2025. március 31., hétfő

Digitalne pametne igrice za malu decu

U Senti je prikazan sistem za razvoj digitalne pismenosti koji je sve popularniji u Mađarskoj

Sa velikim uspehom je nedavno u Senti, u okviru Dečjeg festivala ostrva osmeha-DIOO prikazan sistem digitalnih pametnih igrica za razvoj digitalne pismenosti, koji uživa sve veću popularnost u Mađarskoj, u predškolskim ustanovama. Konstruktori žele ovu igricu da odomaće i u drugim delovima Karpatskog basena, pa tako i u našim predelima.

- DIOO, digitalna pametna igrica za decu predškolskog uzrasta, je inovativna, jedinstvena igrica konstruisana od strane mađarskih stručnjaka, koju je već više hiljada dece isprobalo, iako je tek sad započela svoju karijeru. DIOO obuhvata široki spektar mogućnosti razvoja raznih sposobnosti. To je zapravo digitalni kompleksni sistem koji ne jača samo digitalno znanje korisnika, već podržava i pedagoge. Ima ogromnu ulogu u razvoju dece sa specijalnim potrebama, šta više, podržava i potrebe individualnog razvoja – rekao je za naš list konstrukter DIOO-a, Šandor Konkolji, dodajući da je DIOO sistem za razvoj digitalne pismenosti koji je napravljen izrazito za decu predškolskog uzrasta i obuhvata igrice za razvijanje nadarenosti koje pomažu deci da što potpunije odgovore uslovima za školsku zrelost.

- Sistem igrice je na mađarskom jeziku, deca instrukcije dobijaju na mađarskom, a dodirom ekrana daju odgovore na postavljena pitanja. Ovaj sistem može u značajnoj meri da doprinese razvoju auditivnog i vizualnog osmatranja, diferencijaciji, razvoju sposobnosti sinteze i analize, fine motorike, orijentacije u prostoru, memorije i logičnog razmišljanja.

Na sreću, u Mađarskoj, predškolske ustanove sve češće prepoznaju da u 21. veku postoji ogromna potreba da se deca što pre upoznaju sa osnovima digitalne pismenosti, kao i da ovaj sistem u velikoj meri može pomoći vaspitačicama u prepoznavanju i razvijanju sposobnosti kod dece. Iskustvo pokazuje da DIOO veoma vole i deca, kao i roditelji i vaspitačice, i ova igra se smatra veoma korisnom – odlično se uklapa u procese svakodnevnog razvijanja. Smatrali smo važnim da prikažemo sistem i na ovom festivalu, a želimo i da u sve više delova Karpatskog basena budu prepoznate mogućnosti koje se kriju u ovom sistemu. Veoma nam je drago što smo i na senćanskom festivalu imali veoma pozitivne reakcije, jer to ukazuje da bi i za vojvođansku mađarsku decu bilo korisno uvesti ovaj sistem u što širu upotrebu – objašnjava Šandor Konkolji, dodajući da je dugoročni cilj razvoja projekta DIOO da uzme učešće u digitalnoj obrazovnoj strategiji koja je nezaobilazna iz perspektive digitalnog razvoja javnog obrazovanja, stručnog obrazovanja i visokoškolskog obrazovanja, jer uz pomoć digitalnih nastavnih programa deca mogu steći konkurentnije znanje, a i bolje im se razvija digitalna pismenost što u velikoj meri može doprineti i zaustavljanju digitalnog zaostajanja koje se može uočiti na ovim prostorima.

Magyar ember Magyar Szót érdemel