U svojoj pravosnažnoj odluci Upravni sud je dao pravo RIK-u. MP kaže da će Mađari uprkos tome ipak imati mogućnost izbora.
Upravni sud je u svojoj, juče donetoj, odluci odbio žalbu podnosioca republičke izborne liste Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara i Demokratske zajednice Hrvata, podržanoj od strane Mađarskog pokreta, koju su predstavnici ove liste uložili zbog odbijanja proglašenja liste. Kao što je poznato, Republička izborna komisija je zbog falsifikovanja dokumenata i zbog overavanja potpisa građana nevažećim pečatom, odlučila da ne proglasi važećom republičku listu Mađarskog pokreta. Odluka je doneta nakon što su koalicioni partneri prvo pozvani da dopune listu potpisa građana, jer nije bilo dovoljno potpisa za proglašenje liste. Nakon dopune potpisa i nakon dodatne kontrole uočena je zloupotreba.
Dok je Mađarski pokret podneo tužbu protiv nepoznatog počinioca zbog zloupotrebe overe potpisa, istovremeno je priznao da „je bio prinuđen da prihvati pomoć iz Beograda" za podnošenje liste. Za to vreme Savez vojvođanskih Mađara je najoštrije osudio dešavanja, a funkcioneri stranke su ceo slučaj kvalifikovali kao „sram političkog života vojvođanskih Mađara". DZVM i DZH su Upravnom sudu predali žalbu tražeći mogućnost proglašenja liste.
Prilikom podnošenja žalbe izjavljeno je da je 8. aprila predato 10.476 potpisa, a RIK je u slučaju 9.806 potpisa ustanovio da je sve u redu, na druge nepravilnosti nije ukazao, osim na dopunu nedostajućih potpisa, to jest, na prikupljanje najmanje 194 potpisa u roku od 48 sati. Lista DZVM-DZH je udovoljila tom zahtevu, predavši novih 793 potpisa, od kojih je RIK ustanovio da su 733 u redu. Prema žalbi, nakon toga je usledila sumnja članova RIK-a, te je ponovljena kontrola tokom koja je nakon izveštaja Osnovnog suda u Beogradu 1.161 potpisa proglasila pravno ništavnim zbog korišćenja nevažećeg pečata. Koalicija se pozvala na činjenicu da je u svemu sledila naloge RIK-a, koji je i poslednji put morao obezbediti dovoljno vremena za dopunu poništenih potpisa.
Sud je ustanovio da je kontrola nakon prve predaje liste potpisa ustanovila da se 9.821 osoba, koja je dala svoj potpis, nalazi u biračkom spisku, 310 osoba se ne nalazi na istom, 252 osobe su svoj potpis dale i drugim listama, a 16 osoba je više puta dalo svoj potpis istoj listi. Na osnovu toga je koaliciji naložena dopuna liste potpisa, što je i urađeno, nakon čega je usledila ponovna kontrola. Kontrolu je izvršilo ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Od 793 dosavljenih novih potpisa, 733 je bilo validno, a njihovi „vlasnici" se nalaze na biračkom spisku i nisu podržavali druge liste. Sud je konstatovao da se u sudskoj dokumentaciji nalazi i dopis ministarstva unutrašnjih poslova o oduzimanju 1.600 potpisa. RIK je informisao Osnovni sud i zamolio isti da konstatuje da li je sudski pečat sa oznakom „III" korišćen i da li je uplaćena taksa za overu. Sud je u svom odgovoru konstatovao da se ovaj pečat nije mogao koristiti jer se od 28. januara nalazi u sefu suda, tako da nije u upotrebi, a koalicija nije ni predala molbu za overe. Upravni sud je konstatovao da je RIK postupio prema važećim zakonima kada nije proglasio izbornu listu pozivajući se da ni u datom vremenskom periodu nisu korigovani nedostaci na način kako to pravni propisi nalažu.
DA LI JE TREBALO ODLOŽITI IZBORE?
Mađarski pokret je juče saopštenjem reagovao na odluku. Dokument koji su potpisali Tamaš Korhec i Aron Čonka konstatuje sledeće: „Poništenje odluke RIK-a, koja je prema našem mišljenju nezakonita, bi značila odlaganje izbora. Sud u svom obrazloženju nije osporio, ali se nije ni bavio većinom naših pravnih argumenata. Po svemu sudeći, nije hteo da donese odluku koja bi uzrokovala ponavljanje celog izbornog procesa." Kao što se i u naslovu saopštenja konstatuje, kao rezultat odluke na republičim izborima moći će se takmičiti za glasove građana samo izborna lista Mađara bliska vlasti, odnosno lista SVM-a, a time je njihov suparnik delom postigao svoj cilj. Za liste koje podržava MP na taj način će građani moći glasati na pokrajinskim izborima, odnosno u opštinama Ada, Kanjiža, Bečej, Subotica, Bačka Topola, Senta i Sombor. U tom svetlu Mađarski pokret naglašava „da će vojvođanski Mađari ipak imati mogućnost izbora 24. aprila".
PASTOR: „POTPISE NE DONOSI DEDA MRAZ."
Prema ranijem saopštenju Mađarskog pokreta, Tamaš Korhec, kopredsednik Mađarskog pokreta, prilikom svog razgovora sa delegacijom misije OEBS-a, koja kao posmatrač učestvuje u izbornom procesu, najavio je da će zbog povrede časti i ugleda, kao i zbog klevete pokrenuti sudski spor protiv Ištvana Pastora, predsednika SVM-a, jer ga je predsednik SVM-a optužio da je izvršio prevaru u slučaju nevažećih potpisa. U izjavi datoj agenciji Beta, Pastor je juče na ovu najavu odgovorio da bi Korhec trebao da se bavi činjenicom da je nevladina organizacija koju predstavlja sa svojim partnerima umešana u falsifikovanje što je nezakonito, umesto da mu preti sudskim sporom. Dodao je takođe da nije tvrdio da je Tamaš Korhec, kopredsednik Mađarskog pokreta, falsifikovao potpise ili da je iste skupljao, ali potpise ipak nije doneo Deda Mraz, koji obično u posetu stiže 6. decembra – javlja RTV „Panon".
