A Prosperitati Alapítvány pénteken ingyenes online gazdaképzési tanfolyamot indított az integrációs folyamatok segítése céljából. A képzés a Vajdasági Gazdaságfejlesztési Programban résztvevő integrátorok bevonásával valósult meg, és azon mezőgazdasági termelők számára elérhető, akik valamely integrátorral szerződéses viszonyban állnak, és az alapítvány ötödik pályázati körében nyertes pályázatot nyújtottak be.
A gazdaképzési tanfolyam ünnepélyes meghirdetésével egybekötött sajtótájékoztatón jelen volt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, dr. Lengyel László, a Szent István Egyetem Zentai Konzultációs Központ és a Dr. Berényi János Agrárinnovációs Iroda vezetője, egyben a képzési rendszer kidolgozásával megbízott Pro Scientia Naturae Alapítvány ügyvezetője, a Prosperitati Alapítvány Igazgatóbizottságának tagjai és elnöke, valamint az alapítvány által megvalósított Vajdasági Gazdaságfejlesztési Programban résztvevő integrátorok.
Juhász Bálint az egész Kárpát-medencére vonatkozóan úttörőnek nevezte a nyertes pályázók számára kialakított, a gazdaságfejlesztéshez szorosan illeszkedő képzési rendszert.
Pásztor István elmondta, hogy az alapítvány folytatni szeretné pénzbeli támogatási programját is, de a hangsúlyt most a tudásgyarapításra helyezik:
– A kezdetektől fogva azt mondtuk, hogy a vajdasági magyar vállalkozók helyzetbe hozásához részben a technológiai előrelépésüket kell segíteni, hogy nagyobb eséllyel szállhassanak be a piaci versenyfutásba. De arról is beszéltünk, hogy a piaci versenyben nem elég a technológiai előny, hanem tudással felfegyverzett emberekre is szükség van. Ez utóbbit fogja szolgálni a gazdaképzési rendszer. Arra szeretnék mindenkit biztatni, hogy minél nagyobb számban vegyék igénybe ezt a lehetőséget.
Beszédében köszönetet mondott dr. Lengyel Lászlónak és a Pro Scientia Naturae Alapítványnak, a Kertészettudományi Kar Zentai Kihelyezett Tagozatának, a gödöllői Szent István Egyetemnek és az integrátoroknak a képzés megvalósításában való közreműködésükért.
A képzési rendszer működését dr. Lengyel László mutatta be:
– Az agrárium olyan összetett terület, amelyen a képzés nem terjedhet ki minden részletre. Ellátogattunk az integrátorokhoz, és velük együttműködve állítottuk össze a szakmai anyagot. A célunk az volt, hogy egy hatékony képzést hozzunk létre, ami minőségi tudásanyagot juttat el minden résztvevő számára. A keretrendszer összeállítása után megalapoztuk a képzést. Olyan előadókat választottunk, akik naprakész gyakorlati ismeretek birtokában vannak, és használható, gazdaságilag jól működő, aktuális tippeket és trükköket tudnak átadni a képzés résztvevőinek. Egy előtanulmány segítségével alakítottuk ki a képzés szerkezetét és a módszertant. Az elkészült anyagot teszteltük, és a visszajelzések alapján elvégeztük a szükséges módosításokat.
A képzés szerkezetéről dr. Lengyel László elmondta, hogy 23 modul közül lehet választani, ezekhez átlag 4-4 almodul tartozik. Minden almodul egy tizenöt perces kisfilmből, egy e-bookból, valamint egy tesztből áll, amellyel a képzés résztvevője leellenőrizheti, megértette-e az adott almodul tananyagát. A modulok végén a nagyobb összefüggésekre rákérdező, a tananyag mélyebb megértését vizsgáló záróvizsgát kell tenni. A legnépszerűbb modulokat a későbbiekben akkreditáltatják is, így hivatalos elismerést is kaphatnak majd a képzés elvégzéséről mindazok, akik sikeresen teljesítik a záróvizsgát.
Juhász Bálint az elhangzottakhoz hozzátette, hogy a képzés előadói között vajdasági, Vajdaságban élő szakemberek is vannak, ami azt támasztja alá, hogy a vajdasági magyar közösségnek vannak saját szakemberei, valamint hangsúlyozta, hogy minden okunk megvan arra, hogy az új online gazdaképző tanfolyamot hiánypótló kezdeményezésként tartsuk számon.