2024. július 17., szerda

Növekedett a családon belüli erőszaktevések száma

A vajdasági polgárok a nehéz gazdasági körülményekből fakadó gondok miatt keresik leggyakrabban a jogvédőt

– A polgároknak diszkrimináció nélküli ügyintézésre, egészségügyi ellátásra, a fiataloknak minőségi, funkcionális oktatásra van szükségük, ehhez kell hozzájárulnia a jogvédő intézményének a munkájával – közölte dr. Zoran Pavlović tartományi ombudsman az iroda „Első tizenöt év” címmel megtartott pénteki kollégiumi díszülésén a Tartományi Képviselőházban.

Tizenöt évvel korábbra vezethető vissza a Tartományi Ombudsman irodájának a létrehozása, s az évforduló jó alkalmat adott arra, hogy a nyilvánosság elé tárják a tavalyi évi, legújabb munkajelentést és megfogalmazzák az előttünk álló időszakra vonatkozó célokat. A tartományi parlament képviselőinek, a vajdasági adminisztráció tagjainak, köztársasági szervek képviselőinek, bíróságok, nemzetközi szervezetek tagjainak jelenlétében megtartott ülésen az ombudsman felelősségteljes feladatnak nevezte a jogvédő tevékenységét, mint mondta, az intézmény tekintélyének megőrzése és öregbítése, továbbá a polgárok bizalmának az elnyerése a legfontosabb szempontok. A munka során az ember megannyi hiányosságot észlel, a következő évek stratégája azonban nem azon alapszik, hogy mi mindenre lenne még szükség, hanem azon, hogy a meglévő, rendelkezésre álló forrásokat hogyan lehetne az eredményesség érdekében még sikeresebben kihasználni – fogalmazott.

Vukašinović Éva ombudsmanhelyettes ismertette a tavalyi évre vonatkozó jelentést (Dávid Csilla felvétele)

Vukašinović Éva ombudsmanhelyettes ismertette a tavalyi évre vonatkozó jelentést (Dávid Csilla felvétele)

A jogállamiság jelenti a modern társadalom alapját – fogalmazott alkalmi beszédében Pásztor István, a parlament elnöke, akinek az ombudsman az ülést megelőzően átadta a tavalyi évi jelentést. Pásztor arra helyezte a hangsúlyt, hogy a jogvédőt a társadalom egy fontos korrigáló szereppel bíró tényezőjeként látja, aki közbelép minden olyan alkalomkor, amikor meginog az egyensúly a jogok és a jogérvényesítés között. Mint mondta, a polgárok jogvédőjének hosszú távú megbízatása, szerepe van a társadalomban. Igor Mirović tartományi kormányfő szerint szükség van a jogvédőre, függetlenül attól, hogy hazánkban magas színvonalon valósulnak meg az alapvető emberi jogok, a gyorsan változó idők ugyanis állandó kihívásokat hordoznak magukban. A legfontosabbnak azt tartja, hogy az intézmény mindig független legyen, és senki se tudja a munkáját befolyásolni. Fontos szerepe a jogvédőnek, hogy folyamatosan számon kéri az abszolút törvényességet minden tartományi szerv munkája esetében – jegyezte meg Mirović.

A 2016. esztendőre vonatkozó jelentés tartalmát Vukašinović Éva ombudsmanhelyettes mutatta be. A polgárok beadványainak nagy részét – mint mondta – a nehéz gazdasági körülmények eredményezték. Az embereket az érdekelte, hogyan tudják megvalósítani a szociális és egészségügyi biztosításból fakadó jogaikat, az e területeken tapasztalt sérelmeiket közölték az intézménnyel. A kisebbségi jogok területén nagyjából ugyanannyi beadvány született, mint egy évvel korábban. A nemzeti tanácsokkal szoros együttműködést valósított meg a jogvédő irodája, de 29 települést személyesen is felkerestek az iroda munkatársai, hogy a terepen győződjenek meg a kisebbségi jogok érvényesüléséről, és tegyenek ajánlásokat az akadályok elhárítása céljából. Növekedett a családon belüli erőszaktevéssel kapcsolatos bejelentések száma – mondta el Vukašinović, ezzel a témával ezért indokoltan a jövőben is sokat foglalkoznak. Hamarosan külön jelentés készül a pontos kimutatással, de már most tudni lehet, hogy egyes szervekhez kétszer annyi panasz is befutott, mint korábban.

A közeljövő terveiről szólva Pavlović elmondta: hamarosan a kommunális szolgáltatásokról szóló törvény alkalmazását fogja ellenőrizni az ombudsman, de a különböző nemzeti közösségek tagjai közötti incidensek bírósági következményeivel, a családon belüli erőszak kapcsán kimondott ítéletekkel is foglalkozni kívánnak.