Više desetina mladih preduzetnika učestvovalo je na predavanju za usavršavanje Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku u Subotici.
Tokom svog obilaska Karpatskog basena, juče je u Suboticu stigao program predavanja mađarskog Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku pod nazivom „2016. – Godina mladih preduzetnika van matice". Subotica je bila osma stanica obilaska organizovanog u saradnji sa Dizajn Terminalom.
Cilj inicijative je stručno jačanje i podržavanje lokalnih preduzetnika, mlađih od 40 godina i pomaganje preduzeća koja tek započinju sa radom. Na forumu održanom u novoj gradskoj kući u Subotici predavanja su održali iskusni mentori. Danas se obilazak nastavlja u Zrenjaninu.
U okviru programa „2016. – Godina mladih preduzetnika van matice" mađarska vlada mlade preduzetnike pomaže sa čak 525 miliona forinti bespovratnog kredita.
Svečanom otvaranju manifestacije prisustvovali su, između ostalih, zamenik državnog sekretara za nacionalnu politiku, Peter Silađi, rukovodilac odeljenja za održavanje veza Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku, Judit Pirićine Sabo, predsednik vojvođanske skupštine i Saveza vojvođanskih Mađara, Ištvan Pastor, generalni konzul Generalnog konzulata Mađarske u Subotici, Janoš Babić, predsednica izvršnog odbora Nacionalnog saveta Mađara, Aniko Jeras, direktor Vojvođanske razvojne fondacije Mreža, Tivadar Bunford i stručni koordinator fondacije Mreža, Verona Molnar.
Davajući izjavu za naš list Peter Silađi je izjavio da u okviru bespovratne pomoći od 525 miliona forinti, mladi preduzetnici mogu da računaju na pojedinačni iznos od 3 do 6 miliona forinti. U programu mogu učestvovati preduzetnici mlađi od 40 godina. Važno je da aplikanti imaju mađarsko državljanstvo i da imaju dokumentaciju o započetom procesu sticanja mađarskog državljanstva. Pored toga, treba da naprave što bolji poslovni plan. Prilikom vrednovanja aplikacija svakako znači predost ako je aplikant učestvovao na predavanju za usavršavanje u organizaciji Državnog sekretarijata, objasnio je Silađi, dodajući da će se tokom juna i u Mađarskoj organizovati slična usavršavanja za zainteresovane iz dijaspore, a tokom jeseni će se održati i konferencija mladih preduzetnika. Obilazak Karpatskog basena, državni sekretarijat za nacionalnu politiku će završiti sredinom aprila, a nakon toga će se raspisati konkurs.
- Još radimo na konkursu, ali već sada mogu da izjavim da ćemo vrata otvoriti širom. Kandidat mlađi od 40 godina, koji ima mađarsko državljanstvo ili ga je zatražilo, koji napravi dobar poslovni plan vrlo verovatno dobija pomoć. Prilikom stručnih predavanja pokušavamo da damo odgovor na svako pitanje i odgovaramo na svaki izazov vezan za preduzetništvo. Mnogo mogu naučiti i oni koji već rade kao predizetnici, ali i oni koji tek treba da krenu tim putem – objasnio je Silađi.
Ako čovek ne iskoristi ponuđenu mogućnost, drugi sigurno neće raditi umesto njega – rekao je u svom pozdravnom govoru Ištvan Pastor, dodajući da oni koji su istrajni mogu biti i uspešni. Predsednik SVM-a se nakon toga zahvalio Državnom sekretarijatu za nacionalnu politiku, koji je ove godine stavio akcenat na mlade preduzetnike, a koraci na ovom pravcu u privredi su zaista važni. Prema rečima Pastora srećna podudarnost je što je SVM u saradni i sa Fondacijom Prosperitati, koji je uz značajnu pomoć mađarske vlade počeo ove godine da ostvaruje svoj program privrednog razvoja.
- Na manifestacijama organizovanim u vezi ovog konkursa uspeli smo da se sretnemo sa više od 10 hiljada ljudi. Ovi susreti su mi dokazali da u ovoj zajednici postoji entuzijazam i elan, bez obzira na teške okolnosti u kojima živimo. Zadatak politike je da pomogne zajednicu u njenim nastojanjima. Današnja manifestacija i namere Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku se podudaraju sa jednom od mogućnosti koje pruža drugi krug konkursa Fondacije Prosperitati, objavljenog u nedelju, po kom donaciju mogu dobiti svi preduzetnici koji tek sada startuju sa biznisom.
Iz pogleda nacionalne politike, ne postoji bolja podudarnost. Ne želim da sakrijem da smo stigli pred kraj izborne kampanje. Vojvođanska mađarska zajednica u ovim teškim vremenima ima jedan interes, a to je da koncentriše svoje snage. O koncentrisanju snaga govori i podudarnost ova dva programa, a o tome će biti reči i 24. aprila. Možemo sebe oplakivati zajedno sa mnom, može se oplakivati i zajednica, ali to nije najbitnije pitanje. Bitno pitanje je koja će rečenica uslediti nakon oplakivanja. Opcija koja vodi u budućnost jeste ona koju mi predstavljamo, realna ocena situacije, koja ne zabija glavu u pesak pred stvarnošću. Pravi je izazov odabrati put kojim će vojvođanska mađarska zajednica krenuti. Ja mislim da će odabrati isti put koji je odabrala i u proteklih dve do dve i po decenije, a to je put racionalizma, put kojim čvrsto ide opcija koja uliva sigurnost – rekao je Pastor.
Generalni konzul, Janoš Babić, je u svom svečanom govoru podsetio da se u Ustavu Mađarske, u celom jednom pasusu, reguliše kako se mađarska vlada mora brinuti o mađarskim zajednicama van matice. Dodao je da vrednost formulisane obaveze pokazuju dela koja pomažu ostvarenje namera. Naravno, pored zakonskih okvira važno je i ono što je sada u Vojvodini naročito aktuelno, pomoć vojvođanskoj mađarskoj zajednici da ostanu na rodnoj grudi i pomoć njenom blagostanju, naglasio je Babić, izražavajući nadu da će vojvođanski mađarski političari, u saradnji sa civilnim sektorom, uspeti da odluke vlade Mađarske učine što efikasnijim i da ćemo svi zajedno uspeti u ostvarenju onih inicijativa koje imaju istinsku materijalnu obavezu.
Tivadar Bunford je, govoreći o značaju znanja stečenog prilikom stručnog obrazovnog predavanja, izrazio nadu da će mladi vojvođanski preduzetnici krenuti stazama uspeha upravo zahvaljujući stečenom znanju. Rađanje i jačanje preduzetničkog duha može neposredno da utiče na jačanje vojvođanske mađarske zajednice, naglasio je Bunford.
DOBAR PRIMER
Ištvan Lenđel je na predavanje stigao iz Sente. Sa svojom životnom saputnicom već godinu dana bavi se proizvodnjom čokolade. Na predavanju je učestvovao jer, po njegovom mišljenju, čovek može da postigne uspeh samo ako se dohvati svake mogućnosti koja mu se pruža, ali i ako konstantno uči. Što se tiče odnosa Srbije prema mladim preduzetnicima, Ištvan Lenđel je govorio o svojim pozitivnim iskustvima. Želi da učestvuje i na skorašnjem konkursu Državnog sekretarijata za nacionalnu politiku. Ukoliko uspešno konkurišu, žele da se prošire i da izrade novu kolekciju čokolade koja bi u svojim ukusom dostojno predstavljala Vojvodinu. Dugoročno gledano, preduzetnik planira i da se pojave na inostranom tržištu.
