Ez a május eseménydús hónap a szabadkai Zeneiskola életében. A diákok számos koncertet adtak és adnak, bemutatva így a tanszakok munkáját, emellett a növendékek külföldön is szerepeltek, az intézmény turnéval egybekötött érettségi koncertre készül, és zongorafesztivált is szervez.
Minderről Barlai Edit igazgatónővel beszélgettünk.
A szabadkai Zeneiskola diákja, Mészáros Brigitta Mariborban lépett fel az érettségi koncerten, és nagy sikert aratott. Hogyan jutott el oda? Milyen tapasztalatokat gyűjtött? Mit jelent a szabadkai Zeneiskola számára, amikor ilyen messzire is eljut a zenede híre, a mi tehetségeink megmutatkozása?
– A maribori iskola és a mi iskolánk együttműködése 3 évvel ezelőtt kezdődött. Azóta évente ápoljuk ezt az elgondolást. Az idén a maribori „Konservatorij za glasbo in balet” igazgatónőjének, Helena Meškónak a meghívására mentünk Mariborba. Ez a meghívás azt is közvetítette, hogy egy eminens intézmény iskolánkat a fontos zeneiskolák közé sorolta. Nagy volt a meglepetés, mikor kiderült, végzős növendékek hangversenyére invitálnak bennünket. A zeneiskolájuk több mint 40 fős generációjának igencsak felkészült csapatával komoly megmérettetésnek számított ez a szereplés. Az iskolánkat képviselő diáklányunk, Mészáros Brigitta remekül megállta a helyét, háromszoros visszatapsolást kapott. E siker fontos formálói, előkészítői az énektanárnő: Marković Tamara és a zongorán kísérő tanárnő, Máté Krisztina. Szlovénia zenevilága fő „neveldéjének” légkörébe, iskolájának legjavába csöppenni nagy élmény volt, a zene összehozott két olyan iskolát, ahol hasonló értékek mentén nőnek, nevelődnek az új generációk.
A zenede nemrégiben Kiskunhalason is képviseltette magát.
– A kiskunhalasi zeneiskolával is már nagy múltú együttműködésünk van, Kovács Andreával, a kiskunhalasi zeneiskola igazgatónőjével folytatott megbeszéléseink pedig úgy hozták, hogy a kiskunhalasi városnapi ünnepségek díjkiosztó rendezvényének lehettünk a vendégei.
A hét elején ún. Nyitott kapu napot tartott a zenede a 6 és 14 éveseknek. Lehetőségük volt részt venni: hangszer-, ének- és elméleti órákon, a kórus és a zenekar próbáján is, emellett kérdezhettek és információkat kaphattak a zeneiskolába iratkozásról, a zeneóvodáról, az alapfokú és középfokú zeneiskoláról. Mi érdekelte leginkább a gyerekeket? A zeneiskola mit tartott különösen fontosnak elmondani, megmutatni nekik?
– Vörös Karolina iskolapszichológus ötlete – hogy legyen Nyitott kapu nap – tavaly öltött először formát. A tavalyi sikeren felbuzdulva (és a hibákból tanulva) az idén is megszerveztük ezt a napot, kétszer is: először februárban, elsősorban a középiskolásoknak, most pedig a kisdiákoknak. Teremből terembe járva ismerkedtek meg a különböző hangszerekkel, bekukkanthattak az órákra, kipróbálhatták a hangszereket. Több mint 50 óvodás és elemista kisdiák kíváncsiskodott. Azonkívül, hogy az iskola egy napig zenei játéktér lehetett, megismerhették a hangszerek sokszínű világát, ami azt is hivatott volt közvetíteni, hogy a gitáron és a zongorán túl is léteznek hangszerek…
A szabadkai Zeneiskola érettségi koncertet tart május 15-én 19 órakor a városházán.
– Minden tanévben mérföldkő az érettségizők kikísérése. Ez egy olyan pillanat, amikor egy zenei útszakasz lezárul. Egy szakmai bizottság az első félévben meghallgatja és kiválasztja a legjobban felkészült diákokat. Ők, jutalomként, zenekari kísérettel léphetnek fel. Hogy eljuthassanak erre a szintre, legtöbben 8 éves koruk körül kezdték el a hangszeren játszást tanulni, naponta több órát gyakorolva, megjárva a gyakorlás hullámhegyeit és -völgyeit, mindezt a tanár és szülő nélkülözhetetlen hátterével. Az ilyen jellegű hangverseny már több mint fél évszázados, de tavaly történt meg először, hogy e nagy apparátus (egy busznyi zenekar) kimozdult Szabadkáról. Idén is útnak eredünk, Bácskertesen május 13-án, Szenttamáson pedig május 14-én lesz koncertünk. A háromnapos „turné” végállomása a szabadkai városháza dísztermében tervezett koncert: május 15-e, 19 óra. Az idén 6 diákunk lép fel szimfonikus zenekari kísérettel (hegedű, gordonka, szaxofon, magánének, jazz-ének) és két diákunk népi énekkel szerepel (egyik tambura-zenekari kísérettel, másik szólóban). A szimfonikus zenekart Paskó Csaba vezényli. A koncerten első alkalommal énekel a jazz tanszak diákja a szimfonikus és jazz-zenekarral.
Pianissimo elnevezéssel május 28-án és 29-én fiatal zongoristák fesztiválját szervezik meg a Zeneiskola dísztermében. Részt vehetnek a zeneiskolák rendes és távhallgató diákjai. Mit kell tudni erről a rendezvényről?
– A zenészek nélkülözhetetlen eleme a verseny, az összehasonlítás, a megmérettetés. Ezt a világot megismerni, felfedezni része a hangszertanulásnak. Az, hogy a fesztivál az iskolánkban van, módot ad arra, hogy a kis zenészek elgondolkozhassanak a továbbtanulásról, megismerkedhessenek a tanárokkal, az iskolával. Megismerkedni egymással, eszmét cserélni, műveket felfedezni, gondolatokat formálni – mindez egy fesztivál jellemzője, így ennek is. Egy ilyen fellépés olyan feltöltődés, ami beragyogja az elkövetkező időszakot.