2024. november 22., péntek

Tisztára mosott szocialisták

(Tanjug)Kedden „történelmi” találkozóra került sor, ugyanis az elmúlt 10 év folyamán ez volt az első alkalom, hogy megbeszéléseket folytatott a Vajdasági Magyar Szövetség és Szerbiai Szocialista Párt. Az eseményről érintőlegesen beszámolt a hazai média, míg a vajdasági magyar közvéleményből voltak, akik értetlenségüknek adtak hangot, a Magyar Remény Mozgalom például közleményben mély megdöbbenését fejezi ki, hogy Pásztor István „ezzel a délvidéki magyarság alapvető érdekeit veszi semmibe, mégpedig azzal, hogy azokhoz az erőkhöz tuszkolja a magyar szavazóbázis egy részét, melyeknek erkölcsi joguk sincs részt venni a nemzetitanács-választásokon”. Lapunk felkereste Pásztor István t, a VMSZ elnökét, Losoncz Alpár egyetemi tanárt és Márton Attila politikai elemzőt, és aziránt próbált utánajárni, hogy mi lehetett a találkozó hátterében.

– A szóban forgó találkozóra az SZSZP indítványára került sor. Ugyanakkor megjegyzem, hogy az elmúlt két évben mindössze kétszer találkoztam Ivica Dačićtyal, a párt elnökével, aki ezen túlmenően a szerb kormány alelnöke és a belügyminiszter is – nyilatkozta lapunknak Pásztor István.

A találkozóval kapcsolatban kiemelte, hogy mindazt a szenvedést, amin mindannyian keresztülmentünk a '90-es években, senki sem akarja elfelejteni, s hozzáfűzte: „a múlttal szembesülni kell, de a keddi nap nem erről szólt”. Szavai szerint „tetszik nekünk vagy sem”, két évvel ezelőtt az európai politikai és a hazai politikai színtér játékosai tisztára mosták a szocialista pártot.

Pásztor István megjegyezte, ennek eredményeképpen az a párt, amelyikkel kedden a VMSZ delegációja találkozott, ugyanannak a parlamenti többségnek a része, mint a Demokrata Párt, a G17 Plusz, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a VMSZ is. Ugyanakkor ez a szocialista párt adott egy parlamenti elnökasszonyt, egy oktatási minisztert és egy infrastrukturális minisztert is, valamint kezükben van az energetikai szektor vezetése, mondta lapunknak a pártelnök.

– Ha azt akarjuk elérni, hogy magyar rendőrfőnökök legyenek a községekben, hogy magyar emberek is lehessenek rendőrök, hogy megjavítsák az utainkat, vagy most, amikor az oktatási törvényeket írják, olyan megoldásokat tartalmazzanak a jogszabályok, amelyek lehetőségeket és nem pedig beszűkülést jelentenek számunkra, tárgyalóviszonyban kell lennünk a szocialistákkal. Ezek a kérdések felmerültek beszélgetésünk során és további tárgyalások is várhatóak – szögezte le Pásztor István.

Ugyanakkor a VMSZ elnöke szerint a találkozás annak a ténynek a tudomásul vétele is, hogy az SZSZP kormányalakító tényező, másrészt a hosszú távú eredmény-orientált politizálás szempontjából nagyon fontos a kommunikációs helyzet, a beszélőviszony megteremtése. Az ideológiai közelség kérdésével kapcsolatban Pásztor István elmondta, a célkitűzések vonatkozásában az európai orientáltság, az emberi és a kisebbségi jogok tiszteletben tartása, a szociális igazságosság kérdése, a gazdaság fejlesztése, a stabilitás, a szociális egyenlőség olyan kérdések, amelyeket a VMSZ is magáénak vall.

A POZÍCIÓKERESÉS ÁLLAPOTÁBAN

– Rejtvényszerű, retorikai indulatokkal tarkított megfogalmazásokat is találhatunk a VMSZ és az SZSZP keddi találkozójáról szóló közleményekben – nyilatkozta lapunknak Losoncz Alpár egyetemi tanár. – Ilyen megfogalmazás például, hogy a két párt ideológiája között nincsenek áthidalhatatlan különbségek. Kérdezhetnénk, hogy egyáltalán milyen ideológiával rendelkezik az SZSZP, hiszen inkább úgy tűnik, hogy az egy olyan hatalmi csoportosulás, amely a szocializmust legfeljebb díszítő elemként vagy kihívó szóként használja.

