A szenvedélybetegség volt a témája a Magyar Egészségügyi Társaság 19. vajdasági tudományos konferenciájának, amelynek szombaton 2007 után újra Palics adott otthont. A rendezvényen a témakör legnevesebb magyar szakértői részvételével megszervezett konferencia 172 résztvevője Magyarországról, Szilágyságból, Muravidékről, Székelyföldről, Felvidékről, Kárpátaljáról és Vajdaságból érkezett. Dr. Farkas Emil, az Egészségügyi Társaság vajdasági tagozatának elnöke, megjegyezte újból egy olyan témát választottak, amely a nemzet nagyon nagy betegsége, fájó pontja. Dr. Selymesi Nándor, a helyi szervezőbizottság elnöke a résztvevőket köszöntve kiemelte, hogy a szenvedélybetegségek kezelése igen fontos, ugyanis átszövik a társadalmunkat és szociális gondokat okoznak.
– Platón szerint a legnagyobb hiba, amit az orvosok elkövetnek, hogy a testet anélkül próbálják meggyógyítani, hogy az elmét is gyógyítani próbálnák. Pedig az elme és a test egy, és nem szabadna külön kezelni – idézte a görög filozófus szavait Selymesi Nándor.
A konferenciát Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a tartományi parlament elnöke támogatta, aki fontosnak nevezte az olyan szakmai szervezetek működését, amelyek a határokon is átívelnek, hiszen amikor az egyetemes nemzetről beszélünk, akkor szakmai kérdésekben is együtt kell gondolkodnunk.
– A vajdasági magyarság legnagyobb feladata az, hogy újratermelje az értelmiségi réteget, ugyanis az elmúlt évtizedekben óriási vérveszteséget szenvedtünk, többek között az egészségügyben is.
Elemi érdekünk, hogy újra megerősítsük az orvostársadalmunkat és az egészségügyben dolgozók társadalmát, hogy az egészségházban és a gyógyszertárakban újra magyarul beszélhessünk – mondta Pásztor.
Dr. Andrásofszky Barna, a 20 évvel ezelőtt alakult Magyar Egészségügyi Társaság 63 tagú alapítótanácsának tagjai nevében köszöntötte a jelenlevőket. Az alapító elnök kiemelte, hogy a MET nem csak a Kárpát-medence területén, hanem az egész világban dolgozó magyar egészségügyi dolgozókat kívánja összefogni. Kiemelte, hogy céljaik között szerepel többek között a külföldön dolgozó magyar orvosok hazatérésének segítsége, ösztönzése. A konferenciát dr. Kellermayer Miklós, a Magyar Egészségügyi Társaság elnöke nyitotta meg, aki II. János Pál pápa szavait idézve a halál civilizációjának nevezte a XX. századot, majd kiemelte, hogy itt az ideje színre lépnie az élet civilizációjának.
– Egy új világrend előtt áll az emberiség, és ez a gyógyítás világrendje. Az orvosok szerepe óriásivá lesz, mert az orvos mindig tudja, hogy gyógyításhoz többlet erőre van szükség, és ez nem más, mint a hit. Tudni, hinni, késedelem nélkül tenni. Ez a gyógyítás – hangsúlyozta megnyitójában.
Dr. Varga Gábor, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház III. sz. Pszichiátriai és Mentálhigiénés Osztályának osztályvezető főorvos Addiktológia: intézményrendszer, ellátás, megelőzés címmel tartott előadást, míg dr. Rigó Péter, a budapesti Nyírő Gyula Kórház III.sz. Pszichiátriai Osztálynak főorvosa a szenvedélybetegségek pszichoterápiás megközelítéséről tartott előadást. Dr. Sági Zoltán, a Szabadkai Közkórház neuropszichiátere a drogfüggőség kezelésének etikai problémáiról beszélt, dr. Koós Tamás, a budapesti Országos Egészségfejlesztési Intézet munkatársa a magyarországi alkoholhelyzetet és alkoholpolitikát mutatta be, míg Andó Bálint, a szegedi SZTE Pszichiátriai Klinika munkatársa Személyiség és alkoholizmus címmel tartott előadást. A szegedi Dr. Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum tagjai, három előadást tartottak: dr. Lancsán Katalin, a drogcentrum pszichológusa Serdülőkori szenvedélyek – a kezelés rendszere címmel tartott előadást, dr. Juhász Zsuzsanna pszichiáter a szubsztitúciós terápiákról, míg Arany Zoltán intézményvezető Multidiszciplináris team szerepe a szenvedélybeteg ellátásban címmel tartott előadást.