2024. július 17., szerda

Lehetőségek sokfélesége

Tegnap Szabadkán a Magyar Nemzeti Kereskedőház a Magyar Főkonzulátus épületében üzleti rendezvényt tartott, melynek témája A vajdasági gazdaságfejlesztési programban rejlő potenciálok hatásai a vajdasági–magyar kereskedelmi kapcsolatokra volt.

A Magyarország és Szerbia gazdasági együttműködésének fontos lehetőségeit taglaló konferencián részt vett Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, Pásztor István, a VMSZ elnöke, a tartományi képviselőház elnöke, Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, tartományi gazdasági titkárhelyettese, Skapinyecz Péter, az MNKH Közép-európai kereskedelemfejlesztési Hálózat Kft. igazgatója és Jójárt Miklós, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezető alelnöke.

Az egybegyűlteket Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulja üdvözölte.Mint mondta, ahhoz, hogy a február elsejétől élő pályázati program létrejöhessen, több feltételnek is teljesülnie kellett.

Az egybegyűlteket Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulja üdvözölte (Ótos András felvétele)

Az egybegyűlteket Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulja üdvözölte (Ótos András felvétele)

– Először is már két-három éven keresztül Magyarország gazdasági növekedése az EU-s átlagot meghaladóan növekedett, tehát rendelkezésre állnak azok az anyagi források, amelyek egy 160 millió eurós vagy 50 milliárd forintos program beindításához szükségesek. Továbbá a magyar kormányzat ismeretében annak, illetve a magyar alaptörvénybe foglaltak értelmében, miszerint gondoskodást és törődést vállal a határon kívüli magyarságért, immáron a vajdasági magyarság megélhetési és kereseti viszonyait és általánosan a szerényebb megélhetési lehetőségeket figyelembe véve döntött úgy, hogy ezt a pénzt ennek a közösségnek a megsegítésére fogja fordítani. Ehhez természetesen szükség van egy olyan partnerre, amely jól ismeri a helyi viszonyokat, közbizalommal bír a Vajdaságban, és rendelkezik azzal a szakmai háttérrel, amely ilyen jelentős pénzügyi elszámolással és presztízzsel járó programot végig tud vinni. Bizonyára Önök értesültek arról, hogy tavaly november 18-án a kormányülésen Pásztor István volt ez első a vajdasági politikusok közül, aki társelőterjesztője volt egy kormány-előterjesztésnek – mondta a főkonzul.

A főkonzul elmondta, a Magyar Nemzeti Kereskedőház szabadkai irodája üzleti kapcsolatait felhasználva, most egy kicsit más megvilágításba helyezi ezt a programot.

Pásztor István, a VMSZ elnöke, a tartományi képviselőház elnöke köszönetet mondott a magyar kormánynak, majd arról beszélt, hogy nagyon nagy fába vágták a fejszéjüket, de nem nagyon volt más választási lehetőségük.

Pásztor István: A vajdasági magyar közösség egy életerős közösség (Ótos András felvétele)

Pásztor István: A vajdasági magyar közösség egy életerős közösség (Ótos András felvétele)

Az igazi kérdés az, hogy mikor lesz ennek a programnak az eredménye látható és mérhető, tette fel a kérdést Pásztor István.

– Én úgy gondolom, hogy ennek a programnak az eredményei már ebben a pillanatban láthatók, óriási érdeklődést váltott ki ugyanis a program promóciója, ami az én számomra azt bizonyítja, hogy a vajdasági magyar közösség bár megfogyatkozott, igenis egy életerős közösség. Rengeteg 25 és 30 év közötti fiatalember és sok nő van ugyanis a lakossági fórumokon. Ez azt bizonyítja számomra, hogy akik itt vannak, azok itt akarnak maradni, és itt akarnak megkapaszkodni – mondta a VMSZ elnöke, majd hozzátette:

– Amilyen büszkeséggel tölti el az embert, hogy ilyen segítőkész anyaországa van, legalább ekkora elégedettséggel tölt el ennek a programnak az itteni politikai fogadtatása. Ez megnyugtató tény. Ezt a programot nem tudtuk volna megvalósítani, ha politikai ellenszéllel találtuk volna magunkat szembe.

