Juče u podne je na senćanskoj pijaci postavljen eksterni automatski defibrilator, na zid prodavnice „Trimplexa”. Uređaj koji se koristi za reanimaciju su postavili direktor Doma zdravlja Dr Laslo Šurjan i glavni tehničar Hitne pomoći, Čongor Lerinc, u zaštitnu kutiju na zidu prodavnice. Ideja postavljanja defibrilatora na javnom mestu je rođena pre dve godine i sada se i ostvarila u saradnji sa lokalnom samoupravom. U reanimaciji je prva i neizostavna karika u lancu ovaj uređaj koji je sada svakome dostupan i koji nakon osnovne obuke svako može da koristi. Sa uređajem se broj uspešnih reanimacija može utrostručiti ili upetostručiti. Čongor Lerinc je rekao da prilikom laičkog pružanja pomoći zadatak nije samo da se pozove Hitna pomoć, to nije dovoljno, jer dok čekamo stručnjake prolaze dragoceni minuti tokom kojih možemo pružiti pomoć.
- Treba prići osobi kojoj je potrebna pomoć i konstatovati da li osoba diše. Ukoliko ne pruža znakove života, uređaj se koristi, ukoliko pruža ne treba ga koristiti. Nije problem, ako uređaj izvadimo iz kutije i odnesemo je do osobe kojoj je loše, a u međuvremenu se ta osoba pomeri. Onda se uređaj jednostavno vraća u kutiju. Ako osobi srce radi, a mi već postavimo uređaj, ne treba brinuti, uređaj neće uputiti udar, već će nas uputiti šta dalje da radimo. Nisu česti slučajevi kada se uređaj mora koristiti, povremeno se dešavaju smrtni slučajevi na javnom mestu i u fabrikama. Mi želimo da umnogostručimo šansu za preživljavanje. Uređaj ne zahteva nikakvo održavanje, svakih pet godina se mora menjati akumulator, a kutija samu sebe greje i hladi. Zimi održava plus pet stepeni Celzijusovih – rekao je stručnjak.
Za korišćenje automatskog defibrilatora će se organizovati masovna obuka na koju se može javiti bilo ko u senćanskom Domu zdravlja. Zaposleni u prodavnicama na pijaci uređaj već znaju da koriste, ali je cilj da svi radnici u javnom sektoru, obrazovanju i fabrikama prođu obuku. Prilikom obuke koristi se uređaj za obuku koji radi na isti način kao i defibrilator postavljen na pijaci, samo što nije pod naponom. Uređaj za obuku ljudima uputstva daje na mađarskom jeziku, dok uređaj postavljen na javnom mestu na srpskom jeziku govori i pokazuje šta i kako se treba da se uradi i pruža sveobuhvatne informacije tokom reanimacije.
U Srbiji je ovo prvi eksterni defibrilator koji je svima dostupan. Uređaj sa kutijom je koštao 420.000 dinara.
