Szlovénia további 40 menekültet fogad be az uniós áttelepítési program keretében Törökországból - erről döntött csütörtökön a ljubljanai kormány. Korábban 20 főről határozott a kabinet.
A szlovén kormány még márciusban döntött arról, hogy 587 migránst önként átvesz Olaszországtól és Görögországtól. Az Európai Unió bel- és igazságügyi tanácsa még tavaly szeptember 22-én minősített többséggel döntött arról, hogy az említett országokból 160 ezer migránst telepítenek át az EU más tagállamaiba a szükséges menekültügyi eljárás lefolytatására.
Szlovénia korábban arról döntött, hogy húsz szíriai menekültet fogad önkéntes alapon Törökországból, ezt a számot most 60 főre emelte a kormány.
A tervek szerint a Szlovéniában menedékjogot kapott migránsoknak egyéves integrációs programokban kell részt venniük. Öt évig részesülnek szociális juttatásokban, és minden segítséget megkapnak az államtól, öt év után viszont elvárják tőlük, hogy önállóan el tudják tartani magukat. Az áttelepítések júniusban kezdődtek, és 2017 szeptemberéig tartanak.
A szlovén sajtó csütörtökön arról cikkezett, hogy Ljubljana attól tart: újra megnyílik a nyugat-balkáni migrációs útvonal, a törökországi instabil helyzet miatt. Ankara bejelentette, hogy nem tartja magát az unióval kötött megállapodáshoz, miszerint területén tartja menekülteket, ha a török állampolgárok számára nem biztosít vízummentességet az EU.
A Dnevnik című szlovén napilap arról tájékoztatott, hogy a kormány előkészületeket tesz egy újabb migránsáradat fogadására, és az év végéig biztosan nem távolítja el a drótkerítést Horvátországgal közös határáról.
Az elmúlt egy évben több mint egymillió illegális bevándorló érkezett Nyugat-Európába az ellenőrizetlen migránsáradattal. Márciusban azonban a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a migránsok előtt. Macedónia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek vagy ott akarnak menedéket kérni. Szlovéniában október közepe óta közel 500 ezer illegális bevándorlót regisztráltak, akiknek csak egy töredéke kért menedékjogot az országban.