– A második lépésben nekünk kell projektumokat generálni és a vállalkozó szférában azokhoz a programokhoz potenciális partnereket keresni. El kell, hogy jussunk addig, hogy például a mezőgazdaság területén közösségi kézben levő mezőgazdasági integrátor hálózatunk legyen, raktárak, hűtőházak, amivel a termelést generálni tudjuk. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor a mezőgazdaság területén nem tudunk jelentősen előre lépni. Ebben nagyon fontos szerepe van a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.-nek, mert az ő közreműködésével tudjuk a terméket harmadik piacokra juttatni. Létre kellene hozni egy önálló vajdasági élelmiszermárkát, ami minőséget jelentene a piacon, és ami lehetővé tenné, hogy az ezzel a márkával ellátott termékek könnyebben eljussanak a vásárlóhoz. A következő három évben a mezőgazdasági termelés piaci újraszervezésébe is bele kellene fogni. Mivel 2017-től megnyílik a szerbiai földpiac, s amit ezen a programon keresztül meg tudunk venni, azt meg kell vásárolnunk. A turizmus terén a kapacitások fejlesztésén túl létre kell hozni Vajdaság turisztikai térképét, azon belül pedig azokat a pontokat, amelyek magyar szempontból fontosak. Föl kellene építeni önmagunkat mint turisztikai márkát. Ide tartozik a vendéglátóipari létesítmények fejlesztése, s ezen belül fontos szerepet kell hogy kapjon Palics fejlesztése. Fontosnak tartom egy olyan adatbázis létrehozását, amelyben a gazdasági szereplők találhatók meg, ami segítené a Kereskedőház tevékenységét – mondta a VMSZ elnöke.

Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője a megjelent pályázatokat ismertette.

– Azokat a vállalkozásokat vagy bejegyzett gazdákat támogatjuk most, akik már eddig felmutattak valamit, de a közeljövőben kezdő vállalkozóknak is szeretnénk lehetőséget adni – emelte ki.

Skapinyecz Péter, az MNKH Közép-európai Kereskedelemfejlesztési Hálózat Kft. igazgatója a Magyar Nemzeti Kereskedőház munkáját ismertette.

– Nagyon jó árualapokat ismerünk Magyarországon, és tudom, hogy itt Vajdaságban is nagyon jó minőségű árut állítanak elő, ami szállítható más piacokra, akár a kazah, fehérorosz vagy orosz vámunió területére. A magyarországi vállalkozások egyszerűen be tudnak regisztrálni a honlapunkon, a vajdasági vállalkozásoknak azt ajánlom, keressék fel irodánkat itt, Szabadkán meg Újvidéken. Mivel eszközbeszerzés is lehetséges a pályázati pénzekből, javaslom a forgalmazóknak, hogy ha árualapra van szükségük, keressenek fel bennünket. Ha olyan gépet, eszközt akarnak vásárolni, ami a Vajdaságban vagy Szerbiában nincs, szívesen segítünk.

Jójárt Miklós, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezető alelnöke arról beszélt, hogy a magyar –szerb kamarai rendszer a Budapest–Belgrád-tengelyen helyezkedik el. Több mint 600 vállalkozást mozgattak meg a Vajdaságban. Úgy gondolják, hogy a fő lehetőség a pályázat, de egyéb lehetőség is van, a magyar–szerb kereskedelmi kamara is itt van. Akik úgy döntenek, tagjai lehetnek a kamarának, hiszen 800 ezer vállalkozás a tagja a magyar a kamarának. Magyarországon kötelező a vállalkozásoknak a kamarai tagság, mondta a kamara ügyvezető alelnöke.