar élni. A csúcsértekezletre készülő szöveg szerint azonban immár készek megtagadni a belépést a potenciális menekültektől, ha azok nem nyújtanak be kérelmet az EU-területre lépésük helyén, az első EU-tagországban.
A nemzetközi jog szerint tilos megtagadni a nemzetközi védelmet olyanoktól, akiknek arra szükségük van - jegyezte meg az AP.
Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök - jelenleg az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője - a határozattervezetet megismerve levelet küldött az összes EU-tagállam vezetőjének. Ebben leszögezte: nincs értelme csúcstalálkozót szervezni, ha azon az állam- és kormányfők "semmit sem akarnak megoldani". Verhofstadt sürgette, hogy a csúcson hozzanak komoly, mélyreható intézkedéseket a menekültválság orvoslására, s konkrétan is felvetett két lépést. Először is, hogy hozzanak létre egy kétezer határőrből álló gyorsan bevethető erőt, amely átvenné a görög határok ellenőrzését. Másodszor pedig dolgozzanak ki a törökökkel új megállapodást, s ennek keretében az EU által adott pénzt közvetlenül a menekültek megsegítésére, a török menekülttáborokban élő emberek életkörülményeinek javítására fordítsák.