Dr. Dragana Latković, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának növénytermesztési és konyhakertészeti szakosztályának igazgatója tegnap meghirdette az 5. Gazduram, jó napot! elnevezésű kétnapos, tudományos szaktanácskozást, amelyre február 9-én és 10-én kerül sor a Mezőgazdasági Karon, a Tartományi Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Titkárság, valamint a Tartományi Mezőgazdasági, Vízgazdálkodási és Erdészeti Titkárság szervezésében.
Folyamatos képzésük céljából a mezőgazdasági termelők ezúttal 14 szakmai előadásra számíthatnak. Újdonság lesz a vitafórum, amelyre a szervezők legalább negyven egyetemi tanárt, munkatársat és újságírót várnak.
A tartományi mezőgazdasági, vízgazdálkodási- és erdészeti titkárhelyettes ismerteti majd a tartományi kormány mezőgazdasági fejlesztési programját a szakmai tanásadás első napján. Az előadások főtémája a búza lesz, továbbá a termelők feleletet kapnak arra, milyen mennyiségű szármaradvány beszántása a célszerű. Dr. Latković elmondta, hogy az egészséges életmód és táplálkozás céljából ismertetik az alternatív növényeket, és beszélni fognak az értékesítésükről. A február 10-ei előadások témáiból megemlítjük a következőket: az öntözés lehetősége a növénytermesztésben, biodízel házilag, a búzatermesztés nehézségei, az olajnövények termesztése, a napraforgó védelme. „Semmit nem árulunk, tudást kínálunk” – hangsúlyozta dr. Latković egyetemi tanár a szaktanácskozás beharangozása kapcsán.
Elismerésben részesültek azok, akik eddig eredményes együttműködést valósítottak meg az újvidéki Mezőgazdasági Kar szakembereivel.
A díjazottak között voltak a magyarkanizsai mezőgazdasági termelők. Őket képviselte Huzsvár Ervin, a magyarkanizsai községi tanács tagja, valamint Aleksandar Stojanović, az Agrárunió elnöke.
Stojanović magyar nyelven elmondta olvasóinknak, hogy az Agráruniónak mintegy kétezer bejegyzett mezőgazdasági termelőjét illeti az elismerés. Ők ugyanis részt vesznek a lakossági fórumokon, előadásokon, amelyet az újvidéki mezőgazdasági intézet szakemberei tartanak számukra az önkormányzat és az Agrárunió szervezésében. A községi falugazdák tavaly 7400 tárgyat dolgoztak fel. Folyamatosan tanácsadással segítik a termelőket, a támogatást igénylőket pedig például az űrlapok kitöltésében is. Képzéseket szerveznek az idősebb termelőknek is, akik ennek köszönhetően
megtanulják, hogyan kővessék a munkájukhoz hasznos honlapokat.
Nyitókép: Dr. Dragana Latković