– A találkozó mögött vélhetőleg az áll, hogy a DP által megrendszabályozott és többszörösen félretett VMSZ a költségvetéssel kapcsolatos „nem” után a pozíciókeresés állapotában van a szerbiai politikai színtéren. A cél nem más, mint a regnáló párttal szembeni esetleges partner keresése, akik az erőviszonyok esetleges megváltoztatása után alkalmi szövetségesek lehetnek a DP-vel szemben – vélekedett az egyetemi tanár.

Azonban mindezt olvashatjuk a magyar nemzeti tanáccsal kapcsolatos verseny fényében is, vagyis a VMSZ és a DP által indított listák okozta feszültség kontextusában is – értékelte Losoncz Alpár. Az egyetemi tanár szerint ugyanakkor azt a tényt sem szabad elfelejteni, hogy mindez valamiféle folytonosságot is jelent a '90-es évekkel, amikor is a VMSZ valamiféle kényszeredett szövetségben volt a szocialistákkal.

– Közben pedig azt történt, hogy Milošević ifjoncai szalonképesekké váltak az európaiak számára is – tette hozzá.

Mindez kifejez valamit a szerb politizálás milyenségéből, hiszen a demokraták voltak azok, akik ajtót nyitottak a valamikori kiátkozott szocialistáknak, jegyezte meg az egyetemi tanár, s mint hozzáfűzte, ettől kezdve legkevésbé a DP és annak magyar tagjai és szimpatizánsai fanyaloghatnak a történteken.

POLITIKAI PRAGMATIZMUS

Nem meglepő a Dačić–Pásztor találkozó híre, jegyezte le lapunknak Márton Attila politikai elemző. A VMSZ elnöke a posztra kerülése óta nem rejti véka alá, hogy pragmatikus alapon választ, vagy akár változtat szövetségeseket, teszi hozzá.

– A VMSZ feltehetően abból indul ki, hogy a természetes választási küszöbnek köszönhetően biztos befutó a szerbiai parlamenti választásokon – és ott bármikor a mérleg nyelvévé válhat, akár egy bejutott képviselővel is – vetette fel az elemző.

A VMSZ vezetőinek állítása szerint a Demokrata Párt be szeretné olvasztani a VMSZ-t, és ha ebből indulnak ki, akkor logikusnak tűnik, hogy másfelé keresnek szövetségeseket, értékelte a politikai elemző. Ugyanakkor, a VMSZ továbbra is koalícióban van a demokratákkal köztársasági, tartományi és egyes helyeken önkormányzati szinten is.

– Azok, akik nem értenek egyet a VMSZ jelenlegi vezetőivel, azt mondják, hogy rossz helyen keresi a párt új szövetségeseit. Szerbiában gyakorlatilag az a helyzet, hogy az újradikálisok (haladók) és a demokraták fej-fej mellett haladnak. Az összes többi párt messze mögöttük kullog a közvélemény-kutatásokban. A királycsináló harmadik éppen az SZSZP lehetne, ha most tartanák a választásokat, de nagy szerepe lehetne a kisebbségi nemzeti pártoknak is – jegyezte le Márton Attila.

A politikai elemző szerint úgy is lehet érvelni, hogy a szocialistákat a demokraták „mosták tisztára”, azzal, hogy együtt alakítottak kormányt, Nikolićék pedig európai retorikával tündökölnek. Nemrég viszont Tadić elnök azt mondta, nem engedi meg, hogy hatalomra jusson a Nikolić vezette ellenzék, mutatott rá Márton Attila, majd hozzátette: – Ugyanakkor nem is olyan rég éppen Dačić büszkélkedett azzal, hogy sikerült megnyirbálnia a vajdasági statútum tervezetét, Nikolić pedig a minap ismételte meg, hogy a Bosznia-Hercegovina-i szerb entitás elszakadását támogatja. Az a kérdés, hogy a VMSZ szavazótábora nőni vagy csökkenni fog-e mindezek következtében. Vajon a várható haszon, előnyök, vagy az elmúlt 20 év emléke dönt majd? Lehet, hogy már a nemzeti tanácsi választások után többet tudunk – zárta szavát a politikai elemző.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás