2024. július 17., szerda

Elévületlen érdemek

Megalakult a VMSZ Nyugdíjas Fóruma – Barsi Mártát választották meg elnöknek

Ötvenhat küldött részvételével szombaton Szabadkán megalakult a Vajdasági Magyar Szövetség Nyugdíjas Fóruma. A fórum elnökségébe a körzeti szervezetek elnökei kaptak helyet: Nagy Katalin (Szabadka), Kenderesi István (Közép-Bánát), Mérges Eszter (Dél-Bánát), Erdélyi Imre (Csóka), Szabó László (Kishegyes), Kovács Magdaléna (Törökkanizsa), Id. Illés Ferenc (Ada), Pál János (Óbecse), Horváth Tibor (Újvidék), Márkus Zoltán (Topolya), Korhecz László (Nyugat-Bácska), Koncz József (Magyarkanizsa) és Barsi Márta (Zenta).

A tizenhárom elnökségi tag egymás közt Barsi Mártát választotta a VMSZ Nyugdíjas Fórumának elnökévé. Alelnöknek Nagy Katalint, elnöki tanácsadónak Erdélyi Imrét, jegyzőkönyvvezetőnek pedig Mérges Esztert választották. Az ülésen ismertették és elfogadták az újonnan alakult pártszervezet alapszabályzatát.

Megválasztását követően Barsi Márta megköszönte a bizalmat, jó kezdeményezésnek nevezve a Nyugdíjas Fórum megalakulását, amit a VMSZ alapszabályzatának módosítása tett lehetővé. Mint mondta, sokszor az idősek számkivetettnek érzik magukat, holott ez az a nemzedék, amely eddig is tette a dolgát, és ez után is ezt szeretné tenni.

Az alakuló ülésen jelen volt Pásztor István, a VMSZ elnöke is, aki felszólalásában köszönetet mondott a jelenlévőknek az elmúlt évek során kifejtett tevékenységükért, hangsúlyozva, hogy a mai nyugdíjas nemzedéknek elévületlen érdemei vannak abban, hogy a vajdasági magyarság talpon maradt.

– Önök voltak azok, akik családon belül a közösséghez tartozás gondolatát melegen tartották. Önök voltak azok, akik az elmúlt évtizedekben a mindennapi feladatok ellátása mellett szervezték ezt a közösséget a civil szférában, a kulturális szférában, az egészségügyben, az oktatásban, akárcsak az élet más területén. Ha önök ezt a feladatot nem látták volna el, akkor mi ma egészen biztos, nem itt tartanánk – mondta Pásztor István.

Beszédének folytatásában a pártelnök kifejtette, hogy a VMSZ egy néppárt jellegű kisebbségi párt, ami azt jelenti, arra kell törekednie, hogy mindazok számára, akik tenni kívánnak a közösség előrehaladásáért, megteremtse az ehhez szükséges feltételeket.

– Néppárt jellegű pártnak lenni nehéz feladat. Azért nehéz feladat, mert sokfélék vagyunk, nem csak tömbből és szórványból valók, nem csak különböző tevékenységgel foglalkozók, nem csak különböző iskolai végzettséggel rendelkezők, nem csak különböző életutakat befutottak, hanem abban is sokfélék vagyunk, hogy politikai meggyőződéseink vonatkozásában, ki mit képvisel. A határon túli magyar közösség, különösen az olyan kis közösség, amilyen a vajdasági magyar, nem engedheti meg magának, hogy ideológiai meggyőződések szerint több pártot hozzon létre. Egy 250 ezres közösség nem tud létrehozni egy liberális pártot is, egy szocialista pártot is, egy közép-jobboldali pártot is és talán más pártokat is. Nincs erre potenciálunk. Ha ezt az utat próbálnánk járni, akkor azt a kis erőt is, amink van, szétforgácsolnánk, és érdekérvényesítő erőnket minimálisra csökkentenénk – mondta Pásztor.

Hozzátette, hogy ezért olyan belső szabályokat kell biztosítani, hogy a sokféle emberek szót tudjanak érteni egymással, képesek legyenek megfogalmazni azt a közös célt, ami a különbözőségek ellenére összeköti őket.

– Mi az elmúlt években önöknek köszönhetően ezt a feladatot sikerrel láttuk el. Ez hozott bennünket abba a helyzetbe, hogy élvezzük a vajdasági magyar közösség támogatását, ennek a támogatásnak a birtokában a szerb politikai mezőnyben tekintéllyel bíró politikai szervezet vagyunk. Ez eredményezte azt, hogy sok mindent sikerült az elmúlt években megvalósítani – mondta Pásztor.

Kiemelte, hogy minden egyes téma kapcsán jelentős erőfeszítést kell tenni annak érdekében, hogy a közös nevezőt megtalálják.

– Nincsen más lehetőségünk, mint ezen az úton haladni, egymás irányába nyitottságot, kompromisszumkészséget, tárgyalási szándékot felmutatni. Fontos azonban, hogy miután kialakult a többségi álláspont, mindenki azt a többségi álláspontot képviselje. A vitákat saját körön belül kell lebonyolítani. Nem lehet azt tenni, hogy valamit megbeszélünk, utána pedig a nyilvánosság előtt egészen mást képviselünk. Ha ezen az úton indulunk el, ha létjogosultságot adunk azoknak, akik az elmúlt hetekben, hónapokban ezen az úton próbáltak elindulni, akkor abba a helyzetbe jutunk, hogy önmagunkat fogjuk szétzilálni, önmagunkat fogjuk belülről szétverni – mondta a pártelnök, hangsúlyozva, hogy a VMSZ-nek önmagán kívül nincs jelentős politikai ellenfele. – Mi önmagunknak lehetünk a legnagyobb politikai ellenfelei. Azt gondolom, hogy ez a legnagyobb veszély, ami ma leselkedik ránk – fogalmazott.

Szavai szerint a Nyugdíjas Fórum elsődleges feladata az egyfajta „katalizátorszerep”, egyfajta „vasmacskaszerep”, amely „földeli” a közösségen belüli vitákat, és ezekbe a vitákba behozza az élettapasztalatot, behozza a nyugalmat, behozza a megfontoltságot.

– Azok, akik a közösségi életet elsősorban a cybervilágban élik, azt mondják, hogy a VMSZ az öregek pártja. Lehet ezen a megállapításon vitatkozni, amin viszont nem lehet, az az, hogy ez érték – szögezte le Pásztor István.

A pártelnök beszédében kifejtette még, hogy a néppártiság azt is jelenti, hogy mindenkire oda kell figyelni, mindenkinek a gondján-baján segíteni kell, a fórumnak nyitottnak kell lennie azok irányában is, akiknek nincs papírja arról, hogy nyugdíjasok, továbbá nemcsak az idősekkel, hanem a fiatalokkal is foglalkoznia kell.

Az ülésen több jelenlévő is felszólalt, akik a Nyugdíjas Fórum lehetséges terveiről és feladatairól ejtettek szót. Többek között elhangzott, hogy a fórum egyfajta tanácsadó szerepet tölthet be a pártban, az idősebb párttagoknak példát kell mutatniuk és segíteniük kell a fiataloknak, egyben tanulni is tőlük, ki kell venniük a részüket a kampánytevékenységekben, fel kell mérni az egészségügyi, szociális helyzetet.

Az alakuló ülésen jelen volt még Kovács Elvira pártalelnök, köztársasági képviselő, Pék Zoltán köztársasági képviselő és Horváth Noémi, a VMSZ Női Fórumának elnöke.