2024. november 22., péntek

Homályos választások

Pásztor István: A Magyar Összefogásnak egyetlenegy tagja sincs a szavazatszedő bizottságokban Szabadkán

Pásztor: Ilyen még a miloševići időkben sem volt (Diósi Árpád felvétele)

Költségvetési beszorítottságra hivatkozva Szabadkán a nemzetitanács-választásról szóló értesítéseket nem postán küldik el, hanem demokrata párti aktivisták fogják kivinni a polgárokhoz, jelentette ki Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján.

– Ilyen még a miloševići időben sem volt – méltatlankodott a pártelnök.

Mint megjegyezte, a szabályok szerint az értesítéseket az önkormányzati közigazgatásnak postán kell szétküldenie, majd hozzátette, önkormányzati feladatok ellátására nem lehet pártaktivistákat alkalmazni, így azonban megkérdőjelezhető, hogy az értesítések valóban eljutnak-e a címzettekhez.

– Arra hivatkoznak, hogy nincs az önkormányzati költségvetésben pénz. Ha csak a magyar választópolgárokat vesszük számba, akkor 240 ezer dinárba kerülne, míg az összes szabadkai kisebbségi választópolgárral számolva valamivel lenne csak több 300 ezer dinárnál. Ugyanakkor a kutyaoltásról szóló értesítéseket postán küldik – fejtette ki a VMSZ elnöke.

Emellett sérelmezte azt is, hogy Szabadkán a szavazatszedő bizottságokban a Magyar Összefogásnak egyetlenegy tagja sincs, illetve tudomásuk sem volt a bizottság összeállításának pillanatáról. Szavai szerint, amint megtudták, hogy összeállt a bizottság, megpróbáltak leadni egy listát, arra kérve az önkormányzati közigazgatást, hogy bizottságonként legalább egy emberük legyen, de elutasították azt. Mint megjegyezte, ezzel kapcsolatban a Köztársasági Választási Bizottság várhatóan még a keddi nap folyamán válaszol.

– A cél az, hogy mindenki úgy kampányoljon, szavazzon, ahogy akar, viszont minket és másokat kizárva az összeszámolás pillanatában olyan eredmény szülessen, amely számukra megfelel – vélekedett Pásztor István.

A nemzetitanács-választásokra vonatkozó kampánnyal kapcsolatban elmondta, hogy a kampány az utolsó harmadába fordult, valamint már több mint 50 rendezvényt lebonyolítottak. Az induló listákkal kapcsolatban kifejtette, rendben van, ha nagyobb a választék, de sokan vannak, akik civilként, pártfüggetlennek próbálják bemutatni magukat – szám szerint három lista –, miközben a Demokrata Párt áll a hátuk mögött.

– Természetesen ezek legitim listák, azonban az indulók mögött igazi program nincs – mondta a VMSZ elnöke.

Szavai szerint a kampányrendezvényeiken nem a nemzeti tanács hatásköreibe tartozó feladatokról, elképzelésekről beszélnek, hanem vérnyomást mérnek, infrastruktúrafejlesztésről, munkahelyteremtésről beszélnek, majd hozzátette:

– Ez azt bizonyítja, hogy bolondnak tartják az embereket.

DEMOKRATA AKTIVISTÁK

Haskó István, a hajdújárási helyi közösség tanácsának elnöke megerősítette, hogy településükön a szavazatszedő bizottságban nem található senki sem, akit a Magyar Összefogás lista javasolt volna. Tudomása szerint a DP aktivistái fogják betölteni a szavazatszedő bizottsági tagok szerepét, zömében magyarok.

– A szavazólapokat, ugyanúgy, mint a község egész területén, demokrata párti aktivisták fogják kihordani. Mindez kimondhatatlanul szemtelen hozzáállás – nyilatkozta lapunknak Haskó István.

Ugyanakkor a Központi Választási Bizottság önkormányzatoknak küldött utasításában az áll – a levelet április 27-én keltezték –, hogy a szavazólapok eljuttatására biztosítva vannak az eszközök a nemzetitanács-választásokra előirányzott költségvetési tétel keretében, és felszólítják az önkormányzatokat, nyissanak a választások lebonyolítására külön bankszámlaszámot, arról azonban nem szólnak, hogy azok a szavazólapok eljuttatása előtt vagy után kapják meg a pénzt. Emellett a levélben felkérik az önkormányzatokat, hogy tegyenek javaslatokat az állandó választási bizottságok tagjait illetően, majd megjegyzik: választási listán szereplő személy nem lehet bizottsági tag. Ezt követően arra kérik az önkormányzatokat, hogy jelöljenek tartalék tagokat is az állandó szavazatszedő bizottságba, mert ha a listák nem jelölnek, vagy kevés küldöttet jelölnek a kibővített szavazatszedői bizottságba, akkor az állandó szavazatszedő bizottságot kell kibővíteni. Az üggyel kapcsolatban Dušan Smiljanićot, a Központi Választói Bizottság illetékesét szerettük volna megkérdezni, aki a délutáni órákban még azt ígérte, hogy a témával kapcsolatban közleményt fognak kiadni, lapzártáig azonban ez nem történt meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás