2024. május 18., szombat

Szerbia nem adja Trepčát

A szerb kormány megsemmisítette a pristinai képviselőház Trepčara vonatkozó minden határozatát és azok jogi következményeit. A kormányfő sajtótájékoztatóján elmondta, már Belgrád és Pristina párbeszédének legelején kérte Brüsszelben, hogy tárgyaljanak a vitatott tulajdonjogokról.

A Trepča Bányaipari Vállalat kiemelkedő jelentőségű és Szerbia meg fogja őrizni – nyilatkozott Aleksandar Vučić a kormányülést követő sajtótájékoztatón. A Trepča bánya több mint 23 000 alkalmazottjával az egykori Jugoszlávia egyik legnagyobb iparvállalata volt. Fénykorában 40 bányából és gyártelepből állt. Jelenleg hét ólom- és cinkbányából, egy olvasztóüzemből és egy cinkgyárból áll. A kétezres évek elején 29 millió tonna különféle ércet termeltek ki évente. A pristinai képviselőház a napokban elfogadta a vállalatról szóló új törvényt. A helyi parlament úgy döntött, átszervezik a céget, a részvények 80 százaléka a koszovói kormányé, 20 százaléka pedig a munkásoké lesz. Aleksandar Vučić, miniszterelnök, Szerbia: „Ma Szerbia kormánya elfogadta a Koszovó-ügyi iroda javaslatát Koszóvóra vonatkozóan, annak legfőbb elemeit. Határozatot hoztunk a jogi következmények és törvények megsemmisítéséről, amelyet az ideiglenes pristinai intézmények hoztak meg Trepča jogi és valós helyzetéről.”

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a koszovói fél sosem akarta a két fél közötti tárgyalások napirendjére tűzni a vitatott tulajdonjogokat. Hasonlóan nyilatkozott a koszovói telekommunikációs rendszerről is. „Miért tették ezt az albánok. Ezt egyszerűen nem tudom megérteni. Minden mást meg tudnék érteni. Nem látom, hogy mit nyertek ezzel, mit akartak elérni, mit akarnak ezzel nyerni. Talán nem hiszik azt, hogy a Bányaipari Vállalatba, északra erővel hatolnak be. Nem mondhatják, hogy minden tulajdon az övéké. Hát nem az.”

Vučić azt is megemlítette, hogy a vállalatnak nagyszámú hitelezője van. Csak Közép-Szerbiának mintegy 2 milliárd euróval tartozik Trepča. Hozzátette, nem lehet egy rendelettel megváltoztatni a tulajdonjogokat, mert ezeknek a jogoknak az egyoldalú megváltoztatására Szerbia nem fog beleegyezni.