2025. április 19., szombat

A hősök tisztelete önmagunk tiszteletére tanít

Szabadkán koszorúzással, majd ünnepi műsorral tisztelegtek az 1956-os forradalom előtt

A palicsi '56-os emlékmű megkoszorúzásával kezdődött majd a szabadkai Népszínház Jadran színpadán ünnepi beszédekkel és műsorral folytatódott a Vajdasági Magyar Szövetség központi ünnepsége. Az 1956-os forradalom és szabadságharc a magyarok összetartozásának és világba tartozásának ünnepe, a szabadság a legfontosabb nemzeti érték, hangzott el az ünnepi beszédekben.

Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

A palicsi emlékműnél koszorúzott Pirityiné Szabó Judit Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárságának államtitkár asszonya, dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete és dr. Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulátusának főkonzulja, Pásztor István, a VMSZ elnöke, valamint Fremond Árpád és Kovács Elvira alelnökök. A Magyar Nemzeti Tanács nevében az emlékezés virágait Hajnal Jenő elnök, Jerasz Anikó a Végrehajtó Bizottság elnöke, valamint Petkovics Márta tag helyezték el az emlékműnél. A szabadkai önkormányzat, és a VMSZ helyi szervezete nevében Horvát Tímea elnök, alpolgármester és Bunford Tivadar a vkt elnöke koszorúzott. Az emlékhelyre virágot helyeztek a VMSZ községi, más önkormányzati és körzeti elnökei és polgármesterei is, a nyugdíjas és a női fórum elnökei is. Tisztelegtek a szabadságharcosok előtt a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, és a Nagy Imre társaság.
A megemlékezés a Népszínház Jadran színpadán ünnepi műsorral folytatódott. Némedi Imre, az est házigazdája elmondta, mintegy húszezren vonultak akkor, 1956-ban az akkori Jugoszlávia irányába, s a magyar hazát 197 ezer lélek hagyta el.
– Vajon mi lehet az ünnepelt esemény üzenete? Az, hogy nem kérünk a diktatúrából, az egypártrendszerből, szólás-, gondolat- és vallásszabadságot, és emberhez méltó életet akarunk. Mi magyarok nem tűrjük a rabságot. A szabadság a legfontosabb nemzeti érték, hogy magunk döntünk a sorsunkról. Az összetartozás üzeni, hogy a nemzet a forradalom leverését követően sem tört meg. Megerősödve került abból ki. A hősök tisztelete önmagunk tiszteletére tanít – hangsúlyozta beszédében Dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete.
Pásztor István, a VMSZ elnöke ünnepi felszólalásában azt hangsúlyozta, a nemzet ünnepnapjainak megvannak a maguk forgatókönyvei. Az állandósulás nem a megszokást, de jelentik a bizonyosságot, mondta a VMSZ elnöke.
– A nemzet ünnepei egyszeriek és megismételhetetlenek. A határon kívüli magyarok közül a vajdasági magyarságnak lett először '56-os emlékműje, s ebben elévülhetetlen érdemei vannak Kasza Józsefnek, a VMSZ előző elnökének. A kövön nyugvó két madár, az az emlékmű, amelyet Szarapka Tibor készített, és 2006 októberében avattunk fel – mondta Pásztor, aki beszédének folytatásában Kudlik Gáborra is emlékezett, akinek '56-os műhelyéről, kutatásairól és munkájáról elismerően beszélt.
Az ünnepi beszédeket követően László Sándor rendezésében Mennyből az angyal címmel adtak elő ünnepi előadást, amely darabot Márai Sándor prózái ihlették.

Magyar ember Magyar Szót érdemel