Mintegy ötszáz ortodox, protestáns, anglikán és katolikus küldött vesz részt Európa különböző országaiból az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlésén Újvidéken.
Az országos jelentőségű esemény fő házigazdája a Pravoszláv Egyház, a Szlovák Evangélikus Egyházzal, a Református Egyházzal és az Evangélikus-metodista Egyházzal együtt.
A Tanúim lesztek (ApCsel 1,8) jelmondatú nagygyűlés május 31-én ökumenikus istentisztelettel kezdődött a Templomudvarban.
A vasárnap délelőtti istentiszteletek után, délután az Újvidéki Vásár Masterközpontjában megtartották az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlését. Zoran Đorđević munkaügyi, foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter köszöntőbeszéde előtt Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke az újságíróknak a rendezvény jelentőségéről elmondta, hogy egyrészt elismerés Szerbiának, másrészt Vajdaságnak, Újvidéknek. Elismerés elsősorban a Szerb Pravoszláv Egyháznak is azért az erőfeszítésért, amit tesz azért, hogy az egyházak között párbeszéd alakuljon ki.
– Ez a konferencia szerintem azért is fontos, mert ha tartalmában olyan lesz, ami ebben a pillanatban várható, akkor rámutat arra, hogy az európai értékválság csak abban az esetben kezelhető, ha visszanyúlunk a gyökerekhez, azok pedig, mint tudjuk, zsidó-keresztény gyökerek. Azt látjuk, hogy a világ fölbolydult, Európában elsősorban a liberális szemlélet miatt a zsidó-keresztény értékrend háttérbe szorult. Most egészen döbbenetes dolgokat látunk a tolerancia jegyében. Azt gondolom, hogy mindez külön aktualitást ad a konferenciának. A mi számunkra, a vajdasági magyarok számára különösen fontos, mert meggyőződésem, és az elmúlt több évtized is azt bizonyította, hogy a közösség megerősítése, a gyökerek megerősítése csak úgy képzelhető el, hogy a politikum, a civil szféra és a történelmi egyházak együttműködnek és együtt dolgoznak – mondta Pásztor István.
Az Európai Egyházak Konferenciája nemzetközi szervezetként a vallásközi párbeszédben közvetít és képviseli az egyházak érdekeit az olyan nemzetközi intézmények előtt, mint amilyen az Európai Bizottság és az Európai Parlament. A június 6-án záruló 15. nagygyűlés keretében tematikus programok, műhelymunkák szervezésére kerül sor, amelyeknek témája Európa jövője, a migráció, az üldözött keresztények/keresztyének helyzete a világban.