2024. július 17., szerda

Felülvizsgálják a népesedési akciótervet

Krizsán Vilmos: Családbarát munkahelyeket, az anyaságot támogató hozzáállást, nagyobb felelősségvállalást, a megbízható alkalmazottak megbecsülését és tisztességes bérezését javasoljuk

A vajdasági nagycsaládos mozgalom 20 éves évfordulóját ünneplő Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetségét kérte fel Pásztor István, a vajdasági képviselőház elnöke és Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke az MNT által 2013-ban elfogadott népesedési akcióterv felülvizsgálására. Ebből az alkalomból kértünk interjút Krizsán Vilmostól, a Vancsesz elnökétől, aki írásban küldte el lapunknak válaszait.

Krizsán Vilmos

Krizsán Vilmos

Sikerült-e méltóképpen megünnepelni a jubileumot?

– Igen, akik ott voltak a vajdasági képviselőházban megtartott ünnepi választási közgyűlésünkön, azok láthatták, tapasztalhatták. Több mint százan voltak jelen, a küldötteken kívül partnerszervezeteink képviselői, állami tisztségviselők, intézmények vezetői tiszteltek meg bennünket jelenlétükkel. Az is emelte az esemény jelentőségét, hogy újra mi adtuk át a Családbarát Önkormányzat díjat és a Példamutató Nagycsalád díjat, illetve, hogy első alkalommal adtuk át a legsikeresebb Nagycsaládos Egyesület díjat, és tíz szervezetet és egyént Vancsesz arany oklevéllel jutalmaztunk. Külön jelentőséggel bír, hogy itt hangzott el Pásztor István elnök úr felkérése is. Eddig négyévenként csendben, a szervezeten belül értékeltük munkánkat, ezúttal azonban szerettük volna, és sikerült is nagyobb nyilvánosságot adni kiemelten közhasznú tevékenységünknek. A 2002-ben alakult szövetségünk eljutott addig, hogy most már nagyon komolyan számítanak ránk, és egyre inkább értékelik erőfeszítéseinket. Az igazi áttörést a két évvel ezelőtt megtartott I. délvidéki családkongresszus jelentette, hiszen ezen a háromnapos rendezvényen előremutató és a népesedés szempontjából jelentős üzeneteket fogalmaztunk meg. Olyan színvonalas és tartalmas programmal  valósult meg az a találkozó, amely után a Vancseszt átrangsorolták a legkiemelkedőbb vajdasági magyar civil szervezetek közé.

A kishegyesi családkongresszuson mutatta be az MNT akkori elnöke a pár nappal korábban elfogadott népesedési akciótervet. Hogyan tervezik annak felülvizsgálását?

–  Eddig a magyarkanizsai önkormányzatba látogattunk el, a következő napokban Zenta, Kishegyes, Topolya, Szabadka és más települések önkormányzati vezetőivel szeretnénk egyeztetni a további tevékenységgel kapcsolatban. A Vancsesz vezetői nemrég megbeszélést tartottak az MNT elnökével, és a hónap végén tanácskozást szervezünk Adán, ahol a népesedési akcióterv további megvalósításával kapcsolatban több szakember véleményét kérjük ki. Mi olyan komplex családgondozási, népesedési programot szeretnénk az MNT asztalára tenni október 31-ig, amely megvalósítható, összefogásra és cselekvésre ösztönöz, hiszen meggyőződésünk, hogy magyar közösségünk széles rétegeinek megszólításával és bevonásával, ha nem is állíthatjuk meg fogyásunkat, az elvándorlást, de a gyermekvállalás, a családfenntartás édes gondjain könnyíteni tudunk, a családoknak, az összetartozás érzésének erősítése terén pedig segíteni. Ebben a Vancsesz vezető szerepet vállal, de eredményeket igazán csak akkor tudunk felmutatni, ha partnereink lesznek az önkormányzatok, egyházak, oktatási és nevelési intézmények, más család- és civil szervezetek, meg természetesen a média is. Mi nyolc éve realizáljuk már a családgondozási programunkat, amelybe 12 egyesületünk kapcsolódott be, és annak során családlátogatásokra, családbarát rendezvényekre, műhelymunkákra és előadásokra került sor. Eddigi tapasztalatainkat szeretnénk beépíteni az új programba. Az MNT a támogatásáról biztosított bennünket. Úgy értékeljük, hogy a két évvel korábbi demográfiai helyzetelemzést, SWOT-elemzést és a stratégiai célok megállapítását nem kell újra elvégezni, hiszen azt akkor nagyon körültekintően megtették. Azóta a helyzet nem változott. Az elfogadott stratégiai programoknak és intézkedéseknek az önkormányzatokra, médiára és egyházakra vonatkozó részén nem sokat változtatnánk. Az MNT-re eső részből az oktatási intézmények, a Vancsesz és más civil szervezetek vállalnának fel programokat, ezért külön fejezetben fogalmazzuk meg a rájuk vonatkozó intézkedéseket. A programba olyan új elemeket is szeretnénk beiktatni, amelyek az alkotói nevelésre, a cserkészek bevonására és más intézkedések foganatosítására vonatkoznak. A vállalkozásoknak javasolt intézkedéseket is újra átgondoljuk és családbarát munkahelyeket, az anyaságot támogató hozzáállást, nagyobb felelősségvállalást, a megbízható alkalmazottak megbecsülését és tisztességes bérezését javasoljuk. Az egész program végrehajtási mechanizmusáról, a felelősök megnevezéséről is egyeztetünk a programban részt vállaló partnereinkkel, hiszen elsődleges célunk, hogy a megfogalmazott intézkedések megvalósuljanak.

Be lehet-e kapcsolódni a népesedési akcióterv felülvizsgálásának folyamatába?

– Igen, nagyon szeretnénk, ha mások is részt vállalnának a leendő program kidolgozásában, akik érdemben hozzá tudnának szólni, javaslatokat tudnának tenni. A vancsesz0102@gmail.com villámpostacímen várjuk a konkrét javaslatokat, észrevételeket, hiszen egész magyar közösségünk érdeke, hogy eredményes legyen ez a közös munka.