Juče su u lokalnoj samoupravi u Bačkoj Topoli prikazani idejni planovi za obnovu fasade zgrade hotela, u centru grada, koji već dugo godina ruži izgled ovog gradića u Centralnoj Bačkoj, a koji je nekada bio ponos Bačke Topole. Zgradu je lokalna samouprava otkupila iz stečaja, a nije morala da podigne kredit za to. Stara želja Bačke Topole jeste uređenje centra, a znaci ukazuju da su u tom pravcu već načinjeni koraci. U proteklih godinu dana napravljen je mali trg preko puta nekadašnjeg hotela gde se sada gradi fontana i gde je već održano više manifestacija.
Na konferenciji održanoj u kancelariji gradonačenika, prisutnog Ištvana Pastora, predsednika SVM-a, kao i opštinske, pokrajinske i republičke predstavnike, pozdravio je gradonačelnik Gabor Kišlinder, kratko podsećajući na istoriju zgrade izgrađene tokom 50-ih godina prošlog veka. Hotel je nekada bio ponos Bačke Topole, ali je već dugo godina ogromna, urušena zgrada. Kišlinder je napomenuo da je lokalna samouprava objekat otkupila za oko 12 miliona dinara i da će se četvrti sprat zgrade porušiti.
Janoš Žemberi, predsednik radne grupe za hotel je u svom govoru naglasio da je slučaj hotela prihvatio kao izazov i najavio da bi samo u delu zgrade funkcionisao hotel, a pored toga bi se napravili stanovi i sala za konferencije, dok bi se u suterenu mogle napraviti poslovne prostorije i kafići. Naglasio je da će zgrada imati vrednost samo ako se na mestu nekadašnjeg „Venusa“, koji takođe čeka rušenje, izgradi zatvoreni bazen, a da se sudbina zgrade uredi uključivanjem i privatnog kapitala.
Detalje idejnih planova, urbanističke propise, funcionalne statičke zahteve i arhitektonski kontekst predstavio je arhitekta Atila Pešti. Čulo se da još ne postoje konkretni planovi za unutrašnjost, ali postoji želja da se ponovo postavi prihvatni prostor kod ulaza. Centralni deo sadrži mnogo stakla, i to bi postala dinamična površina, a na fasadi bi se pojavilo jedno od dela umetnika Endre Penovaca.
- Nije to samo u srcu Bačke Topole, već je i u srcu ljudi, tako da želimo da postignemo da i građani maksimalno prihvate obnovljenu zgradu. Ne želimo grandioznu produkciju, ogromne, nikad ostvarive elemente, radije bismo videli jednu malu, skromnu zgradu. Na centralnom rizalitu smo koristili mnogo stakla, mnogo preloma, kako bi cela masa dobila neku lakoću – rekao je stručnjak na konferenciji za štampu, održanoj ispred hotela.
Ištvan Pastor je izrazio svoje zadovoljstvo zbog toga što je lokalna samouprava uspela od budžetskih sredstava da kupi zgradu i što su urađeni idejni planovi.
- Topolčanima želim da se ovi idejni planovi ostvare, da nađu privatnog investitora koji će napraviti hotel i prostore koji će biti na raspolaganju, te da se ovi prostori iskoriste na način kako bi se stvorila radna mesta, a da tu budu i sadržaji koji iz perspektive svakodnevnice građana znače mogućnost razonode i kvalitetnijeg života – rekao je predsednik stranke.
Funkcije zgrade su značajne i u pogledu turizma, a na to je ukazala Lukrecija Đeri, državni sekretar za turizam.
- Kao Topolčanku, posebno me raduje što će građani nakon 15 godina dobiti nazad Hotel „Panoniju“, čak i ako zgrada neće biti kao nekada. Jer je, zaista, taj hotel bio ponos Bačke Topole, a našem gradu je potreban jedan ugostiteljski objekt. Planira se multifunkcionalna zgrada gde bi mesta bilo i za lokalnu turističku organizaciju i prodavnicu suvenira. Za tim zaista postoji potreba.
U okviru kampanje, juče popodne, smo obišli lokalne preduzetnike, posetili fabriku bicikla „Capriolo“, trgovinsko preduzeće „Em Commerce“ i firmu „Smartcom“ koja se bavi prometom i servisom tehničke robe i bele tehnike. Uveče je održan forum građana o drugom krugu konkursa Fondacije Prosperitati, u Bačkoj Topoli i Bajši.
