2024. július 17., szerda

Egy évszázada tart a harc

Manapság, egyebek mellett, a munkavállalás nehézségeivel és egészségügyi kihívásokkal kell megküzdeniük a nőknek

A nőknek különösen fontos szerepük van társadalmunk helyzetének rendezésében – szögezte le Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke a nők jogaival és a nemek közötti egyenjogúsággal foglalkozó tanácskozáson Újvidéken, melyet a vajdasági parlament női képviselői hálózata szervezett a nemzetközi nőnap alkalmából.

Mint mondta, egyetért Margaret Thatcher azon kijelentésével, mely szerint a nőkre kell rábízni egy problémát, ha valóban meg akarjuk azt oldani. Örömmel nyugtázta, hogy a képviselőház aktív női parlamenti hálózattal rendelkezik, s fontosnak nevezte, hogy a nők hallassák a hangjukat nem csupán a parlament ülésein, hanem azokban a községekben is, ahonnan származnak, ahonnan képviselői munkájukat végezni kezdték. Emlékeztetett arra, hogy a tartományi parlamentben a 120 képviselő közül 43 nő, s hangsúlyozta annak fontosságát, hogy pártpolitikától független tevékenységet is folytatnak. A nőnapról szólva újságíróknak elmondta, hogy ma már nem divatos azzal foglalkozni, egyesek szerint elmúlt idők szokásáról van szó, de mint mondta, szilárd meggyőződése, hogy ennek az ünnepnek megvolt a maga értéke, hisz az anyákat, nagyanyákat, tanítónőket helyezte abba a társadalmi pozícióba, amelyben lenniük kell egy normális társadalomban.
Maja Sedlarević, a női parlamenti hálózat elnöke kifejtette, hogy a nemzetközi nőnapon elsősorban a szabadságért, egyenjogúságért folytatott harcra kell gondolni, a harc pedig már több mint egy évszázada tart. Mint közölte, elmondhatjuk, hogy ebben a száz évben a nők kiharcolták maguknak a szavazati jogot, az oktatáshoz való jogot vagy azt, hogy a foglalkozások és titulusok neveit női nemben is meg lehet fogalmazni.
– A mai helyzetet az jellemzi, hogy a munkapiac kegyetlen, a fiatal nőtől megkérdezik, tervez-e terhességet, mielőtt felvennék, a negyven éven felülit pedig már nem tartják eléggé konkurensnek. A nőket alulfizetik. Talán még ennél a gondnál is nagyobb figyelmet kell szentelni a nők egészségügyi helyzetének, melyen sokat lehet és kell javítanunk – vetett fel néhány jelenkori problémát Sedlarević.
A tanácskozáson a hazai politikai élet képviselői mellett a svéd nemzetközi fejlesztési ügynökség (SIDA) illetékesei is jelen voltak. Charlotte Bobier nemi egyenjogúsági kérdésekkel megbízott ügynökségi tanácsadó arról beszélt, hogy a teljes egyenjogúság elérése egy hosszan tartó folyamat, a célok megvalósítása érdekében kemény munkát kell folytatni továbbra is. Mint mondta, Svédország támogatja Szerbia európai felzárkózását, s ennek a folyamatnak egy jelentős részét képezi a nemek közötti egyenjogúság elérése is.