Ünnepelt vasárnap a másfél ezer lakosú bánáti Torda: hálaadó szentmisét mutattak be a Nepomuki Szent János plébániatemplom felújítása alkalmából, a Kultúrotthon előtt pedig felavatták Szent István mellszobrát, Vékony Lajos keramikus iparművész alkotását, amely Antal Mihály mester szabadkai öntödéjében készült.
A harmadik vajdasági Szent István-szobrot (Horgos és Apatin után) Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke és Dobai János, Torda tanácselnöke leplezték le, majd dr. Német László SVD megyéspüspök megszentelte.
A vendégek között voltak köztársasági képviselők és államtitkárok, tartományi képviselők, a Magyar Összefogás lista jelöltjei, helybéli és környékbeli polgárok.
Az 1848-ban épült Nepomuki Szent János római katolikus templomon az elmúlt években jelentős, több mint tízmillió dinár értékű felújítási munkálatokat végeztek el. Új külsőt kapott, a belső munkálatok nagyobb részét is elvégezték. A magyarországi és németországi katolikusok, a magyar kormány és a Tartományi Nagyberuházási Alap támogatták a munkálatokat. Dr. Német László köszönetet mondva minden támogatónak – szentbeszédében a remény fontosságáról szólt, mert nélküle nem újulhatott volna meg a tordai templom és a plébánia. Közben egyéb építkezés is folyt a faluban, ami arról tanúskodik, hogy a tordai közösség él, és ez az élet mindenképpen abból a reményből táplálkozik, hogy érdemes itt lenni, itt maradni, és itt küzdeni a jobb jövőért. Azt kérte, hogy áldás kísérje ezt a kis közösséget.
Dobai János tanácselnök köszöntőjében elmondta, hogy a tordaiakat már régóta foglalkoztatta egy köztéri szobor felállítása a településen.
– Ez év tavaszán úgy döntöttek, hogy a legméltóbb erre Szent István, az első magyar király lehetne. Az alkotás fiatalon ábrázolja Szent István államalapítónkat a palásttal és a koronával, és ezzel méltóságteljesebbé teszi falunkat. Ezért nagyon kell vigyáznunk rá. Szent István szuverén módon határozta meg Magyarország helyét Európa térképén. Önbecsüléssel, öntudattal és tartással őrizte meg az ország függetlenségét. Bevezette a kereszténységet és közben bekapcsolódott Európa gazdasági és kulturális életébe is, megtisztelve a többi itt élő népet, nemzetet. Szent István a saját teljesítményével erősítette a nemzetet, hozzájárulva annak felemelkedéséhez. Ezért kötelességünk most nekünk is ezt tenni, bizonyítva nemzethez tartozásunkat, politikai érettségünket, érdekérvényesítő képességünket, összefogási készségünket – mondta Dobai János, arra buzdítva az itteni magyarságot, hogy október 26-án szavazzanak a Magyar Összefogás listájára.
Szent István, fiatalon ábrázolva Vékony Lajos iparművész keramikus, az első tordai köztéri szobor megalkotója elmondta, hogy az utóbbi években járt magyarországi művésztelepeken, ahol, mint vallja, kicsit erősítették magyarságában, most pedig ő próbálja az itteni magyarságot erősíteni – szobrokkal. – Amikor elkészült, magam is meglepődtem, hogy mekkora ereje van a szobornak, mert amikor elvitték az öntödébe, egyszerre üres lett a műtermem. Másfél hónapig dolgoztam rajta. A paláston rajta vannak apostolok, szentek, Jézus, angyalok, állatok és növények. A galléron van 24 galamb, a Szent Korona hagyományos formában. A művészek általában idősnek ábrázolják Szent Istvánt, hosszú szakállal, én próbáltam egy fiatalabb Szent Istvánt előhozni, egy szeretetre méltó egyéniséget, aki sokat tett a magyarságért, és külön örülök, hogy nagyon közel került az aracsi Pusztatemplomhoz – hallottuk a művésztől. |
Pásztor István köszönetet mondott Torda minden polgárának, mert olyan példaként szolgáltak a vajdasági magyar közösség irányába, ami megkerülhetetlen, megkérdőjelezhetetlen és követendő. Mert Közép-Bánátnak ebben az eldugott szegletében Torda egy olyan közösség, amely dacol a körülményekkel, dacol a világgal, önmagával. Azt mutatják a tordaiak, hogy vannak olyan értékek, olyan szándékok, ambíciók, amik megvalósítása lehetséges, amik megvalósítása mindannyiunk közös érdeke. Aminek a megvalósítása még ezek a körülmények között is nemcsak hogy lehetséges, hanem egy másfajta perspektívát is tud teremteni.
– A mai ünnep fényét a régóta várt templomfelújítási ceremónia jelenti a számomra. Az elmúlt hat-hét évben, minden nehézségtől függetlenül, a vajdasági magyar közösségnek, a vajdasági magyar politikának, azon belül, tetszik vagy nem, a Vajdasági Magyar Szövetségnek, összefogva történelmi egyházainkkal, különösen a katolikus egyházzal, annak két egyházmegyéjével, olyan templomfölújítási produkciót raktunk le az asztalra, ami párját ritkítja. Mindez annak a következménye, hogy az egyházmegyéink élén olyan püspökök állnak, akik elkötelezett hívei ennek a közösségnek. Akik pontosan tudják, hogy az idén mit akarnak, jövőre mi a szándékuk. És pontosan tudják, hogy ezeknek a szándékoknak a megvalósítása érdekében milyen források állnak rendelkezésre – mondta Pásztor István, külön köszönetet mondva dr. Német László püspöknek, hangsúlyozva, hogy jövetele nem csak reményt jelentett, hanem a tevékenysége által ez a remény elindult a beteljesülés útján. Szégyenletesnek mondta, és a legerélyesebben elutasította a bánsági megyéspüspök elleni, mint fogalmazott „nemtelen” támadásokat.