2024. május 2., csütörtök
SZENTTAMÁS

Tizenegy rászoruló kapott munkát

A szenttamási szociális központ tizenegy személyt foglalkoztat közmunkában az előttünk álló három hónapban, amiért természetesen fizetést kapnak. A közmunkavállalók a nehéz szociális helyzetben élő családokból kerültek ki.

Biserka Veselinović, a szenttamási Szociális Központ igazgatónője elmondta, lassan vége felé közeledik a szociális segélyben részesülők májusi összeírása, amelyet a központ dolgozói végeztek az elmúlt időszakban.

− 350 olyan család összeírásáról van szó, amelyek szociális segélyt kapnak. Ezzel a revíziós összeírással tulajdonképpen azt tudjuk megállapítani, kinek van joga további segélyt kapni. Ha a családban van olyan személy, aki a nyári és az őszi hónapokban tud idényjellegű munkát végezni, az esetben a családnak már van bevételi forrása, tehát erre az időszakra nem jogosultak segélyre. Az eddigi tapasztalatok alapján leszögezhetjük, hogy ebbe a kategóriába a családok mintegy egyharmada esik bele, azaz veszíti el egy időre a pénzbeli támogatást, amelyet például a mezőgazdasági idénymunkával megkereshet.

Az igazgatónő hozzátette, az elmúlt három év tapasztalata azt mutatja, a késő őszi, de főleg a téli időszakban válik kritikussá a helyzet, amikor jelentősen megnő a családok kiadása, elsősorban a fűtés miatt. Ilyenkor a szociális segélyt a községben 500–520 család kapja, akik november végétől március végéig élnek ezzel a lehetőséggel.

− Visszatérve az előző kérdésre elmondhatom, hogy a 350 család közül több helyen azért kell felfüggeszteni a segély folyósítását, mert némelyik családban 3-4 munkaképes személy is él, akik a különböző idénymunkával napidíjat valósíthatnak meg, megkönnyítve így a megélhetést – mutatott rá a központ igazgatónője.

Biserka Veselinović hozzátette, a közelmúltban két projektummal sikerült eszközöket biztosítani olyan munkákra, amelyek esetében a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal révén biztosították a fogyatékkal élő, illetve sérült emberek munkába állását.

Az egyik projektum a Kellek valakinek elnevezéssel fut, amelybe a nők főleg idős, mozgáskorlátozott vagy ágyhoz kötött betegek ápolását végzik. A projektum június 1-je és augusztus 31-e között kerül megvalósításra. Fontos megemlíteni, hogy ezzel a már működő házi ápolási szolgálat csapata egy újabb, (három asszonyból álló) kis csoportot kap segítségül, könnyítve így egymás munkáját. A második projektum a Jogom van a munkára elnevezéssel kerül megvalósításra, és ennek keretében kizárólag rokkant dolgozókat alkalmaznak.

− Szeretnénk bebizonyítani, hogy attól függetlenül, hogy rokkant emberekről van szó, nekik ugyanolyan joguk van a munkára és a megélhetési források biztosítására, mint az egészséges dolgozóknak. Itt nyolc személyt sikerült alkalmazni, akikkel már aláírtuk a szerződést is. Mindent összegezve, tizenegy személynek lesz három hónapig munkája, és ez azért is különösen fontos, mert olyan személyek állhatnak munkába és dolgozhatnak, akik más módon szinte nem is kapnak munkát – hallottuk a szenttamási szociális központban.