2024. május 2., csütörtök

Miről is (nem) beszélt Orbán Viktor?

Ellenzéki vélemények a magyar miniszterelnök tusnádfürdői beszédéről

A korábbi évekhez hasonlóan szinte azonnal véleményt mondtak a miniszterelnök beszédéről az ellenzéki pártok képviselői.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke ezt közölte: Tény, hogy Európa vezetői az elmúlt évtizedekben mindig ugyanazokból a körökből, ugyanazokból az iskolákból, ugyanabból az elitből jöttek, ez igaz a Fideszre és az MSZP-re is, ők is azon politikai elit részei, amely a miniszterelnök szerint megbukott. A bukás és annak bizonyítéka, az elitellenes politikai pártok erősödése Európában hamarosan Magyarországot is eléri – olvasható a közleményben.
Vona Gábor egyebek mellett megjegyezte, hogy a két nagy párt „kéz a kézben” szavazta meg a lisszaboni szerződést 2007-ben, amely az Európai Unió jelenlegi helyzetének alapja.
Molnár Gyula, az MSZP elnöke szerint Orbán Viktor leleplezte, hogy az októberi kvótareferendum valójában Magyarország Európai Unióból történő kivezetését készíti elő. A szocialisták vezetője sajtótájékoztatóján kiemelte, a miniszterelnök „túlzott nacionalizmusa” mellett világossá kell tenni, hogy nincs magyar jövő az Európai Unión kívül, még akkor sem, ha a közösség működésén van javítanivaló. Az MSZP ezért ismételten arra biztat mindenkit, hogy az október 2-ai kvótareferendumon otthonmaradásával üzenje meg: Európában akar maradni – fejtette ki Molnár Gyula.
A szocialisták elnöke szerint Orbán Viktor teljes egészében elszakadt a valóságtól, amit jól mutat, hogy sem a magyar egészségügy, sem az oktatás, sem a gazdaság helyzetére nem tért ki beszédében. A kormányfő emellett nem veszi észre, hogy a magyar fiatalok kétharmada külföldön képzeli el boldogulását, azokban az országokban, amelynek vezetőit a magyar miniszterelnök leváltaná – mondta Molnár Gyula. Magyarország szempontjából helytelennek nevezte, hogy Orbán Viktor elköteleződött Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt mellett.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke azt mondta, Orbán Viktor tévesen állítja, hogy Magyarország biztos pont egy bizonytalan világban, mert több százezren külföldre kényszerülnek, az egészségügy összeomlott, az oktatás romokban van és alacsonyak a bérek. Szerinte a miniszterelnök bár szavakban „keményen üzenget”, de emellett azt teszi, amit az előző kormányok is: tökéletesen kiszolgálja a nagyvállalati érdekeket. Szél Bernadett úgy értékelte, Orbán Viktornak beszélnie kellett volna arról, hogyan akarja kivezetni az országot abból a kormánya által teremtett helyzetből, amelynek alapja, hogy alacsony bérekkel akarják a gazdaságot fejleszteni.
Orbán Viktor Donald Trump republikánus elnökjelöltet érintő szavairól Szél Bernadett azt mondta, önsorsrontó politikus az, aki olyan mellett kampányol, aki szétverné a NATO-t.
Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője közleményében azt írta: a miniszterelnök „teljesen együgyű lett”, semmi másról nem hajlandó beszélni, mint félelemről, menekültekről, az EU állítólagos válságáról, és nem vesz tudomást arról, hogy a magyar fiatalok „százezer szám menekülnek el diktatúrája elől, történetesen Nyugat-Európába, amely Orbán Viktor szerint elvesztette jelentőségét.
A szóvivő úgy értékeli, Orbán Viktor ki akarja vezetni az országot az Európai Unióból.
A Párbeszéd Magyarország szerint a miniszterelnök beszéde egy kvótanépszavazás előtti „ócska kampánybeszéd” volt. Tordai Bence, a párt szóvivője közleményében azt írta: a kormánynak abba kell hagynia az Európai Uniót folyamatosan támadó „hazug propagandát”. Hozzátette: az Unió intézményrendszere és demokratikus működése nem tökéletes, de Magyarország és az Európai Unió közös érdeke, hogy „ne kevesebb, hanem több Európa legyen”.