2025. április 1., kedd

Država ulaže tri puta više nego sam Lear

U proizvodnu jedinicu američke kompanije Lear, koja se otvara u Novom Sadu, a čiji su nadležni obećali otvaranje 200 novih radnih mesta, država ulaže čak tri puta više nego sam inostrani partner.

Prema pojedinim stručnjacima za inostrane investicije, ugovor sklopljen sa američkom firmom je krajnje štetan, jer Lear-u država, kao podršku za zapošljavanje, isplaćuje neverovatnih 9,58 miliona evra – javlja VOICE.

- Ako uračunamo državne donacije za izgradnju fabričke hale, videćemo da država plaća 42,5 miliona evra, a Lear, ne računajući plate zaposlenih, ulaže samo 14,8 miliona evra. Iz toga se vidi da država američkoj firmi plaća triput više nego što oni sami ulažu – stoji u analizi VOICE-a.

Milan Kovačević, stručnjak za inostrane investicije, je rekao da je ugovor, sklopljen sa američkom firmom, vrlo štetan i da je poznata samo „našminkana“ varijanta ugovora. Slučaj je veoma sličan pregovorima sa kineskim investitorom Mei Tai.

- Ugovor je potpisan pre izbora, čini se na našu štetu, samo da bi se moglo pohvaliti inostranim investitorom. Pored toga, postoji velika razlika između srpskog prevoda ugovora i originalnog teksta dokumenta, što je nedopustivo. Ali je najtragičnije to što je proizvodnja kablova u krizi i svaka razvijena država se trudi da drži distancu od ovakvih ulaganja – rekao je Kovačević.

Preduzeće Lear je kritikovalo više organizacija za ljudska prava, čak je i američko ministarstvo za rad izrazilo nezadovoljstvo kada su dali otkaz radnicima – javlja agencija Beta. Radnici koji su ostali bez posla su ukazali da je više radnika dobilo astmu zbog otrovnih materija koje se koriste u preduzeću Lear. Izmeštenu proizvodnu jedinicu američke firme u Hondurasu su kritikovale tamošnje nevladine organizacije naglašavajući da su radnici držali u neljudskim uslovima.

Magyar ember Magyar Szót érdemel