2024. november 23., szombat

A gyökerek megerősítése fontos

Mintegy ötszáz ortodox, protestáns, anglikán és katolikus küldött vesz részt Európa különböző országaiból az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlésén Újvidéken.

Az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlése Újvidéken (Dávid Csilla felvétele)

Az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlése Újvidéken (Dávid Csilla felvétele)

Az országos jelentőségű esemény fő házigazdája a Pravoszláv Egyház, a Szlovák Evangélikus Egyházzal, a Református Egyházzal és az Evangélikus-metodista Egyházzal együtt.

A Tanúim lesztek (ApCsel 1,8) jelmondatú nagygyűlés május 31-én ökumenikus istentisztelettel kezdődött a Templomudvarban.

A vasárnap délelőtti istentiszteletek után, délután az Újvidéki Vásár Masterközpontjában megtartották az Európai Egyházak Konferenciájának 15. Nagygyűlését. Zoran Đorđević munkaügyi, foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter köszöntőbeszéde előtt Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke az újságíróknak a rendezvény jelentőségéről elmondta, hogy egyrészt elismerés Szerbiának, másrészt Vajdaságnak, Újvidéknek. Elismerés elsősorban a Szerb Pravoszláv Egyháznak is azért az erőfeszítésért, amit tesz azért, hogy az egyházak között párbeszéd alakuljon ki.

– Ez a konferencia szerintem azért is fontos, mert ha tartalmában olyan lesz, ami ebben a pillanatban várható, akkor rámutat arra, hogy az európai értékválság csak abban az esetben kezelhető, ha visszanyúlunk a gyökerekhez, azok pedig, mint tudjuk, zsidó-keresztény gyökerek. Azt látjuk, hogy a világ fölbolydult, Európában elsősorban a liberális szemlélet miatt a zsidó-keresztény értékrend háttérbe szorult. Most egészen döbbenetes dolgokat látunk a tolerancia jegyében. Azt gondolom, hogy mindez külön aktualitást ad a konferenciának. A mi számunkra, a vajdasági magyarok számára különösen fontos, mert meggyőződésem, és az elmúlt több évtized is azt bizonyította, hogy a közösség megerősítése, a gyökerek megerősítése csak úgy képzelhető el, hogy a politikum, a civil szféra és a történelmi egyházak együttműködnek és együtt dolgoznak – mondta Pásztor István.

Az Európai Egyházak Konferenciája nemzetközi szervezetként a vallásközi párbeszédben közvetít és képviseli az egyházak érdekeit az olyan nemzetközi intézmények előtt, mint amilyen az Európai Bizottság és az Európai Parlament. A június 6-án záruló 15. nagygyűlés keretében tematikus programok, műhelymunkák szervezésére kerül sor, amelyeknek témája Európa jövője, a migráció, az üldözött keresztények/keresztyének helyzete a világban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás