2024. április 28., vasárnap

Olasz belügyminiszter: Németország több száz menedékkérőt vesz át Olaszországtól

Németország kész arra, hogy szeptembertől több száz menedékkérőt vegyen át Olaszországtól - mondta kedden Angelino Alfano olasz belügyminiszter német kollégájával, Thomas de Maiziere tárcavezetővel az Adriai-tenger partján fekvő, olaszországi Riminiben lezajlott találkozóját követően.

Alfano üdvözölte Berlin döntését, ugyanakkor nehezményezte, hogy az Európai Uniónak a menekültek igazságosabb elosztására vonatkozó mechanizmusát mindeddig csupán minimális mértékben valósították meg a tagállamok annak ellenére, hogy Olaszország a menekültügyre vonatkozó kötelezettségeit az utolsó betűig betartotta.
Ezen felül az olasz belügyminiszter arra szólította fel Brüsszelt, hogy küldjék vissza Európából azokat a migránsokat, akik nem jogosultak menekültstátus elnyerésére az európai közösség területén.
"Ha az EU nincs abban a helyzetben, hogy a migránsok visszaküldéséről és a menekültek integrációjáról gondoskodjon, megbukott. A menekültügy döntő kihívás az EU jövője szempontjából. Ha nem oldjuk meg a menekültválságot, az európai közösség a szélsőséges mozgalmak miatt fog elvérezni, amelyek jelenleg egész Európában mindenhol felütötték a fejüket" - fejtette ki Alfano az Il Messagero című római napilapnak adott interjújában.
A tárcavezető megerősítette, hogy Olaszország továbbra is mindent megtesz a Földközi-tengeren bajba kerültek kimentéséért.
Alfano óva intett a Törökország és az EU között márciusban megkötött, a menekültáradat megfékezését célzó egyezmény felbomlásától. Úgy vélte, borzasztó következményekkel járhatnak a balkáni útvonal felélénkülése, mivel ezt az utat korábban az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet tagjai is előszeretettel használták.
Brüsszel és Ankara között az utóbbi időben elmérgesedett a viszony: a július 15-én lezajlott sikertelen török puccskísérletet követően Ankara tisztogatási hullámba kezdett, és a halálbüntetés bevezetését is kilátásba helyezte. Az Európai Unió bírálta a lépéseket, és felmerült a török EU-csatlakozási tárgyalások teljes leállítása. Ezt követően Törökország az EU-török alku felmondását helyezte kilátásba.